tavainimene

Ülekohus kotist välja

Posted in * by tavainimene on 17/12/2012

Malle Pärn soovib, et riigil oleks eetiline alus — et saaks “karistada ka seda kurjategijat, kelle sooritatud pahateo kohta ei ole veel konkreetset seaduspügalat koodeksisse kinnitatud”. Ja seda eetilist alust peab riigil aitama ehitada kirik: “Kui riik tõrjub kirikut, siis ta heidab avalikult kõrvale kõik eetika ja moraali.”

Autor ei täpsusta, missugust kirikut ta riigile eetiliseks abimeheks soovib. Kaldun miskipärast arvama, et EELKd, ehkki väidetavalt on õigeusklikke Eestis rohkem kui luterlasi. (Võib-olla peetakse silmas seda “ühtainust püha kristlikku kirikut”, mis eksisteerib ainult usutunnistuste tekstis? Samas, kui soovida erilist eetilist resoluutsust ning praktikas tõestatud võimekust selle jõustamisel, tuleks pilgud pöörata hoopis islamimaailma poole.)

Ei saanud ka sotti, kuidas täpsemalt hakkab toimuma nende kurjategijate karistamine, kes riigi seadust rikkunud ei ole, kuid on süüdi näiteks “labasuses, pornograafias, avalikus ropendamises ja valede levitamises”. Häbipost kiriku väravas? Tõendite ebapiisavuse korral veeproov? Kes toimetaks juurdlust ja kes viiks otsuse täide? Kuigi. Hmm. Abielurikkujate avalik piitsutamine — ei saa salata, et midagi selles siiski on …

Ma olin küll seni aru saanud, et ülekohtused visatakse varem või hiljem nagunii keeva väävli järve. Aga eetiline kärsitus saab kahtlemata olla ainult kiiduväärt asi.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: