tavainimene

KorS

Posted in * by tavainimene on 15/07/2014

1. juuli — Vabaduspüha. Üle kogu riigi suunduvad parkidesse elevil seltskonnad, kes laotavad murule rõõmsavärvilised piknikutekid, sõrmitsevad mandoliine, näksivad beseeküpsiseid, koksivad kroketipalle, ning loevad pehmeks kulunud köidetest Coleridge’i, Underi ja Bloki värsse. Olles mõistagi esmalt lahti korkinud klaretipudelid ning valanud välja šerrid-liköörid. Kõlavad hõiked: “Terviseks!”, “Vabadus!”, “Nunc est bibendum!”. Kusagil võtab keegi meeldiva baritoniga üles lauluviisi: “Libiamo ne’ lieti calici …”, kõlavad hõiked, naer, aplaus.

Keegi ei taha meenutadagi noid süngeid ahistusaastaid, mil al fresco skitseerivat kunstnikku ähvardas enda veinilonksuga kosutamise eest kopsakas trahv ning pikast piduõhtust üleväsinud burši — kõle kainestuskamber. Vaid muigama panevad nüüd kunagised hädaprohvetid, kelle kuulutuse kohaselt pidanuks kõik puhkeplatsid ja pingid olema hõivatud plastijääkidest tehtud lõkkel rupskivorsti kärsatavate ning rämedal häälel hõiklevate sinininaliste denaturaadijoodikute poolt …

*

Jah, see oli sarkasm. (Jah, ma tean, et sarkasm on teravmeelsuse madalaim vorm.) Ma arvan, et seadus, mis lubab avalikus kohas alkoholi tarvitada, muutis väheste inimeste elu väga tühisel määral paremaks ja väga paljude inimeste elu väga olulisel määral halvemaks. Masendav on kuulata targutamist stiilis “igal inimesel on õigus minna ja teha häirivalt käituvale purjutajale märkus”. Sest minu maailmas ei ole sellisel juhul üldiselt tegu veidi liiga valjult deklameeriva ülemeeliku poeediga, vaid räuskava ja ropendava jõuguga. Masendav on lugeda õiendamist stiilis “inimene, kes ei oska kultuurselt juua, peaks ise endale piirangud kehtestama”. Tõesti või? Äkki lähete ja soovitate seda eelnimetatud jõugule? Masendav on lugeda, et “keelule vaatamata joodi ka enne”. Jah, seda tegid peamiselt need, kes oma vaimse ja füüsilise allakäigu viimsel astmel endast enam ümbritsevatele olulist ohtu ei kujuta. Täisjõus joodikute kuraasi hoidis keeld omajagu vaos. Aga nüüd on seaduse jõud nende poolel.

2 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Mõtsik Kaaren said, on 16/07/2014 at 21:48

  Iga viimase kui tähekese ja komakesega nõus.
  Sarkastiliselt ja sardooniliselt olgu öeldud, et ootan põnevusega seda hetke, kus pärast järjekordse joodikutekamba röökimise ja autostereopaugutamise peale kell 2 öösel politsei kutsumist viiakse mind kui eriti ohtlikku retsidivisti järjekordselt plate peale, sest ma julgesin kenade viisakate noorte vaba aja veetmisele kolmandate isikute ja avaliku huvi esindajate juuresolekul häirivate avaldustega esineda, ja ehk isegi tekitasin muude relvataoliste esemetega raskeid kehavigastusi. Teada ja kogetud värk.
  Eelmisel suvel sai yks teine naine meie kylast omaenda kodus pätikambalt peksa oma laste silme all, sest naabrite juures joodi ja neile seal ei meeldinud mingi, ee, värk.
  Paistab, et see on reegel ja viisakad, abivalmid, meeldivad ning malbed naisterahvad on ebareaalsed kirjanduslikud kangelannad või esinevad ainult kauaaegse perevägivalla ohvritena mõnel kinnisema iseloomuga kohtuprotsessil.
  Miskipärast arvan, et ei eksi.

 2. tavainimene said, on 17/07/2014 at 10:21

  Maal on muidugi asi palju keerulisem kui linnas. Linnajoodik on anonüümne isik. Maajoodik on Aino lellepoja koolivenna naaber, kelle ema käest vanaema Leili ikka vokki laenamas käis. Või siis, uuemal ajal, on joodiku onu vallavanema valimisliidu suurtoetaja. Või käivad joodiku lapsed konstaabli omadega ühes klassis.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: