tavainimene

Töö lõpp

Posted in * by tavainimene on 09/01/2014

President Ilves säutsus, et töökohtade kaotus robotitele* on võimalus väikeriigi jaoks. Ühele doktorandile, kes sellele väitele lisaselgitusi nõudis, soovitas riigipea 1) mõelda ja 2) mõelda “kastist väljapoole”.

Kogu seda “töö lõpu” temaatikat oskan ma kahjuks vaid pealiskaudselt kokku võtta anekdoodiga, kus autotööstur näitab ametiühinguliidrile oma uut täisautomaatset robotiseeritud koosteliini ja nöökab teda, viidates robotitele: “Noh, kuidas sa kavatsed nende poiste käest liikmemaksu koguda?”, mille peale ametiühingumees ei jää vastust võlgu: “Aga kuidas sina kavatsed neid panna autosid ostma?”. Seega ei kvalifitseeru ma õigupoolest sõna võtma, aga demokraatia on juba kord süsteem, mis varustab lollpead häälega, ja nad ei karda seda kasutada.

Kasti piires mõeldes kujutaksin ma Ilvese mõttekäiku ette umbes nii, et väikeriigil on lihtne ümber korraldada kogu oma väike haridussüsteem (paarsada kooli, paar tuhat õpetajat, paarkümmend tuhat õpilast), et see hakkaks autolukkseppade asemel välja laskma robotiprogrammeerijaid. Sellesama kasti piires ma vaidleksin muidugi vastu, et igas populatsioonis, suurusest hoolimata, on piiratud protsent isendeid, keda on võimalik õpetada pädevalt programmeerima midagi, millest on kasu rohkem kui kahju. Aga käsk oli “kastist välja!” ja las mina proovin siis ka.

Inimtööjõu asendamine robotitega on võimalus (eriti) väikeriigile, sest:
1) Väikeriik saab kiiremini ennast deklareerida 100% arbeiterfrei olevaks, mis tagab rahvusvahelise meediatähelepanu ja positiivse reaktsiooni aktsiaturul.

2) Väikeriigis on kergem mobiliseerida kogu rahvast robotite vastaseks masinapurustajate mässuks, et töökohti inimestele tagasi võidelda.
3) Väikeriik vajab tööjõu asendamiseks vähem roboteid, mis vähendab robotite kollektiivse tehisintellekti ja võimuhaaramisvandenõu tekke tõenäosust.
4) Väikeriigis on robotitel kergem haarata võim enda kätte ning kehtestada teaduspõhine valitsemine, milles suurim võimalik hüve suurima võimaliku hulga jaoks on välja arvutatud suurima kättesaadava sisendandmete kogu põhjal.
5) Nelikümmend kaks.

_____
* Viidatud artikli põhjal: Ilves võinuks pigem algatada debati Ergmaga, kes hiljuti väitis, et lihtsad töökohad kaovad ära. Financial Times väidab, et ära kaovad hoopis keskmiselt keerukad töökohad. Jäävad tippadvokaadid ja jäävad burksimüüjad; kaovad kindlustusagendid, reisikorraldajad, masinakirjutajad, ametnikud, paljud keskastme juhid, spetsialistid ja oskustöölised.

Advertisements

2 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

  1. Indigoaalane said, on 09/01/2014 at 16:03

    Praktikuna ütlen siinkohal täiesti kasti-siseselt, et maailma robotid on paraku nii suure tootlikusega vs Eesti vajadused, et läheb veel väga mitu aastat kuni EI ole odavam maksta tädidele ja onudele rutiinse töö eest.
    meie tööjõud on täna ikka nutuselt odav.

  2. tavainimene said, on 10/01/2014 at 09:02

    Majandus ja rahandus tunduvad mulle, mida rohkem ma üritan neist sotti saada, järjest hoomamatumad nähtused: “… ja kunagi teevad kogu töö ära robotite poolt valmistatavad robotid, mis kuuluvad ühele kuni kümnele megakorporatsioonile … stopp, korporatsioone kui selliseid oma asepresidentide, finantsdirektorite, turundusassistentide, arveametnike ja sekretäridega (keda asendavad robotid) ei ole ju enam … hmm, aga kust ikkagi inimesed saavad raha, mille eest robotiomaniku käest süüa osta … ja kellele kuulub ja mis maksab tooraine, millest tehakse roboteid ja mida robotid väärindavad …?”

    Jah, ma olen lugenud seda neokommunistlikku Veenuse-projekti, ja seda juttu, et iga külakogukond soetab 3D printeri, mis laseb välja nii särke kui konserve. Aga umbuskliku tavainimesena ma ei võta neid jutte tõsiselt.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: