tavainimene

Romaanivõistlus kuulutati välja, see lugejale tegi päris nalja

Posted in * by tavainimene on 14/02/2014

Lugesin Sirbist, et Eesti erakapital on väärt uudisjutu eest 8000 eurot auhinnaraha välja pannud. Noh, ja minul on siin õkvalt midagi valmis.

See romaan on uute põlvkondade vastus Tammsaarele. Tüvitekstist võrsuv haru haljendavas oksakroonis; dialoog, parafraas, repriis. Eesti maa ja rahva ajaloo taustal põimuvad polüfooniliselt viie peategelase elatud ja jutustatud lood. Aeg: umbes 1970-2010, põgusamate põigetega taha- ja ettepoole. Seisak, sulailm, pinge kasv, jääminek, vabanemine ja voolu aeglustumine, mida võib tõlgendada nii rahu ja tasakaalu leidmisena tasasel maal kui esimeste märkidena saatuslikust umbekasvamisest.

Mainitud protsessid leiavad mõistagi vastastikku peegeldades aset nii ühiskonnas kui üksikisikutes. Kusjuures viis peategelast leiavad vabaduse — tõelise või illusoorse — ahistavast maast/tööst, jumalast, ühiskonnast/ideoloogiast/parteist, armastusest ja viimaks iseendast. Mõistagi võiksid neis aimuda Andres, Pearu, Indrek, Karin ja Tiina. Näiteks. Kusjuures Karinis võiks, kriitikutele ülesleidmiseks, olla mõni Krõõda-moment. Aga võimalik oleks ka variant “Andres, Krõõt/Mari, Indrek, Karin ja tegelane X”, mis jätaks mõnusat mõistatamisruumi, mida selle iksiga siis ikkagi on öelda tahetud ja mida või keda see representeerib.

Tegelaste saatusekõverad peaksid omavahel lõikuma Eestile ühiskondlikult ja ajalooliselt tähendusrikastes punktides. Aga mitte silmnähtavalt, vaid vihjamisi — nii, et alles paar lehekülge edasi lugenuna sunnib tekkiv mõte tagasi lehitsema ja avastama, et “assa mait, see on ju tegelikult toosama”.

Muidugi peaks igal teemal olema oma iseloomulik stiil ja tämber. Siin võiks olla ka mingi kompvek kriitikutele, kas allusioonid teiste kodumaise kirjanduse suurmeistrite loomingule või siis hoopis suurtele kunstivooludele — klassitsistlik Andres ja modernistlik Pearu vms. Olmelisi üksikasju võiks olla üsna napilt, see on üks alaline salakari tõsiseltvõetavuse tankeri teel, ja dialooge tuleks võimalust mööda vältida.

Ütleksin, et asi on põhimõtteliselt purgis. Vormistamise küsimus. Kellel huvi ja tahtmist on — andke aga klahvidele valu. Mina kaasautorlusele ei pretendeeri (huvitav, kas sellel lausel on õiguslikult siduv tähendus?), aga kui te juhtute peapreemia võitma, siis võite mulle tassikese teed välja teha.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: