tavainimene

Ülekohus kotist välja

Posted in * by tavainimene on 17/12/2012

Malle Pärn soovib, et riigil oleks eetiline alus — et saaks “karistada ka seda kurjategijat, kelle sooritatud pahateo kohta ei ole veel konkreetset seaduspügalat koodeksisse kinnitatud”. Ja seda eetilist alust peab riigil aitama ehitada kirik: “Kui riik tõrjub kirikut, siis ta heidab avalikult kõrvale kõik eetika ja moraali.”

Autor ei täpsusta, missugust kirikut ta riigile eetiliseks abimeheks soovib. Kaldun miskipärast arvama, et EELKd, ehkki väidetavalt on õigeusklikke Eestis rohkem kui luterlasi. (Võib-olla peetakse silmas seda “ühtainust püha kristlikku kirikut”, mis eksisteerib ainult usutunnistuste tekstis? Samas, kui soovida erilist eetilist resoluutsust ning praktikas tõestatud võimekust selle jõustamisel, tuleks pilgud pöörata hoopis islamimaailma poole.)

Ei saanud ka sotti, kuidas täpsemalt hakkab toimuma nende kurjategijate karistamine, kes riigi seadust rikkunud ei ole, kuid on süüdi näiteks “labasuses, pornograafias, avalikus ropendamises ja valede levitamises”. Häbipost kiriku väravas? Tõendite ebapiisavuse korral veeproov? Kes toimetaks juurdlust ja kes viiks otsuse täide? Kuigi. Hmm. Abielurikkujate avalik piitsutamine — ei saa salata, et midagi selles siiski on …

Ma olin küll seni aru saanud, et ülekohtused visatakse varem või hiljem nagunii keeva väävli järve. Aga eetiline kärsitus saab kahtlemata olla ainult kiiduväärt asi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: