tavainimene

Kommunaalpoliitika

Posted in * by tavainimene on 26/10/2012

Tänases Tartu Postimehes ilmunud linnapea mõistujutu läbi lugenuna võib Tartu avaturule üpris kindlalt ennustada kaht võimalikku tulevikustsenaariumi:

1) Turg kolitakse “ilusa suure kõrghoone esimesele korrusele” ehk siis Tasku-Plaskusse. Kartulikastidega talunikud ja tomatitaimekastidega aednikud sinna ei koli, sest kartulid ja tomatitaimed ei kannata ööpäevaringset toatemperatuuri. Tekib Lõunakeskuse Taluturg nr 2. Hindade kalliduse ja ostjate vähesuse tõttu pannakse see peagi kinni ja asemele tekib kiirsöögikoht.

2) Turg kolitakse linna maadele kuhugi katlamaja ja Siili tänava vahele. Kõrvalise asukohta tõttu on ostjaid vähe, esmalt kaovad hilbukaupmehed, kes annavad suurema osa sissetulekust, tõusva müügikohamaksu tõttu lahkuvad ka ülejäänud müüjad. Turg pannakse kinni, krunt pannakse müüki ja sinna tekib kiirsöögikoht.

Advertisements

15 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. indigoaalane said, on 26/10/2012 at 15:38

  kas teil, neiu, on midagi põhimõtteliselt kiirsöögikohtade vastu…:)
  miks see negatiivne stsenaarium on?:)

 2. tavainimene said, on 26/10/2012 at 17:49

  Negatiivne on minu silmis turu kadumine; kiirsöögikoha teke on lihtsalt tõenäoline.

 3. notsu said, on 27/10/2012 at 01:24

  Sain A. kaudu teada, et feissbukis on tehtud Tartu turu kaitsmise kommuun.

 4. Bianka said, on 27/10/2012 at 14:22

  See turu vana asukoha kaitsmine korra juba oli, kui Statoil sinna tuli. Kena, et tookord turg alles jäi. Aga pärast Tasku tekkimist , kus bussijaam nagu Tasku sisetasku kuidagiviisi edasi eksisteeris, sain aru, et see lahing on nüüd kaotatud. Mitte küll kohe, aga mõne aja pärast kolivad nii bussijaam kui turg kesklinnast ära. Nii kallite rendihindade kui liigväheste parkimiskohtade pärast. Mina hakkan avaturus igatahes rohkem käima, kui seal parkida ka võimalik on ;) Ja kui panna sinna (kuhugi kesklinnast kaugemale, kas Prisma või Supilinna, minu poolest kasvõi Annelinna kanti) kesklinnast käima tasuta buss nagu Prismasse, siis tuleks see variant ikkagi linnavalitsusele odavam kui praeguse turu tühja talvehooaja kinnimaksmine. Autoga kodanikel on parem, kui parkla suurem ja ilma autota kodanikest enamus sõitis nagunii turule bussiga (kesklinnas elab ju jõukam ehk autoga rahvas).

 5. tavainimene said, on 27/10/2012 at 15:54

  Annelinna tehti ju avaturg, kus oli parkimisruumi, nii et hirmus. Mis sellest sai?

 6. Bianka said, on 27/10/2012 at 18:43

  Siis oli põhiline avaturg olemas, polnud vaja maasikaid ja värskeid kurke sealt tooma minna :D

 7. notsu said, on 27/10/2012 at 23:18

  Mis mõttes elab “kesklinnas jõukam ehk autoga rahvas”? siin on juba kaks kahtlast eeldust: et jõukam = autoga (ma tean mitut jõukamat inimest, kes endale never ever autot ei muretse – kes põhimõtte pärast, kelle jaoks on see lihtsalt ebameeldiv transpordivahend, kes ei viitsi lube teha); ja et “kesklinnas” elab jõukam. Tartu on nii kompaktne, et jalatee kaugusele bussijaamast-avaturust ehk “suur-kesklinna” jääb oma pool linna – Supilinn, Karlova, Ülejõe ja üht-teist mujalt ka: mina elan näiteks Raadi alguses ja bussijaam on vähem kui 20 minutise jalutuskäigu kaugusel, Annelinna algusotsa rahvale on see veel lähemal, lipsti üle turusilla ja kohal.

  Ja vanalinnas on autoliiklus nii pärsitud, et seal oleks autot kaunis tülikas pidada.

  Äärelinnaturg lõikaks tudengkonna turust lihtsalt ära – see rahvas reeglina autot ei oma ja elab suuremalt jaolt just selles “suur-kesklinnas”, mida ma kirjeldasin.

  Ja isegi äärelinnas elavale inimesele on kesklinnas asuvad asutused üldiselt kättesaadavamad – ega turg ei saaks ju olla korraga kõigis äärelinnades korraga, tähendab, enamiku jaoks turutee pikeneks. Just nagu on läinud mitme riigiasutusega – kas keegi arvab, et haigekassa, töötuamet ja passilaud on mugavas asukohas (igaüks ise äärelinnas)?

  Teiseks tasub meenutada, et Prismasse ei pannud bussi käima mitte linnavalitsus, vaid Prisma ise. Vaevalt ka hüpoteetilisele äärelinna turule linnavalitsus midagi käima paneks.

  Ja nii või teisiti oleks see lihtsalt üks liigutus pendelrände suurendamise heaks, mida Tartus on nii pisikese linna kohta niigi arutult palju. Tartu autoliiklus on rahvaarvu kohta ikka ebanormaalselt tihe.

 8. Bianka said, on 28/10/2012 at 09:43

  Notsu, sinu vastureaktsiooni ma ootasingi :D Eks igaüks räägib ju enda eest.

 9. Bianka said, on 28/10/2012 at 09:59

  Ka mulle meeldiks, kui avaturg jääks sinna, kus ta oli. Aga kui pool parklat bussidele läks, siis suvel ma turule palju enam ei pääsenud.Tegelikult arvan, et ei sinu ega minu soovidest siin suurt midagi ei sõltu. Ilmselt on tavainimesel õigus, varsti on turg sealt läinud. Eks paista, mis edasi saab. Kui muud üle ei jää, tulebki igas linnaosas oma miniturg. Annaks taevas, et vähemalt kinnine turg alles jääks.

 10. notsu said, on 28/10/2012 at 22:03

  Osa lahtist turgu kolib siis arvatavasti kinnisele turule.

  Ma ise ei räägi päris enda eest, sest ma jõuan ükskõik millisele turule nii või teisiti haruharva, kuna nende lahtiolekuajad on minu jaoks nii valed kui üldse olla annab. Aga on elementaarne, et kesklinna on inimestel rohkem asja kui suvalisse äärelinna, kesklinnas on alati mitu asjaajamist koos.

  Ja ei, enamik ei sõida autoga; ja Tartu bussiliiklus ei ole praegu kahjuks sellel tasemel, et saaks vabalt ühest äärelinnast teise kammida: igalt poolt igale poole ei ole liinegi (pärast jalavigastust sain ma sellest oi kui teadlikuks) ja nende kohtade vahet, kus on, ei käi nad teab mis tihedalt. Tähendab, see on normaalne ühistransatihedus linna jaoks, kus nagunii saab jalgsi asju ajada, aga kui tähtsad kohad kolivad kesklinnast ära, nii et enamiku inimeste jaoks nad enam jalatee kaugusel ei ole, siis jääb sellest väheks. ja panevad nad jee rohkem busse käima, kui turg kuhugi pärapõrgu kolib.

  Mis äärelinna inimestesse puutub, siis äärelinnast saab bussiga kõige paremini samuti kesklinna; teistesse äärelinnadesse juba oleneb liinidest.

  Iga linnaosa miniturg oleks muidugi kõige normaalsem lahendus üldse. Kui mu enda linnaossa tuleks sinna turg, kus vanasti oli (nimi on alles: Peetri turg), siis sinna jõuaks võib-olla isegi lahtiolekuajal, ei peaks hommikumantlit seljast võtmagi. Arvatavasti sobiks see veel paari külgneva linnajao inimestele, Ülejõe ülemisele ja Annelinna läänepoolsele otsale.

 11. notsu said, on 28/10/2012 at 22:04

  (offtopic, aga mu arust ei olene autoga sõitmine üldse sissetulekutest: mõni kehvemalgi järjel pere on sunnitud autoga sõitma, sest ühistransa ei kanna välja ja kui on suur pere, siis on neil de facto “miniühistransport”; jõukam inimene jaksab juba iga kord, kui vaja, takso võtta.)

 12. Bianka said, on 29/10/2012 at 09:26

  Tegelikult ei puutu jõukus üldse asjasse (see sõnake lipsas kogemata suust). Ilmselt päris jõukas rahvas ei käigi turul :P

  Kõike muud turukraamist saan ma tõesti mujalt ka osta (ilmselt kallimalt, nagu Lõunakeskuse väliturult), aga taimede osas tekib küll probleem. Sellist valikut pole ei puukoolides ega Bauhofis.

 13. notsu said, on 29/10/2012 at 12:30

  Jõukas rahvas ei saa ilma turuta korralikult slow foodi teha – no kuskohalt sa inimene mujalt võtad värske rooma salati, mida ei ole tükk aega transpordis vintsutatud? või patissone? või päris rediseid? korraliku slow foodi jaoks hollandi omad ju ei kõlba. Või tomatit, mille nimi ei oleks lihtsalt “tomat Eesti” või “tomat Hispaania”?

  Ilmselt kvalifitseerun mina just selliseks jõukaks rahvaks, mitte et ma teab kui jõukas oleks, aga toiduarvete järgi arvestades paistan vist jõukam kui olen (riiete peale läheb vähemalt suurusjärgu võrra vähem raha).

 14. tavainimene said, on 29/10/2012 at 15:53

  Jaa, siis peavad tartlased selle Hiinalinna maheaianduskooperatiivi veel vabadele maatükkidele tormi jooksma. Laiade aknalaudade õnnelikud omanikud külivad oma salatid-redised pottidesse ja riputavad nende kohale roosa valgusega taimelambi.

  Eks kuidagi ikka saab. Aga kurb on. Arenenumates riikides üritatakse selliseid ehedaid koduaiaõunaturgusid suure vaeva ja eurorahaga uuesti tekitada.

 15. notsu said, on 31/10/2012 at 02:12

  Mul ei oleks Hiinalinna-aiakrundiga suurt midagi pihta hakata, omagi aiaga ei tule hästi toime – no ei ole seda soolikat. Õunad-sõstrad, kasvavad, tõsi küll, ise.

  Ennem – ja seegi tundub ebatõenäoline – saab minust turuaktivist. et aheldan ennast aga avaturuhoone külge ja…


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: