tavainimene

Guugelmeditsiin

Posted in * by tavainimene on 21/09/2013

Õlaliigese adhesiivne kapsuliit – “külmunud õlg”. Haiguse esinemissagedus populatsioonis on 2–5%, sealjuures sagedamini naistel vanuses 40-60 eluaastat. Haiguse esmaseks tunnuseks on õlaliigese liikuvuse piiratus ja valu. Iseloomulik on öövalu ja magamine ipsilateraalsel poolel on raskendatud. Valu piirab ka igapäevast tegevust ning õla vähenenud liikuvus häirib tööga toimetulekut. Oluliselt on piiratud välisrotatsioon õlaliigeses ja käe abduktsioon üle 90º nii aktiivsetel kui passiivsetel liigutustel. Valu võib kiirguda ka kaela, piki kätt distaalsele.

Vaatamata ulatuslikele uuringutele on haiguse täpne etioloogia senini ebaselge. Klassikalise vormi korral ei ilmne ei haiguse anamneesis, ei kliinilisel ega radioloogilisel uuringul muutusi, mis selgitaksid valu ja liikuvuse piirangu põhjusi.

Protsess laheneb enamikel juhtudel 1–3 aasta jooksul iseeneslikult. Põletikuvastased ravimid ja valuvaigistid on kasutusel haiguse ägedas faasis, kuid nende efekt on tavaliselt tagasihoidlik ja lühiajaline. Puuduvad selged andmed, et operatiivne ravi suudab muuta haiguse loomulikku kulgu ning kiirendada paranemist. Füsioteraapia on külmunud õlaliigese ravis kasutusel, kuid vaatamata füsioteraapiale võivad ka ilma ravita patsiendid sama ajaga terveneda.

*

Jääb vaid lisada, et magamine on raskendatud ka kontralateraalsel poolel. Kasinat rõõmu teeb see, et diklofenakile pole ilmselt mõtet rohkem raha raisata.

6 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Ni said, on 21/09/2013 at 21:51

  Aga massaaž äkki aitaks?

 2. lendav said, on 21/09/2013 at 22:00

  Tore, kui lubatakse iseeneslikku paranemist. Mul on juba… 9 aastat vist? kerge, aga krooniline bursiit vasakus õlaliigeses. Diklofenaki ainuke mõju oli kõhtu lahtistav. Füsioteraapia oli tore, aga neid harjutusi peaks ju kodus edasi tegema, aastaid, mulle tundub… Laiskus, laiskus, lase mind lahti… Palju lihtsam on õlavalu ignoreerida. Öösiti hambaid krigistades ja oiates külge keerata ja ikka ignoreerida.

 3. kiilakas said, on 22/09/2013 at 09:10

  Ma’i viitsi seda enese jaoks tõlkima hakata, aga tõenäoliselt oli mul sama häda ~5 aastat tagasi: piiratud liikuvus (õieti polnud piiratud, vaid ilge valuhoog käis “ülemäärase” liigutamise puhul läbi). Tuttava soovitusel käisin mitu kuud iganädalaselt ühe nõeltega torkija juures. Korda sai; mine nüüd tea selle guugelmeditsiini valguses – kas raiskasin bentsuraha + “visiiditasu” ilmaasjata ja paranes sõltumata torkimisest või …

 4. tavainimene said, on 22/09/2013 at 10:09

  Jälle kisub sinnapoole, et “arstikunsti eesmärk on patsiendi meelt lahutada, kuni loodus haiguse tervendab”. Hea, et ma ei tööta aknapesija või vetelpäästjana.

  Aga diklofenak on vist praktiliselt Eesti rahvusravim.

 5. Mõtsik Kaaren said, on 22/09/2013 at 17:32

  Tiklofenakk on kallis, kui te seda just venest tuua ei lase, ja sööma peaks teda suhteliselt suurtes annustes, et mingist KROONILISEST asjast jagu saada. Ma jõudsin enne, kui maks õhtale, ise lõikuse-lauale. Mul on tore kollektsioon liigesetõbesid ja ibuprofeen ning hoidumine jalgupidi märgade ja kylmade asjade sisse sattumast hoiavad esialgu vajadusest minna suurematesse meelelahutusasutustesse.
  Aga kuidas oleks rahvameditsiiniga, sedasorti meelelahutus on vähemasti atraktiivne – hämar, palav intiimne ruum, niiske, lõhnav ja meelas õhk, saunamees, kes vihtlemisekunste tunneb, ja korralikke kontrollitud soonesõnu.
  PS. Raha eest seda teenust ei saa! Kes teile turistika korras sauna, vihta ja kunsta pakub, suudab pugeda teie naha vahele ja rahakotti, aga sydamesse ta ei pääse, selle kõige tähtsama elujõu ja tervekssaamise allika ligi.

 6. tavainimene said, on 22/09/2013 at 17:57

  “hämar, palav intiimne ruum, niiske, lõhnav ja meelas õhk, saunamees, kes vihtlemisekunste tunneb…”

  Hmmjaa, ei saa salata, et selles midagi on :)


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: