tavainimene

“Augutäide”

Posted in * by tavainimene on 21/11/2012

Iisrael, tänapäev, ortodokssed juudi perekonnad. Abielunaine sureb sünnitusel ning vastsündinud poissi jääb kasvatama tema ema, aga lesele hakatakse mõne kuu pärast sobitama uut abikaasat Belgiast. Mõte lapselapsest ilma jääda valmistab vanaemale nii suurt hingevalu, et ta hakkab mahitama oma noorima tütre, 18aastase neiu abielu õe lesega. Mees on pärast lühikest kombekat puiklemist asjaga nõus, tüdruk jõuab kauem kõhelda, enne kui kosjasobitaja, ema-isa ja auväärt rabi kaasabil lõpuks tanu alla jõuab. Vahepeal nutetakse, ahastatakse ja anutakse j—–t appi. Kas peategelannat ajendab kohusetunne perekonna ees, sümpaatia õemehe suhtes või lihtsalt palav soov võimalikult kiiresti abielluda, jääb vaatajale teadmata.

No ei pannud kaasa elama. Ehkki ma saan täitsa aru, et ortodokssed juudid näevad oma arvukate järglaste abielude korraldamisega parajat peavalu — kui see pole lausa nende päevi täitev peamine teema ja tegevus Toora lugemise (mehed) ja majapidamistööde (naised) kõrval.

Ainus, mis oli tõesti huviga vaadatav, oli värvika kogukonna igapäevaelu, pidustused, rituaalid, kõnekäänud, laulud, riided jms. Kosjasobitaja institutsioon on iseenesest juba väga lahe. (Kh-kh-kh. Meil on ju ka mure väikse abiellumuse ja madala sündimuse pärast. Võib-olla peaks riik kosjasobitajad ametisse panema? Midagi natuke analoogilist notaritele ja kohtutäituritele? Saad 25 ja oled ikka veel vallaline — oota koputust uksele …) Toredad olid abikaasakandidaatide neljasilmavestlused, mis meenutasid kõige rohkem tööintervjuud (“Missugused on sinu ootused tulevasele perekonnale?” “Äkki tahad nüüd sina omalt poolt midagi küsida?”).

See oleks võinud olla äärmiselt haarav dokumentaalfilm, aga oli tobe ja lame mängufilm. Kahju.

*

IMDb

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: