tavainimene

“Hanumani teekond Lollandile”

Posted in * by tavainimene on 13/02/2013

Need, kes tahavad tunda sallimatust araablaste, albaanlaste, nepaallaste ja somaallaste vastu, leiavad sellest raamatust rikkalikult ainest. Need, kes tahavad tunda kaastunnet araablaste, albaanlaste, nepaallaste ja somaallaste vastu, leiavad sellest raamatust samuti rikkalikult ainest.  

Põgenikelaager on nagu pahupidi pööratud karnevali-maailm. Vaesed ja võimutud on siin elu peategelased; tublid Taani pürjelid seevastu täiesti nähtamatud. Nad on esindatud ainult põldude vahel seisvate piima- ja juurikalettide kaudu, mida oportunistlikud asülandid süümepiinadeta tühjendavad.

Algus oli põnev lugeda, teine pool kippus korduma ja venima. Filmikriitik ütleks, et peategelases ei toimunud arengut. Võib-olla ütleks kriitik ka seda, et pole selge, kes on peategelane. Tegelikult, seda oleks vist öelnud juba produtsent enne tootmisfaasi jõudmist. Õnneks raamatuid siiski veel ei produtseerita, nii et ma parem ei õienda. Ju oligi sõnum see, et mingit arengut ei olegi ega saagi olla.

Mõtlesin veel nende vaeste vietnamlaste peale, kes nõnda õnnetu moega Tartus kohtukulli ees seisid — et kas nende jaoks võinuks Illuka väljasaatmiskeskusest alata sama pikareskne teekond. Ei tea, ei tea. Tubli eesti pürjel oma vaevaga teenitud vara juba ripakile ei jäta ega ilma untsantsakatele laiali ei jaga. Omalgi teist vähe ja kallilt käes. Laenates pilti ja teksti surematust “Munakollase” koomiksist:

002

(Mis tähendab ju teatud nurgast vaadates küll sama hästi kui soovitust küüditajatele politsei kutsuda.) Oh elu, elukest.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: