tavainimene

Eluvaatleja

Posted in * by tavainimene on 03/12/2014

Tööhõivereformist. Külad on täis inimesi, kelle töövõimetuse kolm allikat ja kolm komponenti on esiteks radikuliit, teiseks alkoholism ja kolmandaks soovimatus pingutada nii väikese tasu eest. Kuni neile kolmele tõvele ravi pole, ei maksa mingit suurt pööret loota. 

Maapiirkondade ettevõtluse arendamisest ja konkurentsivõime suurendamisest. Nüüd on jäänud veel ainult üks stsenaarium, miks keegi peaks tulema ja Kolganulga külla oma seebi- või saapatööstuse asutama. Nimelt on tal esiteks selle kohaga seoses mingid sentimentaalsed tunded ja teiseks märkimisväärne (päritud või mujal kogutud) varandus, mida põletada. 

Pendelrändest. Regionaalplaneerijad siin unistasid, kuidas teadmustöötajad hakkavad sülearvuteid klõbistades kiirrongides tuhisema oma rohelusse uppuva Põlva/Valga maakodu ning globaalselt võrgustunud, vilka ja tegusa linnakontori vahel. Noh, mul on teile väike halb uudis. Teadmustöötaja on nõus iga päev kaks tundi rongis klõbistama siis, kui need rongid väljuvad ööpäev läbi iga poole tunni tagant. Mitte hommikul kell kuus linna ja õhtul kell kuus tagasi ja kogu lugu. Seda esiteks. Teiseks, neis kuradima rongides vähe sellest, et pole wifit, neis pole tervete jaamavahede kaupa ka kõige tavalisemat mobiililevi. (Rongifirma pressiesindaja ütleks arvatavasti midagi sellist, et “teenuse optimaalse konfiguratsiooni tagamine tarbijate prognoose ületavas tempos kasvavate nõudmiste järjest kvaliteetsemaks rahuldamiseks on võetud ettevõtte strateegilise perspektiivplaani meetmestiku finantsplaneerimise sisendiloetellu”.)

 

Advertisements

7 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Bianka said, on 03/12/2014 at 10:30

  Väga täpne diagnoos elule maal ja töövõimalustele sealsete inimeste hulgas. Mul on mitu konkreetset näidet ettevõtluse üritamisest maapiirkonnas. Üks oli selline, et põllumajandusharidusega naine koos oma soomlasest mehega tegid firma, loomakasvatus jms. Kuna asukoht polnud väga pärapõrgus, siis õnnestus leida ikkagi töötajaid, kes “selle väikse tasu” eest nõustusid ennast liigutama. Paraku oli ka nende teadvuses sügavalt juurdunud kolhoosiaegne mentaliteet, et mõisa köis… jne. Algul ikka omanikud lootsid, et kuigi kasumit ei tule, siis pikapeale ehk läheb paremaks. Kuni nad aru said, et loomasööta parseldatakse pigem maha, kui antakse hoolealustele ja kui ise kohal ei passi, siis “töö pole jänes” jne. Firma läks pankrotti ja töökohad kadusid.

  Maal suudavad ellu jääda vaid need firmad, kes on juba ammu järjepidevalt tegutsenud ja kel on oma püsikaader. Ka neil on mure, et kui vana kohusetundlik traktorist pinsile jääb, siis kust uut leida. Töötuid on jalaga segada, aga töötegijaid pole kusagilt võtta. Uutel ettevõtluse alustajatel pole aga lootustki.

 2. tavainimene said, on 03/12/2014 at 11:04

  Kusjuures ma ei suuda süüdistada inimesi selle eest, et kolmeeurone tunnipalk (tööd on mõneks tunniks päevas ja mitte iga päev; lepingut pole, makstakse mustalt, jupikaupa ja suure nurumise peale) ei tekita neis palavat soovi endast kõike anda. Ja ma saan täitsa aru ka ettevõtjast, kes laiutab käsi, et konkurents on karm ja kuidagi ei saa rohkem maksta ja kas siis oleks parem, kui ta oma sehvti üldse kinni paneks.

 3. Hundi ulg said, on 03/12/2014 at 16:25

  Pole ühtegi erakonda ega omavalitsuse volikogu, kes ei oleks oma südameasjaks võtnud töökohtade loomise maapiirkondades…

 4. Bianka said, on 03/12/2014 at 19:15

  Kuidas see riigi poolt töökohtade loomine välja võiks näha? Et nagu Tallinna ühistranspordi reisisaatjad või ;)

 5. tavainimene said, on 03/12/2014 at 20:23

  Erakonnad ehk küll, aga kohalikud volikogud töökohtade tekke sodustamiseks eriti ei pinguta. Nagu nad ausalt ütlevad — milleks. Ehitad oma rahaga ettevõtlusala välja, vead trassid ja sillutad teed, tekitad endale püsikulud, aga töölised hakkavad sinna käima hoopis naabervallast, kuhu mõistagi ka nende maksud laekuvad. Ja nagunii — kui suureneb eelarvesse laekuv tulumaks, väheneb samavõrra riigi tasandusfondist saadav raha.

 6. muhukadri said, on 05/12/2014 at 01:38

 7. tavainimene said, on 05/12/2014 at 08:47

  Nii see on. Viiendal ja kuuendal laekuvad rahad. Siis makstakse poodi ja naabritele võlad ära, ostetakse vorsti ja napsu. Mitu õhtut voorivad politsei ja kiirabi linnast kohal käia, et piduliste päid jahutada või lappida. Nädala pärast saabub jälle rahu ja vaikus. Vorst on ka poest otsas ja enne järgmist pinsipäeva seda juurde ei tellita.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: