tavainimene

“Vaikelu”

Posted in * by tavainimene on 01/12/2013

Natüürmort ehk vaikelu (prantsuse keeles nature morte ‘surnud loodus’) on elutu looduse ja esemete kujutamine kunstniku poolt seatud kompositsioonis. (Wikipedia). Sellenimeline inglise film on vaoshoitud, liigutav, pisut sentimentaalne ja õhkõrnalt moraliseeriv linateos, mis kujutab pealtnäha elutuid inimesi kunstniku seatud kompositsioonis.

John May (minimalistlik kuid mõjuv näitlejatöö Eddie Marsanilt, keda pöffihundid vast mäletavad sõiduõpetaja Scottina filmist “Happy-Go-Lucky”) on eraklik ja tasane linnaametnik, kelle ülesanne on korraldada omasteta surnute matuseid. Seda teeb ta suure pühendumise ja põhjalikkusega. Bürokraat, kes kehastab kõike seda, mida bürokraatia pole. Ühel päeval saab ta aga koondamisteate ning tema viimaseks “kliendiks” on mees tema enda vastasmajast, perekonnast ja sõpradest ammu võõrandunud joodik. Taas matab John teatud mõttes nagu iseennast. Aga seekord natuke otsesemas … 

Moraal: kui sa ka sured täiesti üksinda, jäävad sind vaimus mälestama need, kellele sa oled elu jooksul head teinud. (Tore oleks muidugi, kui head inimesed ei peaks surema üksinda, aga see on juba teiste filmide teema.)

Maitsekas film; puu otsa takerdunud tuulelohe vilksatab kaadris ainult korraks, mitte ei peatu kaamera sellel iga kolme stseeni järel seitsmeks sekundiks, et iga vaataja ikka aru saaks, et see on Kujund. Jah, päris lõpp oli ehk liiga näpuganäitav, aga kuna see mul silma märjaks võttis, siis oleks ebaaus norida.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: