tavainimene

Mida suusamüüjad teile ei ütle

Posted in * by tavainimene on 08/12/2012

Tüse tädi ostis siiski suusad ära. Tõsi, ühest hoopis nurgatagusemast poest. Muhedalt taadilt, kelle müügijutt jooksis nii hästi, et LHV šaakalidki võiks tema juurde tunde võtma minna. Tänaseks on selgunud ka see, mida ta ütlemata jättis:

– “Määrige neid, kust ja millega tahate, pidamist neile ei teki, nii et klassikalise tehnika võite ära unustada. Plastiksuusad on ikka uisusammu jaoks ja kui te seda selgeks pole viitsinud õppida, siis on see teie isiklik traagika.”
– “Võtke 10 cm lühemad suusad ja 10 cm pikemad kepid. Lihtsalt. Need tabelid on jama.”
– “Pühapäevasuusataja jaoks ei ole sidemetel mingit vahet. Võtke “kuked”, need ei maksa midagi ja neile on praegu saapaid ka soodsalt saada. Nupuvajutusest avanevad NNNid näevad ägedad välja, aga kui teil just sepa käed ei ole, siis te neid iseseisvalt lahti ei saa. Kõnnite suuskadega koduni ja sokkides trepist üles. Või istute raja kõrval ja nutate, kuni mõni raudkäsi teile halastab ja appi tuleb.”

Advertisements

22 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Juss said, on 08/12/2012 at 14:15

  Suusakepid peaksid olema u õlgadeni. Ja neid sidemenuppe on kõige lihtsam suusakepi otsaga vajutada.

 2. tavainimene said, on 08/12/2012 at 16:07

  Ongi umbes õlgadeni, aga õlg on selline… ümmargune mõiste. Võiks olla pikemad. Selle kepiotsa-vihje eest suur aitäh, homme proovin järgi.

 3. osaline said, on 08/12/2012 at 16:15

  Ma ei suuda hetkel kaasa tunda. Saan aru küll, et keegi väga hädas, aga… Liiga lõbus oli lugeda. See sokkidega tuppa… :D :D :D :D :D

 4. Rents said, on 08/12/2012 at 22:54

  Ma siiani naeran selle “aga milleks te neid kasutada mõtlete?” üle. :D

 5. kaur said, on 09/12/2012 at 01:51

  See on mingi jama.
  Pidamine ei sõltu suusa materjalist. (Kui väga peeneks minna, siis jah, aga.) Pidamiseks peab suusa paine olema õige ja määrida tuleb õigest kohast. KÕIK poed märgivad pidamisala vastavalt suusataja kaalule suusa peale ära. Kui see jäi tegemata, saab suva poest läbi astuda ja paluda üle kontrollida.

  Kukkedega klambreid pole ma Eestis müügil näinud 20 aastat.

  Kõige tavalisemad tänapäevased klambrid käivad lahti nii kergelt, et mu viieaastane saab ka suusad ise jalast ära.

  • kaur said, on 09/12/2012 at 02:01

   Vabandust, sellest sidemevärgist sain valesti aru. Nupuga sidemed on jah mõeldud selleks, et saaks kummardumata jala lahti,kepiga vajutad. No normaalne pood võiks selle ka ette näidata…

 6. telc said, on 09/12/2012 at 03:00

  Arvata, et anti suvalt sellise paindega suusad, mille “kinni” vajutamiseks peab sõitja neli telliskivi veel seljakotti lisama…
  Suusaomanik, kas poes suusad mõõduplaadi peale ja sind suuskade peale pandi? Kui sa poes suuskade peal ei seisnud, siis oled müüjatelt tünga saanud.

 7. tavainimene said, on 09/12/2012 at 16:48

  Tänan kaasaelamise eest. Ükski terve mõistusega müüja ei lubaks mul iialgi peale astuda millelegi, mille eest ma pole veel maksnud. Sellist kaalu-pikkuse kombinatsiooni pole üheski suusamõõdutabelis. Minu suusatamine on umbes nagu mesilase lendamine — füüsikaseaduste järgi peaks see olema võimatu :)

  • e. said, on 10/12/2012 at 11:46

   i feel your pain, sister, i feel your pain. täpselt sama saaga üle elanud. ma jõudsin ka järeldusele, et pikkuse-kaalu järgi peaks mu suusad vist kolmemeetrised olema.
   (tegelikult on õnneks olemas ka jäigemast materjalist suusad)

 8. tavainimene said, on 10/12/2012 at 20:00

  Jäigem suusk, mida on raskem vastu maad vajutada, libiseb paremini ja peab halvemini? Mul libisemisega muret ei ole, pidamist oleks juurde vaja. Eelajaloolisel ajal, mäletan, oli plastiksuuskadel lõigatud põhja alla mingi muster, mis toimis umbes samal põhimõttel nagu veel eelajaloolisematel aegadel põhjapõdranahk?

 9. s11l said, on 10/12/2012 at 20:13

  See muster töötab küll hästi. Eelmine talv oli suusamatk tulemas ning laenasin naiselt ta Visu suusad, millel rombimuster all ja mis on ka natukese laiemad. Pärast Põhja-Kõrvemaal tõuse rühkides kiitsin oma ettenägelikkust – teised matkasellid küll mätsisid pidamist ja panid teipe ja tegid sada imet, aga tõusudel pidid ikka harkisjalu kakerdama, samal ajal kui ma tuimalt otse mäest üles kõndisin. Raske seljakoti ja pikast päevast töntsi jalaga on tuntav vahe, kas saad jala otse asetada või pead paindes pöidadega punnitama.

 10. T said, on 11/12/2012 at 14:00

  Nupuga klamber on jah alguses raskevõitu, tihedamal kasutamisel võib aga vedru ka juba rikki minna ja suusk tuleb lupsti iseenesest lahti.
  Uisusammuga on aga hea, mingitele erimääretele ei pea üldse mõtlema, puhas lihasjõud (no kui tehnikat veel ei ole)

 11. udupea said, on 17/12/2012 at 16:55

  kusjuures täitsa tõsiselt olen tartu maratoni poole raja peale hädas olnud: õutsalt on vaja vetsu minna, aga kalmbrid lahti ei tule ja suuskadega koos sinna rohelisse putkasse ei mahu kuidagi. sokkis ka ei taha, sest pool maad veel ees ja õues kuradikuradikülm. ümberringi lagedad väljad, pole see võssamineks ka sugugi lihtne.

 12. udupea said, on 17/12/2012 at 17:00

  ps: ostsin minagi klassikasuusad, vastavalt kaalule ja puha.
  no ei saa neid pidama, ei saa… või kui paksu kliistrikorraga saab, siis kohe nii pidama, et seisan kui naelutatult ja nõmme 5km kõigist laskumisest võin alla astuda. uisuks need ei kõlba, sest pikkust oma 20cm liiast(ei ma EI OLE liiga paks vaid liiga lühike!)… teagi nüüd mis nendega teha, imetleda niisama või …

  • tavainimene said, on 17/12/2012 at 19:22

   Mis suuskadega siis tegu? Täitsa huvitab hetkel see teema.

 13. udupea said, on 17/12/2012 at 23:05

  miskised atomicud, pro classic on peale kirjutatud.
  poes lubati, et jube head suusad ja endal pole vaja vaeva nähagi, need viivad ise finishisse.

 14. tavainimene said, on 18/12/2012 at 00:40

  Oh sa … Mul endal on kodumaise tootja (AS Fiiber, mõningase üllatusega kuulsin nende olemasolust) säästusuusad. Pikkus: kasv + 12 cm. Pärast määrimist on tavasahistaja jaoks nii libisemist kui pidamist piisavalt. Maratonile ma nagunii ei kipu; hea, kui talve jooksul kokku maratoni jagu kilomeetreid koguneb.

 15. udupea said, on 18/12/2012 at 10:23

  ok, TEOREETILISELT käib asi niimoodi:
  paned suusa põrandale, saapa klambrisse ja astud ühe jalaga saapasse nii, et kogu raskus on selle ühes suusa peal. samaaegselt liigutab keegi teine paberilehte põrandal ja märgib suusal ära kui kaugele paber mõlemast otsast liigub. et siis kui sa libised kahel suusal, on pidamisala õhus ja kui sa tõukad ja keharaskus on tõukejalal, läheb pidamisala vastu lund ja tagasi ei libise.
  praktikas minul uute suuskadega ei õnnestu, kuigi panen pidamist veidike pikemalt.
  vanadega suuskadega pidamasaamine õnnestub, aga kuna vanadel pole painet ollagi, on pidamine ja libisemine pöördvõrdelises sõltuvuses… jälle ei ole hea ;)

  tegelikkuses näeb mu suuskamine nende uutega välja sedamoodi: vöökotike täis määrdeid lähen metsa.
  suusad on eelnevalt muidugi kodus juba määritud.
  proovin… äkää
  törts määret lisaks, laiali, proovin…. mõne aja pärast jälle suusad alt ja määret veidi pikemalt alla
  proovin….
  jne
  kuni ühel hetkel ongi suusk totaalselt kinni määritud, alla koguneb klompe ja suusk edasi ei liigu.
  no ja määrde mahavõtmine on omaette ooper, ilgelt kleepuv, haisev ja … no olgem ausad, ega see kasutatav keemia ka teps mitte odav pole kui iga kord vaja paks kiht kitti alt kätte saada.

 16. lendav said, on 20/12/2012 at 18:42

  Väga peen teadus. Omal ajal (25a tagasi) sai kooli tarbeks ja natuke ka enda lõbuks suusatatud vanade pütilaudadega, mis ei olnud vist iial määret näinud ja tõrvastki oli ainult ähmane mälestus. Kuradi head suusad olid. Üks kord õnnestus oma klassi tüdrukute hulgas isegi teiseks tulla. See oli küll seetõttu, et ülejäänud haiged olid ja rohkem võistlejaid polnudki, aga ikkagi – teine koht! Eks rajad olid ka tol ajal üsna suvalised ja nende räätsataoliste esemetega edasiliikumine parem, kui kaasaegsemate ja kitsamate suuskadega.

  Aga suusakampsun? Tänapäeval vist klassikalist suusakampsunit enam ei kasutatagi…

 17. tavainimene said, on 20/12/2012 at 21:34

  Oo ei, nüüd on see … Omni-Heat Thermal Reflective Comfort Stretch Heayweight Baselayer :)

  • lendav said, on 20/12/2012 at 23:03

   See on niisama peen asi nagu dimensioonidevaheline karmamustri rakumälu nanotransformaatorgi. Ma ikka koon parem maavillasest ja käsitsi…

  • tavainimene said, on 21/12/2012 at 12:27

   Kusjuures. Ei ole lihtne leida 100% villast pikka pesu, ikka on tavaliselt 20% polüestrit sisse suratud, mis minu meelest kogu efekti ära nullib. Ja ei ole see ka teps mitte odav. Mina sain oma suusatamissärgi Humana meestekampsunite stendilt. Sealt ikka leiab vahel meriinot ja kašmiiri; naisteosakonnas laiutab ainult akrüül.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: