tavainimene

“Sofia”

Posted in * by tavainimene on 20/08/2013

Peeter Helme “Tuleviku mäletajad: Sofia” on iseenesest kiiduväärt katse rikastada kodumaist ulmekirjanduse varamut. Näib, et tegu on pikema sarja sissejuhatusega, kus tutvustatakse peategelasi ja maailmu, väikse pretensiooniga eesseisvale eepilisusele.

Mulje jäi kahjuks lahjaks. Paljuvõitu klišeesid: vastu tahtmist kangelase rolli sattuv ning kiirkorras mehistuma sunnitud pehmo, hõbedases kombinesoonis hurmav vamp ning salapärane messias, keda ajavad taga vastandlike ja esiotsa arusaamatute huvidega leerid. Noh, see kõik on žanri eripära. Aga minu meelest vajanuks raamat kõvasti karmimat toimetajakätt. Kui ta seda üldse näinud oli — selline kahtlus tekkis küll, nii palju oli pisivigu stiilis “ta olid”.

Fantastika poolelt oleks oodanud ka natuke rohkem fantaasiat. Kui 26. sajandil Maal ikka paberraamatuid kasutatakse, arvuteid meili lugemiseks sisse lülitatakse ning — eriti — taskus võtmekimpe kõlistatakse, siis peaks sellel ju olema mingi väga hea põhjus, no midagi slashers vs threshers skisma laadis. Võib-olla see kõik veel tuleb, seepärast ma väga valjult ei nurise.

Pisiasi, mis veel häiris — kõrilõikajatest tegelaste ropendamine. See lihtsalt ei mõjunud usutavalt. Ma saan aru, et ega nad romaani-maailmas ei saanud eesti keeles rääkida, ses mõttes on ju tegu omamoodi tõlkega. Kahjuks kehvapoolsega. Aga küllap haritlasmiljöös kasvanud ja liikunud kirjamehed lihtsalt pole ühegi n-ö orgaanilise ropendajaga elus kokku puutunud. Noh, midagi pole teha, kunst nõuab ohvreid — machovärgi usutavaks kujutamiseks tuleb ikka süda rindu võtta ja järgmine aasta jaaniööl Lemme rannas kohal olla.

Kuigi mulle isiklikult meeldiks muidugi rohkem keskendumine prekognitsiooni ja determinismi paradoksile.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: