tavainimene

“Mi’ issändä Jeesusõ Kristusõ pühä evangeelium”

Posted in * by tavainimene on 18/02/2013

Marki, Matvei, Luka ni Joanni kirotõt. Et siis umbes nagu kassett; neli autorit on püüdnud koherentseks narratiiviks vormida okupatsioonivõimude poolt represseeritud aktivisti ja inspirational speaker’i elu ja surma puudutavat suulist pärimust.

Nagu järelsõnast selgub, on kogumik esmalt (1926) setu keelde ümber pandud eesti keele vahendusel ning luterliku taustaga võrukeste poolt. Teist ja parandatud trükki on kreekakeelse teksti põhjal täiendavalt setupärastatud. Veel põnevam võiks ehk olla põhjaeestikeelset piiblitõlget üldse mitte lugenud setu tõlge kirikuslaavi ja kreeka keele põhjal. Aga ka see tekst on äärmiselt võluv, isegi minusuguse äärmiselt ebaspirituaalse isiku jaoks. Võiks öelda, et lausa teraapilise toimega.

“A pia peräst tuud viletsüse aigu lätt päiv pümmest ja kuu anna-i inämb umma valgust ja tähe’ satasõ’ taivast maaha ja taiva väki liigutõdas. Ja sis näüdätäs Inemise Puja tähte taivah ja sis undas kõik rahva sugu maa pääl ja nätäs Inemise Poiga tulõvat taiva pilvi pää suurõ väe ja avvuga. Ja tä saat uma’ ingli’ suurõ piibarihelüga ja nää’ kogusõ’ kokko timä är validu’ neläst tuulõst, ütest taiva otsast tõistõ viirde.”

“Ja pääväh, kuuh ja tähih saava’ märgitähe’ ja maa pääl saa rahval hädäldämine ja nää’ tiiä-i, kohe ilma nõvvolda, mere ja vii vuuga kohisõmisõ iist minnä’. Ja inemisõ’ läävä’ rammõhtumbas pelü ja asju uutmisõ peräst, miä maailma pääle tulõva’; sest taiva väki hõl’otõdas. Ja sis nägevä’ nää’ Inemise Puja tulõvat pilveh suurõ väe ja avvuga. A ku s’oo kõik nakas saama, sis kaegõ’ üles ja nõstkõ’ uma’ pää’ üles, selle et ti är lunastaminõ lähkeste tulõ.”

Advertisements

7 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. nodsu said, on 19/02/2013 at 02:14

  A. rääkis, et ta oli kunagi saanud elamuse ühest saksa piibliväljaandest, kus ei olnud teksti salmideks jaotatud, vaid jooksis järjest, nagu raamatus ikka. Oli hoopis teistsugune lugemine olnud. ladusam kindlasti, ilma kunstlike katkestusteta.

 2. tavainimene said, on 19/02/2013 at 09:09

  Arvata võib.

 3. Mnjah said, on 19/02/2013 at 13:20

  Wastne Testament on ka tore. Ja ütle mis sa ütled, avab uusi mõistmisvõimalusi (nt Taiwa Rikkus vs taevariik). http://www.eki.ee/piibel/index.php?tekst=tekstid

  • tavainimene said, on 19/02/2013 at 16:20

   “Sinu rikkus tulgu…” :)

   #eduteoloogia

  • Mnjah said, on 19/02/2013 at 19:47

   Aga Jeesus käskiski ju vara korjata mitte maa peale, vaid taevasse, kus rooste seda ei söö ega varas vii. Ja see rikkus on kristlasele ka kogu aeg ligi.

 4. tavainimene said, on 19/02/2013 at 14:50

  Ent teije sahde kuhlma Söast nink Söa Sönnumist. Kajege / errahirmoge: Sest se peab kik sündima: Ent se Otz ei olle weel Käen.
  Sest Rachwas sahb tausma Rachwa wasta / nink Kunningrikkus Kunningrikkuse wasta: Nink sahwa ollema Jummalawitz nink Nälg / nink Mah Wärrisemisse mitman Paigan.
  Ent se kik om (ennege) Hedda Algminne.

  /—/

  Ent seddamaid / nisuggutze Willitzusse Peiwi perra / sahb se Päiw sahma errapimmestus / nink se Kuh ei sah: omma Paistust andma / nink ne Tähe sahwa Taiwast maha saddama / nink ne Taiwa Wäe sahwa heljoma.
  Nink sis sahb nättama se Innimisse Poja Tächt Taiwan: Nink sis sahwa hundama kik Suggu Mah pähl / nink sahwa näggema sedda Innimisse Poiga tullewat Taiwa Pilwin / suhre Wäe nink Auwustusse ga.
  Nink temmä sahb lähätama omme Englid suhre Passuna Hölli ga: Nink nemmä sahwa kokkokoggoma temmä Errawallituid / neist neljäst Tuhlest / üttest Taiwa Otzast töise.

 5. tavainimene said, on 19/02/2013 at 14:54

  Kahju, et seda viimast 1905. aasta väljaannet võrdluseks käepärast ei ole.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: