tavainimene

“Rekonstruktsioon”

Posted in * by tavainimene on 10/07/2013

Rein Raua “Rekonstruktsiooni” lugedes ei saanud ma kuidagi lahti kimbutavast mõttest, et autor on selle kirjutanud spetsiaalselt vanemale koolieale, kes kurdab, et “pole ju midagi huvitavat lugeda”. Intrigeeriv teema (saladuslik sekt ja noore neiu enesetapp), lihtne ülesehitus, kergestiloetav stiil, palju tänuväärt teemasid kirjandustunnis arutamiseks alates väikekodanlikust konformismist ja konjunktuurlusest ning lõpetades võimalike spirituaalsete lahendustega eksistentsiaalsetele probleemidele. (Millega seoses meenub kuskilt kõrvu jäänud jauramine, et “kui teie kirkegooridele oleks olnud kättesaadavad kaasaegsed antidepressandid, oleks pool teie niinimetatud filosoofiast täna olemata”.)

Nii et jah, täitsa tore noorteraamat. Vastust sellele, miks üks inimene läheb ja ennast põlema paneb, muidugi ei saa. Üks võimalik vastus oleks see, et kui suur hulk katkisi inimesi satub üheskoos sotsiaalsesse isolatsiooni, siis võivad nende kiiksud hakata resoneeruma kuni toimubki kollaps. (Siinkohal meenusid ennustajad Le Guini “Pimeduse pahemast käest”.)

Oh jah, noorus, igatahes. Ma vahel ikka kuulen raadiost seda “veel on aega, päästke noored hinged” ja mõtlen: kes peab noored hinged päästma ja kelle või mille käest. Ja kui veel on aega, siis mis juhtub, kui see aeg ümber saab?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: