tavainimene

“Ajaränduri naine”

Posted in * by tavainimene on 14/08/2013

“Ajaränduri naine” mulle tegelikult ei meeldinud. Liiga naistekas, et olla hea ulmekas, ja … liiga naistekas, et olla hea naistekas. Teaduslik fantastika peaks ju idee poolest pakkuma fantastilistele nähtustele seletuse, mis oleks vähemasti oma taustsüsteemis teaduslikult usutav. Ajasränd on ehk üks keerukamaid ulmeteemasid ja Niffenegger jookseb paraku lati alt läbi — ei veena ebamäärane seletus, et spontaanse ajas liikumise puhul on tegu geneetilise hälbega ajataju eest vastutavates ajupiirkondades. Nagu võiks kohataju häire kedagi Aegviidust Antslasse toimetada.

(Jeerum küll, kui tagasisuunaline ajaränd kunagi tulevikus tõesti leiutatakse, siis võib selguda, et suurem osa maailmaajaloolise tähtsusega sündmuste tunnistajaid on olnud kostümeeritud ja piletiga publik.)

Aga füüsika pole ju oluline, romantika on põhiline; ajas rändamine on üksnes kunstiline võte, toomaks lugejani identiteedi, tahte, armastuse ja ootuse igavesed küsimused. See kausaalsuse ja vaba tahte pool jäi mu meelest küll iseäranis nõrgaks. Lisaks kippus sündmustik mitmes kohas hirmasti veeeeniiiiiimaaaaa ja mõned episoodid (Clare’i truudusetus ja Henry jalutuks jäämine) tundusid terviku suhtes kohatuna. Ja noh, tuleb tunnistada, et ma lasin raamatu rüppe ja pupsusin tükk aega naerda, kui olin taibanud, et meespeategelane on rokkstaari välimusega raamatukoguhoidja, kes oskab suurepäraselt kakelda, on seksuaalselt väsimatu ja ammendamatult rikas ning omab ennasthävitavat nõrkust, millest kangelannal on võimalik teda päästa. No kas pole lihtsalt ülimalt hurmav. Kangelanna ise, ehkki pealkirja järgi justkui peategelane, on sellega võrreldes mitu kraadi lahjem kuju.

Ei saa aga öelda, et raamat, kui tahes kehv ta oli, poleks mõju avaldanud — ma ei saanud eile poole ööni uinuda, mõeldes kurbi mõtteid vanadusest, üksindusest ja surmast, mis saabuvad alati vales järjekorras.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: