tavainimene

Vaskne ajastu

Posted in * by tavainimene on 07/02/2013

Veidemanni “Tund enne igavikku” ja Muti “Kooparahvas läheb ajalukku” on nagu ühe ja sama teema … ma ei tea … mats ja vurle. Et siis Eesti intelligents enam-vähem seitsmekümnendatest üheksakümnendateni — Veidemannil Tartu akadeemiline maailm, Mutil Tallinna kunstnikud-luuletajad.

Veidemann on eleegiline, vahelduvate lähiminevikustseenide, tagasivaadete ja päevikumärkmete raamiks on matusetalitus. Varisevad vaprad vallad, kolletavad kihelkonnad. Vaskse ajastu viimased  suurmehed viiakse Raadile ja kuue samba vahel täidab tekkinud tühjust kaupmehementaliteet. “Andrease jaoks oli haridus hoopis midagi muud — valmisolek ausalt ning pühendunult teenida omandatud elukutset ja üldist hüve, valmisolek vastutada iseenda ja oma kogukonna eest, valmisolek jagada, ja kui vaja, siis ka ohverdada, ning lõpuks valmisolek surmaks — igavikuväravast läbiminekuks.” Vaat selline vaga vaimupõllu harija.

Kui järgi mõelda, siis on tõepoolest midagi traagilist selles, et saja aasta pärast ei mõista mitte keegi, missugune kangelastegu oli sokutada tundengilehte küberneetikateemaline artikkel. Või mine tea, mida selleks ajaks üldse 20. sajandi ajaloost arvatakse. Võib-olla kirjutatakse, et progressiivseimad haritlased astusid NLKPsse, mõistes rahvuseüleste ühiskondlike formatsioonide ajaloolist ülimuslikkust vms. (Selleks ajaks on kindlasti küsimusteta omaks võetud arusaam, et 13. sajandi algul saabus Esthoniaks nimetatud territooriumile Lääne-Euroopa välisinvestorite esimene laine, kellega kohapealsed hõimud astusid tihedasse kultuurivahetusse.)

Veidemanni vanatestamentlik pühaliktõsidus läheb minu meelest kohati üle võlli, ennastimetleva varjundiga peenutsemiseks. (Kes kasutab seksist kirjutades väljendeid nagu “niudemahl”?) Aga noh, mina pole muidugi vaimuinimene; selleks ajaks, kui mina ülikooli jõudsin, oli ta tõepoolest lihtsalt üks uhkema arhitektuuriga kutsekool.

Sic transit gloria mundi.

Muti kangelased tõlgiks viimast lauset ilmselt “sõidame taksoga Gloriast Münti”. Mutt on vähem literatuurne ja rohkem sotsioloogiline, eleegiasse põimub iroonia, mis valdavalt on küll pigem peadvangutav kui suudkõverdav. Pole ju mõeldav, et 20. sajandi suurim geopoliitiline katastroof saanuks meist kahju tegemata üle rullida? Ja nii sündis, et vingerjad vingerdasid puhaste paberitega (“mida ei saa guugeldada, seda pole olnud”) õigesse leeri, naiivikud õppisid selgeks reaalpoliitika ning parandamatud kaunishinged jõid ennast surnuks.

Mis viimasesse puutub, siis eks tundliku hingega inimene leiab iga režiimi ajal põhjuse ennast uimastada. Diktatuuririigi poeet joob, sest tsensor sundis teda oma värsse kärpima. Vaba ühiskonna poeet joob, sest tema luulekogu kolmesajasest tiraažist jääb kolmveerand müümata. Aga võrreldes praegusega joodi Koopa-ajastul ikka ilmselgelt okeaanilistes kogustes. Nii et võidupunktid täielisele vabariigile.

Sissevaade ENSV loomeintelligentsi ja vaimueliidi hingeellu ja unistustesse on nukker-liigutav. Usk eesti rahva erilisse kultuurilembusse. Kuidas oma kõrtsitargutamisi hinnatakse “vaimu panemiseks.”. Ja missuguse lapseliku süüdimatusega võetakse vastu oma superstaari-privileegid — ka “vihatud võõrvõimult”, kes küll pitsitab ideoloogilise kontrolliga, aga teisest küljest ikkagi poputab tiraažide, honoraride, sinekuuride, tuusikute ja muu säärasega.

“Kooparahva”-raamatut võiks küll gümnaasiumi uusima ajaloo kursuse juurde täiendavaks lugemiseks soovitada. Kuigi, kuigi. Üpris omapärane elamus oli kahe ülalmainitud raamatu järel kätte võtta Maarja Kangro “Dantelik auk”. No ei ole lihtsalt võimalik, et tema tegelased kuuluvad Veidemanni ja Muti omadega samasse hõimu, olgugi teise põlvkonda. See on juba täiesti uus tsivilisatsioon, teine galaktika. Nii nagu peegli taha pilk ei satu, nii nagu ringi kvadratuur on tabamatu, nii nagu magnetpoolused ei kohtu eales…

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: