tavainimene

“Rekonstruktsioon”

Posted in * by tavainimene on 10/07/2013

Rein Raua “Rekonstruktsiooni” lugedes ei saanud ma kuidagi lahti kimbutavast mõttest, et autor on selle kirjutanud spetsiaalselt vanemale koolieale, kes kurdab, et “pole ju midagi huvitavat lugeda”. Intrigeeriv teema (saladuslik sekt ja noore neiu enesetapp), lihtne ülesehitus, kergestiloetav stiil, palju tänuväärt teemasid kirjandustunnis arutamiseks alates väikekodanlikust konformismist ja konjunktuurlusest ning lõpetades võimalike spirituaalsete lahendustega eksistentsiaalsetele probleemidele. (Millega seoses meenub kuskilt kõrvu jäänud jauramine, et “kui teie kirkegooridele oleks olnud kättesaadavad kaasaegsed antidepressandid, oleks pool teie niinimetatud filosoofiast täna olemata”.)

Nii et jah, täitsa tore noorteraamat. Vastust sellele, miks üks inimene läheb ja ennast põlema paneb, muidugi ei saa. Üks võimalik vastus oleks see, et kui suur hulk katkisi inimesi satub üheskoos sotsiaalsesse isolatsiooni, siis võivad nende kiiksud hakata resoneeruma kuni toimubki kollaps. (Siinkohal meenusid ennustajad Le Guini “Pimeduse pahemast käest”.)

Oh jah, noorus, igatahes. Ma vahel ikka kuulen raadiost seda “veel on aega, päästke noored hinged” ja mõtlen: kes peab noored hinged päästma ja kelle või mille käest. Ja kui veel on aega, siis mis juhtub, kui see aeg ümber saab?

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: