tavainimene

“Kertu”

Posted in * by tavainimene on 28/10/2013

Saaremaa julma hallparuni uje ja aeglane tütar Kertu (kes on enda sõnul 30, aga välja näeb nagu 12) armub kohalikku elupõletajasse Villusse, veedab temaga romantilise jaaniöö ja jääb rasedaks. Aga Villul on just diagnoositud kõrivähk.

Nii et kaks marginaali, kellest ühes hakkab idanema elu ja teises surm — õnnelikku lõppu oleks siit palju oodata. Aga kunst peab ju panema inimese kas või korraks uskuma, lootma, et ime on võimalik? Et kõige kiuste, mida me tegelikust elust teame, ingellik armastus päästab šarmantse külajoodiku, ja tegelikult olid nad mõlemad kogu aeg lihtsalt ühiskonna poolt valesti mõistetud?

Lihtne ja kurb lugu, tugevalt mängitud, lihtsalt ja mõjusalt üles võetud. Sedavõrd mõjusalt, et filmi vormilise külje ja kunstiliste kujundite peale kinosaalis nagu ei mõelnudki. Veidravõitu detail: selles stseenis, kus Villut tomograafi lükati, vilksas arusaamatul põhjusel peast läbi mõte, et “kui üksildane on olla kosmonaut”.

“Kõrboja peremees” lõpeb Tammsaarel lootuskiirega; “Kertu” Raagil ka. Saare naised, need on ju vägevad naised. (Isegi Villu küljealused tegelikult võtavad teda, mitte vastupidi.) Küll Anu ja Malle kahe peale selle lapse inimeseks kasvatavad.

Advertisements

9 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. sehkendaja said, on 29/10/2013 at 08:39

  Minu arust oli tore, et Kõrboja peremehe filmiga suhestuti salamisi haiglas, kus arsti rolli mängis Kaie Mihkelson :)

 2. tavainimene said, on 29/10/2013 at 14:00

  Vaat selle peale ma ei tulnudki, kuigi olin sisimas veendunud, et küllap neid tsitaate ikka on sisse pistetud.

 3. Simone said, on 29/10/2013 at 19:20

  No ma teadsin, et selles oli midagi nii tuttavlikku. Aga jah, Kõrboja peremees…leiab paralleele küll. Jälle uus vaatenurk Kertule.

 4. Anna said, on 29/10/2013 at 20:01

  Aga mina ei uskunud seda filmi. Tõde ei olnud. Pettumus oli. Ma isegi ei oska põhjendada. Ükskõikseks ei jätnud, aga palju oli võltsi…eriti see moment, kus mehe ema ütles Kertu emale aitäh. ja üldse. Hollywoodilik tundus. Aga ma pole ka miski filmiteadlane, täitsa harimatu ses vallas tegelikult. Samas Free Range, mis maha tehti, läks mulle sügavalt korda.

 5. tavainimene said, on 29/10/2013 at 22:35

  Noh, see oli ju mängufilm. Tõde võiks ehk otsida … isegi mitte dokumentaalist, vaid turvakaamera salvestusest :)

 6. tavainimene said, on 29/10/2013 at 22:39

  Mida rohkem ma mõtlen, seda huvitavam tegelane tundub Kertu isa. Vastik, õnnetu, veel kord vastik — aga huvitav. Selline väärdunud armastus, mis ihaldab ühtaegu omandada, hoida ja hävitada.

 7. merleke said, on 30/10/2013 at 09:54

  Kertu isa karakter oli minu arvates ka väga äge. Tammearu superroll. Üldse, see film poeb naha vahele paljuski näitlejate pärast. Käisin mitu päeva ringi, olles kui puuga pähe saanud.

 8. tavainimene said, on 30/10/2013 at 18:21

  “Kertu” on “Kõrboja peremehe” negatiiv: ühes otsib edukas naine vigasest mehes tallu peremeest, teises otsib vigane naine luuserist mehest tallu peremeest (või umbes nii).

  No ja siis on seal veel see “üle kõige on maailmal vaja üht vaba last, kes midagi pole kuulnud heast ega kurjast”. Ja Nukitsamehe aida alla ronimine.

 9. Anna said, on 01/11/2013 at 21:09

  Ma väljendasin end vist valesti. Kunstitõde mõtlesin. Et kas lugu kõnetab või ei. Läbi arhetüüpide. Lugu iseenesest oleks ju olnud paljulubav, lihtsalt see teostus, vormiline külg oli õhuke.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: