tavainimene

Baltoscandal, 03/07/14

Posted in * by tavainimene on 03/07/2014

Kui artist monoetendusel, mis kõneleb muuhulgas naiseks olemisse kätketud enesehävituslikkusest, vigastab end nii raskelt, et etendus jääb pooleli, siis on see — mis? Mingi meta-metairoonia? Minusugustele tavainimestele oli muidugi asi kahtlane algusest peale. No kui kavalehel on ära trükitud proloogi tekst, kus seisab must-valgel “I had been writing about vulvic space for many years”, siis kerkib mul küll pähe küsimus “Didn’t you ever consider getting help?”

Aga etendus (Anne Jureni “Magical”) ise, nii palju, kui seda näha õnnestus, polnud nõnda hull. (Jätame siiski avatuks ka võimaluse, et ma ei saanud lihtsalt eriti asjast aru.) Esimene osa tekitas lõbustavalt häirivaid paralleele ontliku koduperenaise töömaa ja maniakaalse alkeemik-vivisektsionääri laboratooriumi vahel. Teises osas tehti näitlikult selgeks, et kui naised emantsipatsiooni käigus olid esmalt oma seeliku lühikeseks ja siis ka rinnahoidja ribadeks lõikunud, ei jäänud neil ühtäkki üle muud, kui mingi hullu inertsiga jätkata iseenda lõikumist. Ja et alasti keha on küll vabadus, aga kui keha on paljas, siis jääb nägu (silmad! hinge peeglid!) tagaplaanile. Ja lõpuks nüristub ka alastuses peituv sõnum. Kas see on kõige lõpp või millegi täiesti uue algus? Seda me kahjuks teada ei saanud, sest tükk jäi, nagu algul mainitud, pooleli.

Vaatasin ära ka portugali lavastajate Ana Borralho ja João Galante “Atlase”, mis küll algselt plaanis polnud, aga ajakavasse tekkis auk ja kaks lahket prouat kinkisid mulle tasuta pileti. Selline üsna lihtne sotsioloogiline värk, natuke meenutas mõni aeg tagasi menukaid eri linnade kaebekoore. Väliskülalistele võis see lugu olla igavavõitu, aga Eesti ja eriti Rakvere enda inimestele pakkus kindlasti äratundmisrõõmu. Ja kindlasti said ägeda kogemuse sada laval olnud vabatahtlikku, kes loodetavasti julgevad ka edaspidi palju rohkem häirida. Väikesele unisele kreisilinnale kulub see ära.

Väike tähelepanek ka publiku kohta. Nad kannavad endiselt second hand rõivaid. Aga need pole ostetud Humanast, vaid Sohost.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: