tavainimene

Arvamusfestivalilt

Posted in * by tavainimene on 17/08/2014

See mõte sai alguse naljana, aga nali sai teoks. Käisin Arvamusfestivalil ja lausa mõlemal päeval.

Olgu kohe algul öeldud, et minu tervikmulje oli väga positiivne. Ei saa aru kriitikast, et „muudkui räägivad, aga ei otsusta midagi“. Kui inimestele, kes armastavad kuulata folkmuusikat, on festival, kus nad saavad seda nautida mitmel laval elavas esituses, siis miks ei või olla vestlus- ja väitlussaadete austajatel olla oma festival, kus „Foorumit“ ja „Vabariigi kodanikke“ saab kuulata-vaadata paljudel lavadel, jalutades vastavalt tujule keskkonnateemade juurest kultuurikriitika või koolikiusamise debatist pensionisammaste juurde. Võttes vahepeal pop-up kohvikus ampsukese vegan-pirukat ja lonksukese ausa kaubanduse kohvi. Miks peaks seal tingimata midagi otsustatama?

Teine kõlanud kriitika on, et „sinna lubatakse ainult ette heaks kiidetud seisukohti“. Seda ei oska kommenteerida. Ühest küljest, Jürgen Ligi ja Kadri Simson, Peeter Liiv ja Martin Vällik, Yana Toom ja Eerik-Niiles Kross, Martin Luiga ja Rein Veidemann esindavad ju küllalt erinevaid eluvaateid. Teisest küljest, ega päris radikaale-marginaale tõesti näha polnud. Keegi ei püüdnud tõestada, et Ukraina rahutused olid initsieeritud CIA poolt eesmärgiga luua investeerimisnäljas reptiilpankuritele võimalus teenida esmalt riigi purustamise ja seejärel üles ehitamise pealt. (Noh, tegelikult annaks täitsa ette kujutada Vandenõufestivali, kuhu tuleks oma lavkade ja lendlehtedega vaktsiinivastased, keemiasabade uurijad, antisionistid, igiliikuri ehitajad, tulnukatega suhtlejad, auranägijad ja muud säärased.)

Arvamusfestivali kõige alternatiivsem seltskond paistis olevat kogunenud Vabaerakonna telgi ümber. See näib olevat partei, kuhu kogunevad kõik need, kes on igalt poolt mujalt tüliga välja visatud. Sihuke Salon des Refusés.

Erakondadest kõige vaiksemalt esines minu mulje kohaselt Keskerakond, kes ilmselt arvestas, et nende valijaid sellel üritusel nagunii pole. Reformierakond pidas kuuldavasti samal ajal suvepäevi roosade parukate stiilipeoga – arusaadav, et ka neil polnud mahti osaleda. Sotside telgis midagi toimus, arvamusliidrid lamasklesid tugitoolides ja arvasid, et tuleks ikka väärtustada inimest. (Muidugi tuleks.) Maksimumpunktid saab aga seekord IRL, kes oli kohale toonud tõelise raskekahurväe ning esines säravalt ja teravalt. Nii välispoliitika ja julgeoleku (Mihkelson, Liik, Vare, Reinsalu) kui majanduse restartimise (Parts, Neivelt, Hololei, Aaviksoo, Tiivas) arutelud olid üpris tuumakad.

Peaministrikandidaatide debatt kui ürituse finaal seevastu kippus jääma pinnapealseks ja retooriliseks. Piltlikult öeldes, pintsakut seljast ei visatud. Kõik kolm kohaletulnut ilmutasid vastastikku suurt lugupidamist ning olid suuresti ühel meelel, et järgmiste valimiste peateemad on riigi julgeolek ja palgavaesuse vähendamine. Noh, saame näha.

Mida ma veel kuulasin? Vaesusest ja ebavõrdsusest, netikommentaaridest ja vihakõnest, e-kultuurist ja kiirenduste kultuurist, venelastest Lääne ja Ida vahel, investeerimisest ja pensionifondidest, uusvaimsuse ohtudest ja võimalustest. Näiteks oli huvitav teada saada, et arenenud maailmas töötab põllumajanduses vähem inimesi kui istub vanglates. Või: selleks, et saada pensioni 2000 eurot kuus, peab sambasse olema kogunenud 480 000 eurot, mis tähendab 40 tööaasta jooksul iga kuu 1000 euro kõrvale panemist. Või: lähiajal on oodata, et seadustega tunnistatakse internet avalikuks kohaks. Või: sisutootjad võivad tulevikus pakkuda (ainult) oma asjade vaatamiseks tasuta netiühendust. Või: käsitsi konspekteerivale tudengile jääb loengust 50% rohkem meelde kui arvutil klõbistavale. Või: Delfi teenib aastas 10 miljonit eurot kasumit, aga ei näe võimalust palgata kommentaariumisse moderaatoreid. Või: Starman lansseerib lähiajal telefoni-TV. Või: Eestis ilmub aastas 4000 nimetust eestikeelseid raamatuid ja pole mõeldav, et eksisteeriks mingigi hulk inimesi, kes oleks neist enamikkugi lugenud. Või: kunagi 20. sajandi alguses möödus pöördumatult see hetk, mil oli veel võimalus olla enam-vähem kõigega kursis. Või: aktsiate ostmiseks on hea aeg siis, kui veri on tänavatel.

Mõned küsimata küsimused ja lõpuni mõtlemata mõtted jäid ka kripeldama. Et kui Riigikogu liige vaesusest rääkides nimetab 500eurost tulunumbrit, siis kas ta ikka adub, et see on kahest täiskohaga töötavast kõrgharidusega täiskasvanust ja kahest lapsest koosnev leibkond. Ja veel: mis eestlaste-venelaste ühisest infoväljast me räägime, kui isegi Postimehe ja Õhtulehe lugejate infokogukondade teed enam omavahel ei lõiku. Ja et kui kõik inimesed tahavad inimestele head, siis kuidas on võimalik, et kapital tahab midagi muud. Ja et mis puutub investeerimisse, siis tavalise palgatöötaja jaoks kehtib siin täpselt üks reegel: Pankur. Saab. Sinu. Raha. Kätte. Igal. Juhul.

Tegelikult võiks mitmeid teemasid edasi arutada. Seepärast oli mulle paras pettumus, kui selgus, et arvamiste videoid polegi festivali veebilehele kommenteerimiseks ja mõttevahetuse jätkamiseks üles pandud. Nagu ka Jaak Printsi vaimukat monotükki „24 aastat ühe tunniga“. Või suure avatud arutelu „Eesti tulevikulugu otsimas“ tulemusi. Et kus ja mis see lugu siis on. Ma oleks ehk tahtnud öelda, et Eesti tulevikulukku võiks kuuluda natuke maalähedast talupoeglikkust, protestantlikku tööeetikat ja teravat keelt, aga õhtu kiskus juba liiga viluks ja hämaraks. Aga küllap arvame veel. Siin, seal, kõikjal, igal pool.

 

Advertisements

Üks vastus

Subscribe to comments with RSS.

  1. Bianka said, on 19/08/2014 at 08:43

    Väga hea kokkuvõte ja hinnang üritusele. See vähendas ka minu skeptilist suhtumist, et mis see mokalaat ikka muudab.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: