tavainimene

Kolumatsid žongleerivad džunglis baklažaanidega

Posted in * by tavainimene on 24/05/2013

Kaheaastasele lapsehoidjaks olemisega võrreldes on savimaasse peenarde kaevamine lihtne ja kerge töö.

Häid värvimisraamatuid pole saada. Sõnadeõppimisraamatud on tõlgitud võõrkeeltest. Ebaproportsionaalselt palju väikelasteraamatuid (samuti tõlgituid) on taluelust — haned-kalkunid-küülikud-hobused-vankrid-maisipõllud, 80-90% lastele sama võõras maailm kui kosmos või džungel.

Üldse ei ole päris pisikestele pildi- ja juturaamatuid ilusate piltide, tuttavate olukordade, lühikeste lugude, lihtsate sõnade ja lausetega. Multikategelasteks ei ole peaaegu kunagi tavalised lapsed, vaid ainult jänkud, mõmmid, koerad ja sitikad. Või mingid veidrad fantaasiaolendid. (Pukanutast näen ma õudusunenägusid.)

Jaah, mina olen kõigest ajutine lapsehoidja, seega mulle on lubatud nuriseda-viriseda. Emadele visataks kohe nina peale, et pole vajagi last multikatega nüristada ja kesse siis nii kätetu on, et ei saa ise kissellikeetmise ja tolmuvõtmise vahel meelepärast pildiraamatut valmis joonistatud-luuletatud-lõigatud-kleebitud.

8 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Rents said, on 24/05/2013 at 21:09

  Aga vot, siin on küll see koht, kus Prantsusmaa on parem – seal on terve suur sari pisikestest raamatutest, kus juhtuvad erinevad lood. Nii “Mariel on palavik” kui “Julien lasi lasteaias püksid täis” kui isegi “Marie vanemad lahutavad”. Ehk siis põhimõtteliselt lugusid nii sellest, kuidas liivakastis ühvleid jagada kui väga tõsistest asjadest.

  • iibis said, on 24/05/2013 at 23:03

   Siin on need ka tõlkeraamatutena olemas, Laura-sari ja Kaspari oma. Aga lasteraamatute tõlked on ju teadupärast kiiruga tehtud ning kohutavad. Mina soovitaksin klassikat – “Muna” ja “Kurnossi” – ning vähemalt mu tütar polnud veel kahenegi, kui juba huviga Bullerby lapsi kuulas. Bullerby-lugudest on need värvipiltidega variandid ka, need sobivad väikestele eriti. Ja Lärmisepa Lota lood.

   Ning nii neljasele võib juba Karlssonit ja Vahtramäe Emilit lugeda, siis läheb elu päriselt lõbusaks.

   Kahest võib lisaks raamatutele veel pärist tõhusalt nõudega (nii nuku- kui päris) lõbustada.

 2. tavainimene said, on 25/05/2013 at 05:02

  “Muna” peale ma mõtlesin ise ka. Seda vist poes ei müüda? Bullerby jaoks on veel vara. Aga nõudekapp pakub tõesti tükiks ajaks tegevust.

 3. tafkav said, on 25/05/2013 at 11:56

  Nao lapsele (1a 11k) meeldivad Epp Petrone “Marta varbad” ja “Anna hambad”. Esimene on ribadeks töötatud praeguseks, teine on natuke keeruline veel teemade poolest, aga pildid meeldivad sellegipoolest.

 4. nodsu said, on 27/05/2013 at 03:07

  Nõudekapi kõrval on ka ohutumaid lõbustus võimalusi, kuigi koristamist tahavad pärast needki: suurem ja väiksem kauss mingi tangaine või kruusaga; või suurem ja väiksem kauss veega. Väiksema kausi asemele kõlbab ka tass.

  Eriti mugav, kui saab väikelapse kahe veekausiga kuhugi õue panna.

  • nodsu said, on 27/05/2013 at 03:07

   no mina küll sinna “lõbustusvõimaluste” keskele tühikut ei pannud, arvut pani.

 5. tavainimene said, on 29/05/2013 at 13:41

  Tänan kõiki soovitajaid. Muude lõbustustega majas ja aias on tegelikult päris hästi, raamatud on kõige nõrgem koht. (Kui ma ütlen, et “on päris hästi”, ei saa ma jätta lisamata, et algaja ja seega närvilise lapsehoidja silmis on maailm ja meie igapäevane olme disainitud nii kohutavalt … ee … ebalapsekindlalt, et on suur ime, et enamik meist jääb ellu ja kasvab suureks enam-vähem ühes tükis.)

  Sirvisin seda Laura-sarja. Kohe kõige esimene lugu oli sellest, kuidas valgetel vanematel võivad olla mustad või kollased lapsendatud lapsed, no see ei ole eakohane. Samas Laura värvimisraamatud on üpris head võrreldes selles turunišis valitseva üldise ikaldusega. Positiivse näitena hakkasid silma veel Kirsikese ja Joonase värvimisvihikud, mis minu meelest oleks küll võinud olla sooneutraalselt kokku pandud, aga vähemasti esteetikale pole midagi ette heita. Erinevalt sellest Monster High ja Angry Birdsi jms masendavast uputusest.

 6. naine50+ said, on 02/06/2013 at 21:51

  On tore ajakiri mudilastele “Mesimumm” Toredad jutud, ja värvimist ning mõistatusi. Kolmeaastasele meeldib väga.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: