tavainimene

Me armastame ooperit

Posted in * by tavainimene on 06/10/2013

met

Missugusest tuntud teosest pärineb see stseen?

Vastus vale! Ei ole “Anna Karenina” — hoopis “Jevgeni Onegin”, mida lavastaja on ajas pool sajandit ettepoole tõstnud. Vaadata sai seda “Ekraani” kinos otseülekandena New Yorgi Metropolitan Opera lavalt.

Tõeline kvaliteetmeelelahutus. Kunstiliselt väga konservatiivne; rikkalikud dekoratsioonid ja kostüümid, suurepärased solistid ning dirigent, kes suudab alati kogu kollektiivi kikivarvul hoida. Korralik videorežii ühendas teatri- ja kinokunsti tugevused.

Nojah, teatrikunstilises mõttes võis nõudlik ja kogenud publik pakutud versiooni igavaks pidada, võrreldes näiteks 2007. aasta (tegelikult vist veel vanema?) lavastusega, kus oli palju rohkem tinglikkust, julgust ja innovatsiooni. Uus versioon ei jätnud suurt midagi fantaasia hooleks, aga oli siiski omamoodi võluv, väikeste detailidega nagu ülekasvanud pelargoonid käestlastud maamõisa veranda-akendel.

Põgus guugeldus annab aimu, et lavastus ei sündinud valudeta; tegelikult lahkus lavastaja töö juurest enne lõppu ja talle tuli leida viimase hetke asendaja. Põhjustena nimetatakse pressiteadetes terviseprobleeme, aga ridade vahelt kriiskavad “kunstilised erimeelsused”. Lavalt see kõik siiski häirivalt välja ei paistnud. No mõned tantsunumbrid olid vahest liiga balletlikud ja lõpustseeni Tatjana ja Onegini lahkumissuudlus oli minu meelest tarbetu vastutulek Ameerika ootustele. (Viies aga tõepoolest mõtted “Anna Kareninale”, ehk siis naisele, kes sarnases olukorras tegi teise valiku.)

Vaheaegadel näidati eesriide taga ja kulisside vahel toimuvat ning intervjuusid esinejatega. Natuke see muidugi lõhkus teatrilummust, aga silmaringi mõttes oli vaieldamatult huvitav.

 

P. S. Kordust näeb Ekraanis 14. oktoobril, seansi algus kell 19.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: