tavainimene

Tõepärane ja uskumatu

Posted in * by tavainimene on 06/02/2012

Uudis, et Mustpeade vennaskond tahab oma Tallinna maja tagasi, kõlas üpris lõbusalt. Loodame, et Mõõgavendade ordu õigusjärglane kuskil salamisi oma kvaliteetkinnisvara järele hammast ei ihu.

14 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. bunsen_lamp said, on 06/02/2012 at 09:51

  Aga palun. Mõõgavendade ordut esindavad tänapäeval need tegelased:
  http://www.deutscher-orden.de/
  Keegi peaks neile elektronkirja saatma, et kas nad on huvitatud.

 2. tavainimene said, on 06/02/2012 at 12:13

  “Müüa orduloss Toompeal. Kinnistu, kivimaja. Stiilne arhitektuur, keskmises seisukorras, valminud 13. saj, vesi, kanal., tööstusvool.”

 3. sol said, on 06/02/2012 at 18:07

  Seaduse järgi kuulub igasugune ehitis krundi omanikule. Mõõgavennad lihtsalt skvottisid meie linnuse ja püstitasid sinna hiljem ebaseadusliku ehitusloata hoone. Mingeid õigusi neil pole.

 4. V.A. said, on 06/02/2012 at 18:11

  Olen selles küsimuses esialgu ettevaatlik. Seda on väga lihtne emotsionaalseks ajada, lüües lauale orjaöö-kaardi vms. Ma väga pooldan põhimõtet, et õigusetusele ei saa õigust rajada ja tehtud ülekohus tuleb taastada alati, kui vähegi võimalik. Nüüd teine asi on aga see, et ma ei tea, millega mustpead tänapäeval tegelevad (internetis ka ei leidu midagi, tundub). Mistõttu asi on minu jaoks hämaravõitu. See on võib-olla tähtsusetu isegi, sest õigus peaks kehtima sellegipoolest, aga ometi. Sest sellega, millega tegelevad näiteks Eri Klas või Rein Rannap, kes selle majaga seoses on nüüd sõna võtnud, teavad laias laastus kõik. Ühesõnaga: mustpead võiksid ennast veidi näidata ja tutvustada.

  Et organisatsioon edasi eksisteerib, pole muidugi mingi üllatus, sest paljud nondest vanadest baltisaksa ühingutest ja seltsidest ja korporatsioonidest jne eksisteerivad mingite MTÜ-dena ju tõesti järjepidevalt tänaseni, ka rüütelkonnad on täiesti olemas (olen ka ise mõne aasta eest Eestimaa Rüütelkonnalt ühe raamatu kingituseks saanud, kena vapipitseri ja peamehe hoogsa allkirjaga tiitellehel jne). Nojaa. Selline sajandite pikkune järjepidevus on tänase Eesti elanike vaatevinklist muidugi midagi väga eriskummalist ja vaat et kopitushõngulist, aga see oleks ehk väärtus, kui see järjepidevus õnnestuks Eestiga viljakalt seostada. Kahjuks minu hinnangul baltisakslus on tänaseks ümberasumise tagajärjel ja sellele järgnenud kontaktide puudumise tõttu Eestiga enam-vähem välja surnud, hoolimata mõningatest organisatsioonidest. Aga kui peaks leiduma missioonitundega inimesi neis veel, siis on see ju ainult tore. Neid leidubki, aga nagu öeldud: mustpeade elust-olust 2012. aastal, nende tegudest lähiminevikus ja ambitsioonidest tulevikus ei tea ma midagi. Natuke PR-i kuluks ära. Ja kui nende organisatsioon on kaalukas, siis võiksid nad ju kaaluda uue Tallinna peakorteri rajamist, ning tõestades seal tegutsedes oma kasulikkust, tõendada, et väärivad ka vana maja. Ei tea.

 5. V.A. said, on 06/02/2012 at 18:23

  Uue majaga vihjan näiteks Pirita kloostri taassünnile, mis oli iseenesest ju ka üpris uskumatu. Kahtlen siiski, kas mustpead on tänapäeval võrreldavalt elujõulised.

 6. tavainimene said, on 06/02/2012 at 18:47

  Nende ordude puhul, olgu nad juriidiliselt kuitahes järjepidevad, tükib ikka meelde see võrdlus vanavanaisa kirvega, millel on aastate jooksul vahetatud kaks korda tera ja kolm korda vart — aga ta on iseenesestki mõista endiselt seesama vana hea kirves.

 7. V.A. said, on 06/02/2012 at 19:16

  Nojaa. Siis on alternatiiviks vast ühekordse kasutusega kirves … Mida pidevalt täiustatakse uute mudelitega, nii nagu hambaharja ja -pastat, mis peaksid tänapäeal küll olema täiusele väga lähedal, kui uskuda vähemalt reklaame, milles raporteeritakse järjekordset uuendust ja edusammu.

  Kusagilt meenub, kui erinev on näiteks suhtumine restaureerimisse Jaapanis suhtmisest Euroopas. See oli umbes nii, et lagunenud asja asemel tehakse (igatahes tehti) uus, samasugune (valmistamistehnika siis ilmselt säilis), nii et euroopalikus mõttes pole seal “vanade” majade puhul tegemist sugugi teab kui vanade majadega.

 8. V.A. said, on 06/02/2012 at 19:26

  P.S. Ega ma neid mustpead ju ei propageeri. Ma ei tea lihtsalt, kellega tänapäeval tegu on. Kaupmehed? Mida teeb seal siis Peeter Tulviste? Selgitatagu. Võib-olla on sümpaatne ja üldtarvilik organisatsioon. Ei tea. Ajalugu on neil uhke, kahtlemata.

  Hingusele on mustpäid aga ennegi läinud. Näiteks Tartus, kus nad muidugi ka olid. Nende maja asus Raekoja platsil, Kompanii tänava vastas – aga nad hääbusid käratult millalgi pärast Põhjasõda, 18. sajandi jooksul igatahes, ei saanud pärast Põhjasõda enam jalgu alla. Maja pole enam muidugi ka olemas, 2. maailmasõjas see hävis. Neid meenutab veel sellesama Kompanii tänava nimi – nii nagu Riiaski kutsusid nad end Tartus kompaniiks, mitte vennaskonnaks, nagu Tallinnas.

 9. notsu said, on 07/02/2012 at 05:23

  Võrdlus vanavanaisa kirvega sobib mis tahes organisatsiooni või poliitilise moodustise, mitte ainult ordude puhul, nii et puhtalt selle pinnalt millegi õigusi maha kanda tundub riskantne – kuidas jääks siis näiteks Eesti Vabariigiga?
  Arvestades, et mustpead tegutsesid seal majas 1940. aastani, ei oleks selle tagastamine juriidiliselt võttes ebaadkevaatsem kui igasuguste korporatsiooni- ja üliõpilasseltsihoonete tagastamine, EÜSi oma näiteks.

 10. notsu said, on 07/02/2012 at 05:24

  Eesti kontekstis on erinevus Mõõgavendade orduga ilmselt peaasjalikult see, kelle käes oli kinnisvara Eesti Vabariigi esimese eksistentsi ajal.

 11. tavainimene said, on 07/02/2012 at 14:56

  Mis siin rääkida asutistest, riikidest või kirvestest, alles üks neuroteadlane seletas Päevalehes, et ka inimese mina järjepidevus olevat pelk illusioon. “Ma pole täna see, kes ma olin eile” ja seda sõna otseses mõttes. Või siis üldse — mis mõttes “ma”? Kes ma?

  See neuroteadlase jutt tuletas mulle ka üht lõõpjuttu meelde: “Mina viina ei võta. Ma ei ole üldse selline inimenegi. No kui, siis ühe pitsi. Aga kui ma selle ühe pitsi olen ära võtnud, siis ma olen kohe hoopis teine inimene. Ja see teine inimene võtab küll.”

 12. kaarnake said, on 07/02/2012 at 15:31

  Mustpeade, nagu igasugu teiste organisatsioonide, saatust ajas iseloomustab RAHA. Omal ajal oli see väga heal järjel kartellitaoline ettev6tmine, mille liikmed toetasid üksteise head käekäiku. Loomulikult on sellise töö viljadel palju himustajaid, ja praegune varatu ja mõjujõutu MTÜ ei oma selliseid vahendeid ega sidemeid, et jälle ühiskonna koorekihis ulpida ja tähtsaid asju otsustada. Eks mainitud põhjasõja, nagu hilisemate sõdade ja repressioonide käigus, tegelesid asjasthuvitatud muuhulgas ka mustpeade isikute likvideerimisega ja varade rekvireerimisega, mis ongi igasugu vennaskondade allakäigu peamine põhjus. Majandus on sõdade otsene ajend.

 13. kaarnake said, on 07/02/2012 at 15:35

  Igayhel meist on kuulsaid ja tähtsaid esivanemaid, keda me hellalt hoiame ja kelle seisundile me toetume, kui vahepealsetel aegadel meie isad olid sopajoodikud ja emad põllumajanduslikud orjad. (Vms analoogset seoses korduvate repressioonide ja massiröövimistega). Ma ei tauni seda sugugi, sest enesetunde t6stmine ja oma väärtuse tunnetamine on väga, väga vajalik. Me vajame juuri, et kasvatada võrseid.

 14. V.A. said, on 08/02/2012 at 10:17

  Siin on ETV lõik sellest organisatsioonist, mõneti ka tema tänapäevast: http://uudised.err.ee/index.php?06245211

  Eks ta üks selline elitaarne meesteklubi ole.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: