tavainimene

“Torm”

Posted in * by tavainimene on 24/10/2012

Ei, mitte Shakespeare’i oma, vaid Lauri Vahtre. Tahtsin ajaviitelugemist ja sain kah, märuli-õudusunenäod tulid pealekauba.

Lugu siis sellest, kuidas keskealisel Eesti ministeeriumiametnikul peaaegu õnnestub (aga kokkuvõttes rohkem siiski ebaõnnestub) päästa hävingust meile tuntud maailm ja tsivilisatsioon. Peategelane on muidugi igati positiivne sell, ei poolda pedeabielusid, armastab lapsi ning on oma maailmas isegi tohmanist ja vingatsist abikaasale truu. Kuni ta paisatakse uskumatute sündmuste keerisesse. Esialgu Ameerika luure palgalisena jutlustama Kuuba dissidentidele maherevolutsioonist (hmm, hmm, miks meenuvad igasugused demokraatia levitamise sihtasutused?), hiljem siis juba maailmapäästjana.

Mida öelda? Ei veena väga. Kuidagi paljuvõitu on õnnelikke juhuseid stiilis “sel hetkel kaotas ta teadvuse ja kui ta uuesti toibus, oli kõik juba möödas”. Tegelased suhtlevad tundmatutes keeltes kahtlaselt ladusalt. Mõned (nais)kõrvaltegelased ilmuvad lavale aplombiga, mida ei toeta nende sisuline roll. Ning peategelaste tegutsemismotiivid ei tundu päriselt usutavad. Muidu intelligentse sellina mõjuv Pekka üritab anarhistide armeed “seespoolt õõnestada”? Lapsi armastav Adam jätab oma liha ja vere kodumaale kokkuvariseva tsivilisatsiooni rusude lömastada ning putkab boreaal-Arkaadiasse koos kasulapsega naiselt, keda ta tundis umbes poolteist päeva? 

See, kui habras on Meile Tuntud Maailma õrn kellavärk, on küll kahetsusväärselt usutav. Nagu ka see, kui vähe lootust jätab tema lõpp. Võid ju konserve koguda ning labidaid teritada, aga kui kaua sa jõuad oma sahvrit ja peenramaad näljaste rüüstajate eest kaitsta?

Lugu on siiski ladusalt kirja pandud. Kahjuks hakkas selles pessimismis meelisklemine raamatu teist poolt venitama. Toimetajana oleksin soovitanud tõmmata lõpp napi Ameerikast pääsemise juurde ning jätta otsad lahtiseks selles suhtes, mis edasi saab. See oleks soovi korral andnud võimaluse kasvõi Adam Saksa uuteks seiklusteks — näiteks Gruusias või Iraanis.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: