tavainimene

Kõik on ju kunst

Posted in * by tavainimene on 31/08/2014

Rongides jagatakse nüüd tasuta Sirpi — hiigla kena žest mu meelest. Pühapäevaõhtune kojusõit läheb täitsa märkamatult, maamõtted asenduvad linnamõtetega.

Sellenädalases kultuurilehes jäi mulle silma kahe noore kunstikorraldaja tänavakunsti teemaline lugu, milles nad kurdavad: tänavakunsti institutsionaliseerumise probleem peitub selles, et noori riskialteid kunstnikke, kes kannaksid edasi tänavakunsti põhiolemust – illegaalsust – ei tule peale.

Jahahaa. Ei tule peale noori seadusrikkujaid. Ja see on probleem.

Ma siiski arvan, et murelikud vaatlejad on eksiteel. Tänavakunsti põhiolemus manifesteerub lihtsalt uutes vormides. Võtame näiteks sellise kunstiliigi nagu korterivargus. Pimedal põiktänaval kulgevad hääletud sammud. Seisatavad. Koer kiunatab lühidalt, siis on taas kõik vaikne. Üks veidi tumedam vari libiseb ümber nurga. Aken avaneb. Kogu linnaosa kodanlased põõnavad oma roosade atlass-vatitekkide all ning näevad pornograafilisi unenägusid. Aga samal ajal kaovad musta spordikotti kullast kulinad, mis on välja pestud leskede ja orbude pisaratest. Kui see pole kunst, siis mis on?

Kaklemine on kahtlemata kunst, vrd võitluskunstid. Ühisjooni omab ta nii tantsu- kui tegevuskunstiga ning sisaldab lisaks body-art’i elemente. Sinine silm, paistes huul ja kõver nina eksplitseerivad vaatajale ühemõtteliselt sõnumit kunstniku performatiivsusest. (Peame ju tõdema, et meid ümbritsev keskkond on pahatihi täis tavalise, ilmetu välimusega inimesi. Kui säärane tabula rasa kinni võtta, kiilaks ajada ning tõrvas ja sulgedes veeretada, saaksime aga juba hoopis uue semiootilise komplekssusastme entiteedi.)

Äärmuslikult kompromissitu kunstiakt on muidugi mõrv. See kaasab identiteetepurustavasse ja tabusid lõhkuvasse kunstiprotsessi terve kogukonna, püstitades võimsa esteetilise laenguga küsimusi: kes? kuidas? miks? mis saab edasi?

 

 

2 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Mõtsik Kaaren said, on 05/09/2014 at 18:12

  Meie kohtusysteem ja õiguskorraldus on igasugu tänavategevuskunste toetama asunud väga jõuliselt ja yhemõtteliselt, vähendades isikute vabadusi piiravate määruste ja seaduste rangust. Oluline signaal on mitme aasta pikkune politseireform, mis ahistavaid ja ebainimlikke ametnikke kõvasti koondas ja nende tegevusvabadust mõnevõrra piiras. Nii et muutume järjest vabamateks, tunnetagem paratamatust!

 2. lendav said, on 08/09/2014 at 09:45

  Reform saavutas käesoleval sügisel uue taseme Elva linnas ja ümbruskonnas. Nimelt on siin politseijaoskond, kus pesitsesid konstaablid Elva linna, Puhja, Rannu, Rõngu, Konguta ja Nõo valla tarbeks. Kokku 7 meest. Nüüdsest jäetakse neid alles 2.

  Sellele lisaks on kolinud Elvasse juurde pesakond mustlasi, kes oma tegudega õigustavad rahvuse mainet, eelarvamused on osutunud põhjendatuks.

  Kirjeldan üht kaunist perfoomantsit: rannapidu, meeleolu on ülev. Ilmub õnnetu näoga (väike, tõmmu) noormees, kes kurdab abivalmis kodanikule, et telefoni aku on tühi ja oleks vaja sõbrale helistada, kes õnnetukese koju oli lubanud viia. Ainult mõned sekundid kõnet! Olgu, pole valge mees kitsi. Annab telefoni, aga igaks juhuks hoiab laenajal silma peal. Aga kõik on korrektne, tõmmu noormees lõpetab kiirelt kõne ja ülevoolavate tänusõnade saatel ulatab telefoni tagasi. Usaldus on võidetud. Möödub 10 minutit. Hädaline otsib abistaja üles, küsib veel korraks telefoni – rahvast on palju, piirkond suur, sõber ehk ei tea, kust tõmmu kutt auto peale korjata? Jah, ikka saab helistada… Nagu öeldud, on usaldus võidetud, samas on ka vaadatud üle, kas lahke kuti telefon üldse midagi väärt on. Ja – viuh! Kadunud on nii tõmmu hädaline kui tuliuus nutitelefon! Milline näitlejatöö, meisterlik segaste oludega arvestamine, spontaanne improvisatsioon! Ahh!

  Elagu kunst!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: