tavainimene

“Elavad pildid”

Posted in * by tavainimene on 10/03/2013

“Elavad pildid” oli tegelikult päris tore kodumaine film. Jõudsin esimese veerandi järel juba mõttes diagnoosi panna, et “üks igavesti pikk ringvaade, mis sügavamalt ei puuduta”, aga sai ikka enne lõppu silma niiskeks küll.

Eesti 20. sajandi ajalugu läbi ühe Tallinna vanalinna maja elanike elude ja lugude. (Laulda viisil: “Meid röövel päästis röövli käest”.) Eesti naine Helmi (sündinud Wilhelmine) ja tema maja. Tõesti, tõesti, Eesti naine on üks kindel maja ja varjupaik, kui ka mehi tema ümbert vasemale ja paremale pillutatakse. Eesti mees Julius lamabki ajaloo saatuslikel ja pöördelistel hetkedel oimetuks lööduna maas — force majeure, mis sa teed ära.

Siis on muidugi veel eesti mees Erik — parunessi ja tallipoisi armuvili. (Mh-mh-mh-pup-pup-pup, hirmus kiusatus on hakata targutama, et eks seda ole ju teatud mõttes kogu meie tänapäeva eesti kultuur.) Mulle jäi siiski arusaamatuks, kui Saksa mereväeohvitser Erich von Strandmann oma sõttaminekut õigustas: “See on minu maa.” Kas jutt oli tõesti Eestist? Pisut arusaamatuks jäi ka Helmi ja Erichi abielu, kuivõrd nad mõlemad kandsid ju siiski paruni perekonnanime ja olid seega formaalselt tema lapsed. Kuid mis ma ikka tühja kallal norin, kui kogu asi seisneb hoopis muus.

Kahju, et Jüril lasti surma saada. Oleks ju võinud vaadata, kuidas korpuse mehe ja leegioni mehe teed paralleelselt kulgevad — kaugel viibiva ja elusuurusest suurema kapteni varju all. Või siis oleks tõesti võinud olla nii-öelda “sakslane, venelane ja eestlane”, aga siis oleks vist juba liiga klišeeks, et mitte öelda anekdoodiks, kätte ära kiskunud. (Venelased olidki, muide, filmis kuidagi liiga karikatuursed.)

Ja eks seebiooperit viskas ka sisse. Kuigi, kui ma mõtlen omaenda suguvõsa (ilma igasuguste paruniteta) lugudele, siis on neis draamat ja melodraamat nõnda palju, et kui sellest film teha, saaks tegijad kindlasti süüdistuse “elus nii ei ole”. Noh, looduses on teadagi päikeseloojangud nii maitsetult roosad, nagu ükski kunstnik neid iial maalida ei tihkaks.

Kunstnikutöö eest filmile muidugi siiras aplaus. Ja kokkuvõttes üldse — täitsa tubli töö. Kompleksivaba. Jumala eest, ei ole vaja iga hinna eest üritada  diipi panna. Isegi see sissejuhatus, et “meie elu ongi film, mida monteeritakse” oli ehk liiast. See-eest olid vahvad need filmisse peidetud filmitsitaadid. Filmi-multiversumi erinevate universumide kokkupuutepunktid.  

Mis veel silma hakkas — laulvast revolutsioonist ja taasiseseisvumisest libisesid elavad pildid üsna muuseas üle. Ei olnud konflikti, ei olnud dramaatilist pinget. Kas ongi nii, et ajalugu ja inimesed on järjest pisemaks muutunud? Ainult raha kütab veel kirgi?

Lõppu võib igaüks vastavalt oma soovile tõlgendada. Kas “Helmil” oli tõesti oidu õigel hetkel surnut mängida ning isa pärandust mitte klaashelmeste vastu vahetada? Või on see ainult meie soovunelm ja illusioon ning kõik on läinud? Või müüs Paul parunite pehkinud päranduse maha ja asutas saadud raha eest kusagil Kõrvemaal muusikatalu? Oh jah.

Küllap keegi terasem filmisõber on juba läbi hammustanud, mis sümbolid olid need kardina vahelt piiluv pikksilm ja gloobus, kus segunesid kangelaslinn Leningradi muld ja mahapõletatud Dresdeni tuhk. Eks tuleb guugeldada.

Advertisements

2 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

  1. iibis said, on 19/03/2013 at 20:25

    Hilinenud märkus küll – aga ma alles täna käisin vaatamas – ja veel mitte sisuline – Erik oli Strandman, Helmi aga Rannamaa, nii et polnud sama nimi.

    Küll mulle meeldis see, kuidas tehakse ajalugu – see Sidorovi ja kuuliauguga gloobuse lugu oli tõesti hea! (Ja silm läks ka märjaks.)

  2. tavainimene said, on 20/03/2013 at 09:21

    Jah, Helmi eestistas enne Strandmanni Rannamaaks.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: