tavainimene

“Kui tuvid kadusid”

Posted in * by tavainimene on 27/03/2013

Sofi Oksase “Kui tuvid kadusid” mulle tõtt-öelda ei meeldinud. Kuidagi liiga kliiniline ja konstrueeritud.

Kahe õe pojad oma naistega — Edgar ja Juudit, Roland ja Rosalie. Mõlemad mehed võitlevad 41. aastal nõukogude võimu vastu. Edgar läheb sakslaste teenistusse, saadetakse Siberisse ning naastes saab temast KGBlane. Tädipoeg Roland põgeneb Klooga laagrist, on metsavend ning jõuab lõpuks kodutallu. Edgari naine Juudit on sõja ajal armukeseks saksa ohvitserile ning hiljem Rolandile. Edgari naasmise järel saab temast allakäinud alkohoolik, kes toimetatakse lõpuks vaimuhaiglasse. Rolandi naine Rosalie saab saksa ajal ebaselgetel asjaoludel surma. Rolandi salapäeviku kaudu antakse mõista, et tema suur armastus oli hoopis Juudit, ja lugejale vihjatakse, et Rosalie tapjaks oli Edgar, kes abikaasana oli impotent ja võib-olla homoseksualist. Lõpuks jõuab tegevus 60ndatesse aastatesse, kus Edgar nuhib agendina Rolandi tütre kavaleri järel ning kirjutab raamatut “fašistlike röövvallutajate natsionalistidest käsilaste jõledatest hirmutegudest”.

Juba Rolandi silmade läbi antud proloog ei olnud usutav. Lahingus ju ei mõelda nii kaunisõnaliselt. See andis kuidagi helistiku valesti kätte ja ega asi enam ei paranenudki. Hämarust ja segadust oli üksjagu, aga tekstina see ei peegeldanud minu jaoks nonde aegade hämarust ja segadust. Tegelased tundusid lamedate ja üheplaanilistena. Nende tausta ei avata, nende motiivid jäävad arusaamatuks, nad ei pane endale kaasa elama. Miks Rolandi ema Edgarit poputas? Millest nõbudevaheline vinduv vaen? Miks Edgar üldse naise võtab, kui ta teda tegelikult ei taha? Mis roll on sellel veidral spiritistil? Üht-teist võis mulle selgusetuks jääda ka sellepärast, et raamatu teise poole lugesin, mis seal pattu salata, juba pooldiagonaalis.

Nojah, motiivid. Eks elu ongi tegelikult ju lihtne. Reedetakse sellepärast, et tahetakse ellu jääda, valu vältida, oma seljatagust kindlustada. Et tunda ennast tähtsana. Et kätte maksta. Sellepärast, et “kuidagi lihtsalt läks nii ja nüüd ei oska enam olukorrast välja keerutada”. Mitte sellepärast, et ollakse sadistlik mundrisaapa-fetišist, kuna lapsena sai sauna taga peale satutud in flagranti tuletõrjeorkestri trummilööjale talu teenijatüdrukut kabistamas vms.

Siiski, veebileht ajaloolisest taustast ja tegelaste prototüüpidest oli minu meelest romaanist endast tükk maad paeluvam lugemine.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: