tavainimene

Päästke noored hinged

Posted in * by tavainimene on 12/07/2013

Sattusin jupiti vaatama ETVs näidatud Andrei Grjazevi dokumentaali “Homme” ja TTVs näidatud tõsieluainelist mängufilmi “Baader Meinhofi kompleks”.

Vaene väikekodanlane oli tõsises kimbatuses. Ta ei saa kuidagi pooldada poodidest varastamist, majade süütamist ja autode lõhkumist, inimröövidest ja mõrvadest rääkimata. Juba lasteaias tehti ju selgeks, et söögiga ei mängita, võõrast asja ilma loata võtta ei või ja teist inimest ei lööda. Aga mis teha siis, kui “teine inimene” on ideoloogilise kannapöörde teinud eksnats või sovjetiaparatšik, kes ehitab — vähemalt sinu silmis — üles uut diktatuuri? Toetab sõjalis-kolonialistlikke avantüüre, kontrollib meediat, tasalülitab opositsiooni? Nii tõhusalt, et sa otse kuuled järjest kinni langevate uste kahjurõõmsaid paugatusi?

RAFi ja “Voinad” ühte patta panna muidugi ei saa, esimene oli relvastatud terroriorganisatsioon, teine on huligaansete kalduvustega kunstirühmitus. Ka tänapäeva Venemaa erineb 60-70ndate Lääne-Saksamaast. Vist. Aga eesliinil on ikka politseinik, kellel on kodus naine ja väike poeg ning kelle suurim soov on üldse mitte röökivaid meeleavaldajaid kumminuiaga põlveõnnaldesse taguda, vaid soojas jaoskonnas teed juua ja ristsõnu lahendada. Mida te temalt ootate? Et ta tuleks teie poole üle? Ja mida te siis üheskoos teeksite? Vallutaksite sillad ja telegraafi? Ja edasi? Alustaksite ühiskonnas ebaõiglaselt jagunenud võimu ja muude ressursside rahumeelset ümberjagamist? Ehh …

Terrorismil, olgu päris või kunstilisel, on see halb omadus, et ta, noh, külvab terrorit. Nii vastaste kui paraku ka omade seas. Metsavendi kartsid pärast sõda ka paljud ilmsüütud rahumeelsed külaelanikud. Ja ma ei tea, kuidas avalik arvamus oleks suhtunud sellesse, kui ENSV dissidendid oleksid näiteks pärast Niguliste põlengut korraldanud sündmuskohal protestiks orgia-performantsi pealkirjaga “Elutants” vms.

Advertisements

9 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. nodsu said, on 15/07/2013 at 01:55

  Politseinike ja väikekodanlaste jutu peale meenusid mulle need Pasolini read, rahutusi pidavatele noortele adresseeritud: et kui teie, kellel kõik ajakirjanikud perset lakuvad, eile politseiga karvupidi kokku läksite, siis mina olin politsei poolt, sest nemad on vaeste lapsed. (vastandina rahututele tudengitele, kellel on täissöönud näod, ja kes peavad enesesmõistetavaks väikekodanlikke privileege):

  “Quando ieri a Valle Giulia avete fatto a botte
  coi poliziotti,
  io simpatizzavo coi poliziotti!
  Perché i poliziotti sono figli di poveri. ”

  Siin on üks ingliskeelne tõlge:

 2. tavainimene said, on 15/07/2013 at 18:17

  Jjah. Ulrike Meinhofi ema oli kooliõpetaja ja isa kunstiajaloolasest muusemidirektor. Gudrun Enssslin oli pastori tütar. Kogu see kamp oli enamasti haritlasperedest pärit korralikud noored, oiviktudengid. Isegi koolist välja langenud pätt-psühhopaat Baader (kelle kohta Sartre’i väidetav diagnoos oli “lollpea”) oli ajaloodoktorist arhivaari poeg. Ma ei suuda ikka veel mõista — kogu oma intelligentsi ja harituse juures, millele nad küll lootsid?

 3. tavainimene said, on 15/07/2013 at 19:16

  Nii et polegi enam tääk “relv, mille mõlemas otsas asub tööline”.

  “Siamo ovviamente d’accordo contro l’istituzione della polizia” oli muidugi väga optimistlik. Ka kommunistil peab ju olema kuhugi kaevata, kui tema jalgratas pihta pannakse. Kuniks pole veel jõustunud režiim, mis jagab jalgrattaid kõigile nende vajaduse järgi.

  • nodsu said, on 16/07/2013 at 00:03

   noh, see ovviamente contro tuleb võib-olla siis, kui tundub, et jalgratta pihtapaneku vms tavainimese probleemi puhul pole politseist mõtet abi otsida.

  • nodsu said, on 16/07/2013 at 00:04

   (Itaalias on ju riigiinstitutsioonidega olnud pikemat aega näiteks see häda, et nad on otsapidi organiseeritud kuritegevuse taskus.)

  • nodsu said, on 16/07/2013 at 00:05

   ..mis viis mõttele, et lihtinimese elu on kuskil Lõuna provintsis vist umbes selline, et tahad abi väikekuritegevuse vastu – tasub pigem kaevata kohalikule ristiisale, kellele sa katust maksad ja kelle asi on seega korda hoida; tahad abi maffia vastu – pole kelleltki abi loota.

  • tavainimene said, on 16/07/2013 at 17:26

   Ei tea, kas ja kui palju tudengid maffia vastu meelt avaldasid/avaldavad? Või on see liiga ohtlik sihtmärk? Või on nende meelest üks “süsteem” kõik?

  • nodsu said, on 17/07/2013 at 04:16

   vat seda oleks huvitav kelleltki kohalikult küsida. pmst aeg-ajalt mõni julge ikka leidub, kes maffia vastu sõna võtab ja vaikimisringi murrab, olen ma kuulnud, aga kas nad ka tudengid on, ei mäleta.

   mul on mingi udune mälestus, et järsku on olnud hoopis meeleavaldusi mõne võimutegelase vastu, kellel on igasuguste maffiataoliste organisatsioonidega liiga head suhted. noh, et mis sa maffia vastu ikka meelt avaldad, kuritegevus on kuritegevus; aga kui kuritegelikel ühendustel on täiesti sundimatult käpp sees juba kõigis riigiasjades, nii et otsused tehakse nende meele järgi, siis see on juba nörritavam. noh, et üldiselt ootaks ju nagu, et kurjategijad teevad kurja ja politsei võtab nad kinni; kui kurjategijad teevad kurja, on see järelikult ootuspärane, aga kui politsei teeb seda samuti, siis on asjad mädad.

  • nodsu said, on 17/07/2013 at 04:19

   lühemalt – kuritegevuse vastu oleks kõige normaalsem meeleavaldus esimeses järjekorras see, et lähed politseisse ja kirjutad avalduse. a kui seda ei saa, siis tuleb juba avalikumalt lärmi lüüa.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: