tavainimene

Vaikne minek

Posted in * by tavainimene on 20/03/2012

Mulle on kirjandusest jäänud mulje, et jääminek peaks justkui olema äärmiselt mastaapne ja dramaatiline sündmus. Nagu mingi hiiglaslik sünnitus. Et juba enne selle algust peaks olema õhus mingeid vaevutabatavaid märke tunda. Ja kui see siis lahti läheb — siis peab olema undamist, oigamist ja möirgamist, jääpankade kokkutormamisi ja kaldaründamisi, ummikuid ja pritsmeid. Ja muidugi kaldal elevil uudistajaid vaatepilti kommenteerimas, lisamas mõnd ilmaennustust või üldist filosoofilist tähelepanekut asjade igikestvast kulgemisest.

Pühapäeval oli Emajõe jääle sadanud-sulanud õhuke veekiht. Ja selle all ta tasakesi kaduski — täna hommikul voolas jäävaba jõgi häirimatus tüünes rahus. Lörtsi langes halli vette. Inimesed kõndisid vaikides üle sildade, igaüks omis mõtteis. Kuhu jäi ometigi see titaanlik draama ja vaatemäng?

Advertisements

7 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. notsu said, on 20/03/2012 at 17:05

  Emajõgi on selline uimane ka.

  Kuigi ma ei välista, et kui suudmeala umbe läheb, sest Peipsi jää pole eest ära saanud ja Emajõe pealt tükke ikka tuleb, isegi kui õige natuke – et siis seal suudmealal saab ikka pauku ja kriginat.

 2. Rents said, on 20/03/2012 at 17:06

  Pärnus on küll selline natuke kirjanduslikum jääminek ka olnud, Pärnu jõe ääres siis. Ja paar korda on Tartus ka ikka rüsinat olnud. Aga seda ma olen ise ka mõelnud, et tahaks teada, kus riigis ta selle hullu oigamise ja undamisega läheb – no et kuu paistab tõesti mõnes paigas ilusamini kui teises, ilmselt on siis ka koht, kus jää möirgab. Kirjanikud ju ometigi ei valetaks!

 3. notsu said, on 21/03/2012 at 00:33

  Kas Pärnus ei paugu? Ma olen seal näinud vapustavalt suuri rüsijää kuhilaid, mitte ei suuda uskuda, et need vaikselt püsti said.

 4. Rents said, on 21/03/2012 at 01:38

  Pärnus paugub ja praksub. Aga sellist hirmsat kisa, nagu raamatutest lugeda võib, pole kuskil kohanud.

 5. sol said, on 21/03/2012 at 14:24

  Sünnitus on ka dramaatiline ainult filmides ja raamatutes.

  • Rents said, on 26/03/2012 at 17:34

   Sünnitus on vist siiski igaühel individuaalne ja arvestades seda, et mõnel kestab see 60 tundi ja mõnel 50kg kaaluval naisel sünnib 4 ja enam kg kaaluv laps ning tehakse kümme õmblust, võib täitsa uskuda, et mõnel on see rohkem kui dramaatiline.

 6. lendav said, on 26/03/2012 at 19:35

  Kirjanduslikke kolinaid pole ka kuulnud, aga isegi see oli väga müstiline, kui kuulsin Elvas Paisjärve jää oigamist, tumedal kuminal. Algul ei saanud aru, kust see tuleb? Vesi voolas vist liiga kiiresti alt ära ja tekitas sujuvalt pingeid. Minekuvaevas jää…


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: