tavainimene

Noor neiu raha eest

Posted in * by tavainimene on 12/07/2013

Andres Arrak annab teada, et tema kui liberaali arvates tuleks prostitutsioon Eestis legaliseerida. Millegipärast näib ta olevat arvamusel, nagu oleks tasuliste seksteenuste osutamine praegu ebaseaduslik. Aga ei ole ju ometi. Iga soovija võib ennast FIEks vormistada. Tegevusaladest sobivad EMTAKi kood 96041 (“saunade, solaariumite ja massaažisalongide tegevus jm füüsilise heaoluga seotud teenindus”) või 96099 (“muu teenindus”, mille alla kuuluvad mh astroloogide ja spiritistide tegevus, saatjate teenused, tutvumis-, pulma- jms teenused, jõuluvanad, pulmaisad jts). Äriregistrile saab esitada avalduse elektrooniliselt või notari kaudu (riigilõiv 12.78), vajalik on pangakonto olemasolu. Litsentse ega tegevuslubasid ei nõuta, majandustegevuse registris meldima ei pea.

FIE peab neli korda aastas maksma sotsiaalmaksu avansilisi makseid – 287.10 eurot iga kvartali viimase kuu 15. kuupäevaks. 31. märtsiks esitatud tuludeklaratsiooni põhjal arvutab Maksu- ja Tolliamet välja eelnenud aasta eest juurdemaksmisele kuuluva sotsiaalmaksu ning saadab selle kohta teate hiljemalt 1. septembriks. Maks tuleb ära maksta 1. oktoobriks. Iga kvartali viimase kuu 15. kuupäevaks tuleb ära maksta ka avansiline tulumaks, mis arvestatakse eelmise aasta tulu põhjal. Esimesel tegevusaastal avansilist tulumaksu maksma ei pea, samuti siis, kui kvartaalse makse suurus jääb alla 64 euro. Kord aastas (1. oktoobriks) tuleb maksta kohustusliku kogumispensioni makse, mis arvutatakse samuti eelmise aasta tulu põhjal. Kui prostituudi aastakäive ületab 16 000 eurot, peab ta end registreerima Maksu- ja Tolliametis käibemaksukohustuslaseks.

Raha ongi legaliseerimise (päevavalgele toomise, registreerimise, reguleerimise) pooldajate kaalukas argument. Valus on ju vaadata, kuidas va kõlisev riigikassast mööda voolab. Eestis arvatakse tegutsevat 3000 prostitutsiooniga elatist teenivat naist, kes teenindavad nädalas keskmiselt 10-15 klienti. Aastas teeb see väga jämeda rehkenduse kohaselt kokku 1,8 miljonit teenuseosutust ja kui võtta standardhinnaks 50 eurot korra eest, võib teenindusharu aastakäive ulatuda 90 miljoni euroni. Kuivõrd arvestatav osa kliente on tõenäoliselt välismaalased, on pealegi tegu teenuse ekspordiga, mis parandab riigi väliskaubandusbilanssi ja üleüldse.

Ma ei kujuta muidugi täpselt ette, kuidas see legaliseerimine-maksustamine tehniliselt käima peaks. Alustades sellest, et prostituudid üldjuhul pole huvitatud oma isiku ja tegevusala avalikust kokkuviimisest. No on kord sellised häbelikud. Vaevalt et ka tarbijad kassatšekki või garantiitalongi küsivad, nii et väga keeruline saab olema tõendada ära teenuse osutamine ja raha laekumine. Maksuamet peab moodustama mingi erirühma, kes hakkab käima ostu matkimas. Mystery fuckers, mh-mh-mh-pup-pup-pup.

Arrak ei näi siiski pooldavat prostitutsiooni vahendamise legaliseerimist. Liberaalsest seisukohast on arusaamatu, miks. Kui tasuline seks on tõesti  isikuteenus nagu iga teinegi ega ole moraalselt taunitav, siis mis on halba selle vahendamises? Eeldusel, et kõik on avalik, registreeritud, reguleeritud ja maksustatud? Samamoodi võiks öelda, et juuste lõikamine või kaelasoonte tasumine on lubatud, aga juuksuriäri või massaažisalongi pidamine mitte. Kui üldse, siis just legaalsed lõbumajad suudaks pakkuda prostituutidele kaitset maffia katusepakkujate eest ning sotsiaalseid garantiisid, säästes nende anonüümsust. Siis kerkiks muidugi uued probleemid — meenutagem vaid kohtuvaidlust Töötukassa ja striptiisiagentuuri vahel. Vaesed humanitaarbakalaureused kaotaksid oma töötuabiraha, kui keelduksid bordellitööd vastu võtmast jne.

Jaa, väga paljudest eelarvamustest peab ühiskond vabanema, enne kui prostitutsioonist saab normaalne teenindusharu. Nagu ta Saksamaal väidetavalt juba olevat. Seal töötavat Wikipedia andmetel oma 400 000 täis- või osaajaga prostituuti, nii et keskeltläbi iga sajas Saksa naine on sekstöötaja. Äri käib, raha liigub, maksud laekuvad. Berliinis on, jällegi Wikipedia järgi, taks 30 eurot päevas prostituudi pealt. Bonnis on tänavaprostituutidelt maksu kogumiseks parkimisautomaadi sarnased masinad. Murelik konservatiiv arvaks selle peale, et rahvarohke Saksamaa võib ju endale naiste lörtsimist lubada — eriti kui need on albaanlannad, ukrainlannad ja eestlannad. Murelik konservatiiv arvaks veel, et prostitutsiooni riiklik reguleerimine ja maksustamine teeks riigi kodanikest kollektiivse sutenööri. Ja konservatiivile see mõte hästi ei meeldi. Aga noh, lõpuks on kõik ainult enesemüümine. Turul me oleme vennad ja õed. Tükkhaaval, jupphaaval, päevhaaval, tundhaaval legaliseerime, normaliseerime, destigmatiseerime ja paneme peale positiivse spinni. 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: