tavainimene

“Trubaduur”

Posted in * by tavainimene on 27/09/2013

Meeletu maailm — käisin sel aastal juba teist korda ooperit vaatamas, seekord siis “Trubaduur” Vanemuises. Mulle meeldis. Kujundus oli asjalik, liigse eputamiseta. Solistid tegid tublit tööd; orkester kippus neist küll kohati üle mängima, aga mitte häirivalt. 

Et ma muusikalist külge tegelikult hinnata ei oska, siis on loogiline, et kõige vähem jäin ma rahule libretoga. Seebiooperlik nagunii, aga peamine häda on selles, et kaardid avatakse liiga vara, pole pinget ja suspense’i. Azucena ei tohiks kohe Manricole tunnistada, et too on krahvilt röövitud poeg — tal peaks olema ainult ebamäärased painajad. Tegevuse käigus peaks aimdus süvenema, kahtlused tekkima ka teistel tegelastel, tunnistajaid ja asitõendeid peaks lisanduma, dramaatiline pinge üha kasvama ning kulmineeruma traagilises finaalis, kus kohutav tõde asjaosalistele halastamatu selgusega ilmsiks tuleb. Verdi muusika on loomulikult suurepärane, aga mina oleks tahtnud ikka veel rohkem seda ekspositsioon-sõlmitus-dispositsioon-kulminatsioon-pööre-konklusioon.

Jah, kas pole kohutav, et inimesed, kes täpselt teavad, kuidas tuleks riiki juhtida (loe: oopereid kirjutada), on selle asemel ametis juuste lõikamise ja taksorooli keeramisega.

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Mõtsik Kaaren said, on 29/09/2013 at 18:48

  Ooperile võib tänu muusikasisaldusele nii mõndagi andeks anda.
  Arvatavasti sattus Verdile Trubaduuri libretot tegema mõni keskpärasem allhanketegija. Sest lugude jutustamine ja seebikate tootmine on sama vana kui inimkond. Ja klassikalise syzheega lugu (sissejuhatus, teema arendus, pinge tõus ja puänt) oskab teha iga helilooja. Kompositsioonide ja syzheede loomine on inimesele kaasasyndinud oskus, seda lihtsalt kutsutakse teiste nimedega.

 2. tavainimene said, on 30/09/2013 at 12:36

  Tänu muusikasisaldusele võib ooperile tegelikult kõik andeks anda, kas või mustanahalised viikingid :)

 3. Taliesin said, on 07/10/2013 at 18:58

  Mäletan, kuidas siis, kui tükk välja tuli, meil inimesed arutasid, kas Manrico rolli sobib paremini hiina või leedu tenor- üks ulatus kõrgemalt laulma, aga teine oli jälle parema dramaatilise kandvusega. Labase pisiasjani, et tema ja eesti laulja Tampuu vendi peavad kehastama, ei laskunud keegi.
  Nüüd on siis Manrico korealane. Mis meil sellest, ega inimesed päriselus üldiselt nii palju ei laula ka ja harilikult peavad nad halvemini viisi.

 4. tavainimene said, on 07/10/2013 at 19:28

  Just, see on ooper — eestlase hiinlasest vend, valge maur, sajakilosed lamburneiud ja neegerpärisorjad Larini mõisas.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: