tavainimene

Sinililled silmadelle

Posted in * by tavainimene on 23/04/2014

Teema kerkis üles juhuslikult ja päikselisele naljakuule vahest sobimatult. Aga.

Surnuaedade eest hoolitsemine muutub tänapäeva inimeste jaoks üha keerukamaks. Linnades on küll usinaid leskprouasid, kes käivad lausa ülepäeviti kalli kadunukese platsil lilli sättimas ja liivale värskeid rehatriipe vedamas. Maal on see asi keerukam — bussid käivad harva, bensiin on kallis, lapsed elavad Tallinnas ja lapselapsed Austraalias. Meie kalmistukultuur ei näe ju ka ette teenustasu eest ühiselt hooldatavat mälestuskividega muruplatsi, ikka peab olema individuaalkrunt. Aga pole, kes sellel krundil begooniaid kastmas käiks … 

Tuhastamine pakuks nagu uusi võimalusi — urni võib ju matta kas või oma koduaia nurka. Aga jällegi, ei pruugi ju kodu jääda aastakümneteks sama perekonna omandusse. Kuidagi narr oleks jätta vanavanaisa sirelipõõsa all uusomanikele kaasavaraks. 

Tuha loodusse laiali puistamine tundub paljudele hea mõte, aga keeruline on leida selleks sobivat sündsat paika. (Vaata, et ei saa veel kaela trahvi jäätmete metsa vedamise eest.) Ja siit sündiski mõte, et Eestis võiks ju olla mõned sellised mälestushiied/parkmetsad, mis oleks spetsiaalselt tuhapuistamistalituseks mõeldud. Sinna saaks kauged järeltulijad, kui soovi on, tulla jalutama ja mõtisklema ilma süümapiinadeta nonde närbunud begooniate pärast. 

 

3 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Indigoaalane said, on 23/04/2014 at 14:02

  Väga hea mõte Sul. Ma olen siiani unistanud nö ameerika-tüüpi surnuaiast. Et siis roheline muruväljak, mida saab masinaga üldiselt niita.
  Aga metsasalu oleks veel parem. Ei pea üldse ja mitte keegi niitma.

 2. Mõtsik Kaaren said, on 23/04/2014 at 21:27

  Hiis on juba ammu läbiproovitud ja heakskiidetud variant ajast, kui meie esivanemad veel põletusmatuseid pidasid ja hiites mõlgutlemas ja esivanematelt vt pädevatelt vaimolenditelt nõukysimas käisid.. Aga.
  Eestlane ei ole eriti harras usklik, vaid pigem pragmaatik. Teda ei kõlguta eriti trahv jäätmete selleks mitte ettenähtud kohta ladustamise või põrgutuli kirikus mittekäimise eest, kuna need on igapäise elu kõrval suht tyhised ja mitteolulised asjad. Aga hiljuti levinud uudise valguses võiks kaaluda mõnesid uusi ideid. Eestlastest juba tervelt 30% olevat nn uusvaimsuse-usku. Kui ikka igast avalik- ja solkõiguslikust meediakanalist rahvale õpetada, et kadunukesele korraldatava põletusmatuse läbi saavutab ta karma erilise kirkuse ja pyhas metsasalus tuhka kylvates kylvab ta tillukesi universumeid (või mida iganes), kyll siis asi minema hakkab. Ehk annab mõni astroloog või isenägija asjale oma õnnistuse ka ja.

 3. tavainimene said, on 24/04/2014 at 11:44

  Huvitavat lugemist


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: