tavainimene

Kõrgharidus(raha)reformist

Posted in * by tavainimene on 30/01/2012

Tunnistan ausalt, et ma ei olnud sellesse kõrgharidusreformi teemasse väga süvenenud. Et valimislubadus “tasuta kõrgharidus” ei tähenda päris kindlasti kõrgharidust, mis oleks tasuta kõigile soovijatele just nende poolt valitud koolis ja erialal kuitahes pika aja jooksul ning sõltumata õpitulemustest, oli ju selge kõige sinisilmsemalegi valijale.

Nüüd sundisin ennast lugema reformieelnõu seletuskirja. Selles kurdetakse, et praegune riikliku koolitustellimuse mudel  põhjustab ühtaegu nii varajast väljalangevust (sest noored astuvad sellele erialale, kuhu tasutab saab, mitte sinna, kuhu süda kutsuks) kui edutute läbivedamist (sest kool tahab pearaha). Samuti polevat õige loodus- ja tehnikaalade eelistamine, sest tänapäeva majanduses ruulib hoopis teenindussektor. Vangutasin pead nii et kaelakondid ragisesid.

Ma ei suuda isegi pärast eelmainitud dokumendi läbi lugemist ette kujutada, mis tegelikult muutub a) õppurite ja nende perede, b) kõrgkoolide ja c) kogu ühiskonna jaoks. Mis võimalused avanevad gümnasistile, kes on Kolganulga raamatukoguhoidja vallaslaps. Kas talle on nüüd garanteeritud tasuta õppekoht erialal, kuhu tema süda kutsub, ja kas sotsiaaltoetused katavad tema kulutused vähemalt söögile ja ühikale? Kas Tartu Ülikool võtab vastu 600 juuratudengit ja 400 hispaania filoloogi? E-ajastul pole ju auditooriumi põrandapind probleemiks, loengud kolivad YouTube’i ja internetis ruum otsa ei saa. Aga kui arstide ja inseneride koolitamisest saab kahjumlik tegevus, kas siis pannakse pood kinni?

Ah jaa, inseneridest. Kui mõnel erialal on tõesti esimese sessi järel väljalangevus 80%, sest matemaatilise analüüsiga ei saada hakkama, siis äkki tuleks mainitud analüüs tõsta teisele semestrile ja esimesel pühenduda gümnaasiumi matemaatikakursuse süvendatud kordamisele tõhustatud metoodika abil? Ähh, teenustemajanduses on see muidugi tühine probleem. Nagunii on turundus tähtsam kui arendus. 

3 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. indigoaalane said, on 01/02/2012 at 15:31

  Mina sain aru nii, et riik küll õppekohtade arvu ette ei kirjuta, aga kool võtab vastu niipalju, et suudaks tagada kvaliteetse õppe. ehk siis kõik ikka ei saa õppida seda, mida süda kutsub.
  Kolganulga raamatukoguhoidja vallaslapsel saab olema endiselt raske, kui ta just inseneriks õppida ei taha. Stipendiumite süsteem rakendub alates jaanuar 2013 ja kuuldavasti on summaks ca 140 eurot, Kui ühikakoha saab, siis jääb ellu.
  Sest ka see on seletuskirjas olemas, et stippi makstakse ainult riigi poolt oluliste erialda õppijatele. Ehk siis nt juuratudeng imeb näppu ja tööle minna ei tohi.

  Matemaatika osas oled Sa ise varem kirjutanud nutika mõtte, et võti on lasteaias ning algklassides. Ülikoolis on hilja. Sest eelnevalt peab tegema otsuse mate-eksami osas, Ja kui ei oska, siis ei oska ja ei tee eksamit, ega saa ka sellele erialale sisse, kus seda nõutakse.

 2. tavainimene said, on 01/02/2012 at 21:11

  Jah, mina pooldaks kohustuslikku mataeksamit. Aga ministeeriumi suund on vist riigieksamid üldse ära kaotada ning matemaatika lahutada laiaks ja kitsaks. Teise värskuskategooria matemaatika …
  Lisaks kaotatakse ära õpetajate kvalifikatsiooninõuded, nii et Kolganulga põhikoolis võib matat õpetama hakata toosama raamatukoguhoidja, kellel pärast cartlandikeeldu saab nagunii tööd nappima. Tema lapsel siiski ilmselt kõrgharidusmuresid ei teki, ema ei jõua teda maakonnakeskuse (45 kilomeetrit) gümnaasiumiski koolitada.

 3. kaarnake said, on 03/02/2012 at 11:35

  See viimane pole fiktsioon, vaid p2riselu tuhandetele emadele ja nende lastele… loll inimeste v6imete raiskamine.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: