tavainimene

Kaheksa küsimust mittekandidaadile

Posted in * by tavainimene on 17/04/2014

1. Millist tulevikuteed Euroopale eelistate?
Esimene tee: tagasi põhialuste juurde 
Teine tee: mineviku saavutuste kinnistamine 
Kolmas tee: julge sammumine tulevikku 
Neljas tee: hüpe tulevikku 
Viies tee: «rohkem/vähem Euroopat» loogika muutmine 
Valige variant neist või pakkuge välja oma variant ning põhjendage, miks toetate antud varianti.

Kombinatsioon esimesest ja teisest. Euroopa Liitu peab olema nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik. Pooldan lähimuspõhimõtte järgimist.

2. Kas Euroopa Liit peaks tegelema kaitsevaldkonnaga (või peaks jätma selle ainult NATOle), mille eesmärgiks oleks ELi liikmesriikide kaitsmine välisohu eest ning rahu tagamine maailmas? Põhjendage miks.

Kaitsevaldkond peaks jääma NATOle ja tema partnerlusprogrammidele. Ei ole vaja dubleerivaid ja rivaalitsevaid süsteeme, kus vastutus hägustub.

3. Kas Euroopa Liit peaks muutuma ühisruumiks – looma ühised maksud, ühtlustama maksusid?

Ühtset liidumaksu kõigile kodanikele võiks ju kaaluda, näiteks 0,1% tulust. Maksude üleliidulist keskelt juhitud ühtlustamist pole vaja.

4. Kas Euroopa Liit peaks muutma oma eelarve struktuuri – näiteks mingeid kulusid vähendama ja teisi suurendama? Kas praegused kulutused on piisavad?

Administreerimiskulud peavad vähenema, muuhulgas tuleb otsekohe lõpetada Brüsseli ja Strasbourgi vahel pendeldamine. Vähendada tuleb kulutusi põllumajandusele ja suurtele taristuobjektidele, suurendada kulutusi uurimis- ja arendustegevusele ning hajutatud energiatootmise arendamisele.

5. Millistes valdkondades näete Euroopa rolli suurendamise vajadust ning millistes võiks see väiksem olla?

Euroopa Liit peab keskenduma oma põhiülesandele, milleks on ühtne ja atraktiivne majandusruum. Veel kord: pooldan lähimuspõhimõtet. Suitsetamisevastaseid kampaaniaid jms oskavad liikmesriigid korraldada ise paremini vastavalt oma kultuurilistele eripäradele.

6. Kuidas peaks Euroopa Liit käituma Krimmis kriisi kontekstis?

Esiteks kehastama ja jõustama ise väga selgelt kõiki neid väärtusi, mille pärast üks rahvas peaks üldse eelistama Lääne tsivilisatsiooni: demokraatia, õigusriik, inimõigused, läbipaistev ja tõhus valitsemine, konkurentsivõimeline ja dünaamiline majandus, sotsiaalne turvalisus. Teiseks olla avatud koostööks Ukrainas nende jõududega, kes on valmis eelnimetatud väärtusi omaks pidama.

7. Kas hõõglampide keelustamine ja tolmuimejate võimsuspiirangud on teemad, millega Euroopa Liit peaks tegelema? Põhjendage oma seisukohta.

Ei peaks, nagu eelpool juba seletatud.

8. Millises valdkonnas näeksite end tegutsemas Brüsselis – mis komisjonis, mis valdkondades?

Ei näe ennast üldse tegutsemas Brüsselis.

11 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Indigoaalane said, on 17/04/2014 at 09:11

  Mälu järgi on Su kandidaadiks ja hingesugulaseks siis Igor Gräzin:) tal olid üsna samad vastused

 2. tavainimene said, on 17/04/2014 at 10:30

  See tegi nüüd küll mõtlikuks.

 3. nodsu said, on 17/04/2014 at 20:35

  Hmm, administratiivkulude kohta: ametlike andmete järgi moodustavad halduskulud 6% EL kogueelarvest. Mis on ise väiksem (absoluutselt, mitte suhteliselt) kui nt Austria või Belgia riigieelarve, rääkimata suurriikidest nagu Prantsusmaa. ( Nii et EL bürokraatiakulud on suhteliselt väikesed, võrreldes liikmesriikide omadega. Ma ei suuda praegu täpset liikmesriikide statistikat leida, aga Ansip väitis 2013, et riikide valitsemiskulud on nii ELis üldiselt kui ka Eestis 10% ringis.

  • nodsu said, on 17/04/2014 at 20:40

   aa, ja 2014.-2020. aasta eelarve on ise väiksem kui eelmise neliaastaku oma, aga teadusele on seal rohkem ette nähtud (“The Horizon 2020 programme which finances the EU’s research and development is set for an increase of around €28 billion to €70.2 billion”).

 4. tavainimene said, on 18/04/2014 at 21:08

  Aga tavainimesele on ju kohane olla natuke populist :)

  • nodsu said, on 18/04/2014 at 21:54

   seda teadusraha suurenemist ma ei teadnud ka ise enne, kui olin mõnda aega ELi eelarveuudistes tuhninud. aga se, et ELi bürokraatia on liikmesriikide omaga võrreldes tegelikult väike (kõigiga võrreldes suhteliselt väike ja mõne suurema riigi omast lausa absoluutarvudes väiksem), oli juba kunagi varem meelde jäänud, sest see on nii võluv fakt. tglt ootuspärane, sest mastaabisääst.

  • nodsu said, on 18/04/2014 at 22:10

   ei saa ka märkimata jätta, et õige populist oleks põlglikult nohisenud: “sa usud ametlikke andmeid, häh. nad kõik valetavad.”

 5. Mõtsik Kaaren said, on 19/04/2014 at 19:05

  Huvitav on see, et terve kogukonna eraldi võttes terve talupojamõistus hägustub ja muutub lausa kahjurlikuks, kui tarvis on tegutseda kollektiivina v vastu võtta pikemalt v kaugema mõjuga otsuseid. Eriti mis puudutab byrokraatiat ja teatavate nõuete kontrolli/kontrollimise soovi, eriti seda viimast.

 6. tavainimene said, on 19/04/2014 at 20:52

  Kui järgi mõelda, siis ma ei usu, et suveräänse riigi (kes peab üleval algkoole, maksab pensione, päästab uppujaid, trahvib suitsuandurituid jne) ja kaubanduslik-poliitilise riikide ühenduse eelarve struktuuri on väga mõttekas võrrelda.

  Aga komitee, nagu ammust ajast teada, on elukas, millel on kümme magu ja mitte ühtki aju :)

  • nodsu said, on 19/04/2014 at 21:11

   Noh, ELi eelarves on mitut sorti toetuste jagamisel (mh teadusele) õudselt suur roll. Aga administratiivse poole pealt ei tundu nt Euroopa Kohus sugugi mõttetu asutus. See tegeleb suurelt jaolt just sellega, kui liikmesriigid või mingid kartellid üritavad sedasama ühtset majandusruumi ja konkurentsi torpedeerida.

  • nodsu said, on 19/04/2014 at 21:13

   aa, ja ma praegu ei jõua enam andmeid otsida, aga Eesti riigieelarvest moodustasid viimase ajani väga suure osa just eurotoetused. nii et osa euroeelarvet läheb ka meie algkoolide jms peale.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: