tavainimene

“Sofia”

Posted in * by tavainimene on 20/08/2013

Peeter Helme “Tuleviku mäletajad: Sofia” on iseenesest kiiduväärt katse rikastada kodumaist ulmekirjanduse varamut. Näib, et tegu on pikema sarja sissejuhatusega, kus tutvustatakse peategelasi ja maailmu, väikse pretensiooniga eesseisvale eepilisusele.

Mulje jäi kahjuks lahjaks. Paljuvõitu klišeesid: vastu tahtmist kangelase rolli sattuv ning kiirkorras mehistuma sunnitud pehmo, hõbedases kombinesoonis hurmav vamp ning salapärane messias, keda ajavad taga vastandlike ja esiotsa arusaamatute huvidega leerid. Noh, see kõik on žanri eripära. Aga minu meelest vajanuks raamat kõvasti karmimat toimetajakätt. Kui ta seda üldse näinud oli — selline kahtlus tekkis küll, nii palju oli pisivigu stiilis “ta olid”.

Fantastika poolelt oleks oodanud ka natuke rohkem fantaasiat. Kui 26. sajandil Maal ikka paberraamatuid kasutatakse, arvuteid meili lugemiseks sisse lülitatakse ning — eriti — taskus võtmekimpe kõlistatakse, siis peaks sellel ju olema mingi väga hea põhjus, no midagi slashers vs threshers skisma laadis. Võib-olla see kõik veel tuleb, seepärast ma väga valjult ei nurise.

Pisiasi, mis veel häiris — kõrilõikajatest tegelaste ropendamine. See lihtsalt ei mõjunud usutavalt. Ma saan aru, et ega nad romaani-maailmas ei saanud eesti keeles rääkida, ses mõttes on ju tegu omamoodi tõlkega. Kahjuks kehvapoolsega. Aga küllap haritlasmiljöös kasvanud ja liikunud kirjamehed lihtsalt pole ühegi n-ö orgaanilise ropendajaga elus kokku puutunud. Noh, midagi pole teha, kunst nõuab ohvreid — machovärgi usutavaks kujutamiseks tuleb ikka süda rindu võtta ja järgmine aasta jaaniööl Lemme rannas kohal olla.

Kuigi mulle isiklikult meeldiks muidugi rohkem keskendumine prekognitsiooni ja determinismi paradoksile.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: