tavainimene

Külm

Posted in * by tavainimene on 19/12/2011

They’ve got cars big as bars
They’ve got rivers of gold
But the wind goes right through you
It’s no place for the old

(The Pogues, “Fairytale of New York”)

Pargis kõndis mulle vastu üks naine. Pealt seitsmekümne, arvatavasti. Palja peaga, lühikesed hallid juuksed salkus. Kinnasteta käed, peenike sallita kael. Õhukese suvemantliga, jalas tuhvlid ja sääred puhta paljad. Viledast tuulest olid kõhetud vanainimese-sääred kergelt sinakaks tõmbunud.

Talle jalutas vastu küllap mitu- ja mitukümmend inimest, kes kuulevad juba mitmendat nädalat raadiost ja telekast, et praegu on märkamise, hoolimise, abistamise ja andestamise püha aeg.

Aga kuidas sa lähed võhivõõra inimese juurde ja küsid tema käest, kas temaga on ikka kõik korras. See on ju sama hästi kui tülinorimine: “Vabandage, aga mul on kahtlus, et teiega pole vist asjad päris korras?” Ja mis abi sa annadki? Kutsud talle takso ja annad juhile raha? Sõidad ise kaasa , aitad prouale kindad-sokid kätte-jalga? Küsid tema nime ja teatad abivajajast sotsiaalosakonnale? Aga kust läheb abistamise ja ahistamise piir? Vaba inimene vabal maal võib ju käia kasvõi paljajalu lume peal.

Nii et keegi ei teinud väljagi. Ja mina ka mitte. And the boys of the NYPD choir were singing “Galway Bay” and the bells were ringing out for Christmas day.

11 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. neiudärevil said, on 19/12/2011 at 18:20

  Oleneb tõesti millisele abile keegi loodab. Pakkusin mõned aastad tagasi mehele, kes kurtis, et tal on kõht tühi ja pole leivaraha saiapätsi. Arvasin tõemeeli, et ta ei valeta, sest oli nii armetu olemisega.Hea, et selle saiaga mööda pead ei saanud. On selline kõnekäänd, et ükski heategu ei jää karistamata.Ise olen tegelikult küll seda meelt, et andmisrõõm on vahel suurem, kui saamisrõõm, aga ilmselt peab oskama ja mõistma, millal see õige aeg ja koht on.

 2. sol said, on 20/12/2011 at 00:14

  No mina olen praeguseks sellises konditsioonis, et võin kõhklematult inimese juurde marssida ja küsida, kas ta ehk vajab abi. Ja vajadusel võin nime ja aadressi ka küsida ning sotsiaalabi osakondagi teatamine pole paha mõte. Kui ei küsi, ei saagi teada.
  Aga muidugi tuleb valmis olla kõigiks vastusevariantideks.
  Rääkisin ühe poolhalvatud naisega, kes oli juba paar aastat voodihaige olnud. Et äkki ta ikka tahaks arstiabi ja haiglat ja hooldekodu. Vanadaam aga väljendas väga selgemõistuslikult soovi kodus oma voodis aeglaselt surnuks kõduneda. Mida ta ka sai. Vaba tahet peab austama, ka siis kui me sellest aru ei saa.

 3. notsu said, on 20/12/2011 at 03:04

  neiudärevil: ometi tasub saia vms vahel pakkuda ikka, ei või iial teada, millal keegi seda päriselt tahab.

 4. notsu said, on 21/12/2011 at 03:33

  OT: kas kellelgi veel näitab indigoaalase blogisse jõudes hoopis ähvardavaid kirju, et “see sait sisaldab elemente leheküljest osaleja.ee, mis võib levitada pahavara” (või umbes nii, ma täpset sõnastust ei mäleta enam)?

  • indigoaalane said, on 21/12/2011 at 09:28

   see nüüd küll väga kummaline sõnum?? loodetavasti ei saa te mult nakkust külge…:(

  • notsu said, on 22/12/2011 at 06:35

   Ma mäletan, et ükskord oli ka Rentsil selline häda ja siis ta korjas igaks juhuks oma viimasest postitusest videod ära – kuna ta polnud kindel, milline neist on süüdlane, võttis igaks juhuks kõik maha.

  • Rents said, on 24/12/2011 at 02:42

   Ma võtsin tookord ainult uuele sõnumile eelnenud päeva postitustest asjad maha, lihtsalt kuna mul on mölapidamatus, oli neid postitusi rohkem kui üks. :D Sellest piisas küll.

 5. kaarnake said, on 26/12/2011 at 16:29

  K6ige kriteeriumiks on ikkagi inimese, eriti abitu, elu ja tervis. Paljud, et mitte 8elda pea k6ik neist ei ole oma olukorra t6ttu v6imelised abi isegi paluma, vaid taluvad oma vaevasid teatud paratamatuse ja syytundega. Muutusi ei n2hta sugugi p22semisr66muga…
  Olen aastaid hullus seisus veetnud, kus keegi abi ei pakkunud, kyll aga leidus neid, kes oma ego t6stsid, st mind eri viisidel 2ra kasutasid. Ning see tundus mulle headuse ja abina. Vaat nii.
  Aga arenenud yhiskonnas leidub ikka keegi, kes t6elist ja probleemi leevendavat abi suudab pakkuda. Me Ei ole ju loomad, vaid empaatilised ja elu austavad olendid, kas pole.
  Sinu kohatud t2di oli p2ris kindlasti m2lu kaotanud vanake, kes “korraks 6ue” l2ks ja siis hakkas nt ema juurde minema. Mul on m6ned tuttavad h2das vanematega, kellel alzheimer vms, ning vanakese (sageli poolpaljalt) 2rakadumine tekitab sageli pahandusi. Aga maainimene astub ikka teed m88da ja teda pole raske leida. Ometi kuulen igal aastal hangest leitud kunagi nii asjalikust inimesest, kylma v6etust.

  • Rents said, on 27/12/2011 at 03:55

   Ei pruugi olla, Tartus on üks tädi, kes veel eelmisel talvel jõlkuski tihti sussides ringi ja rääkis abivajajatele hädiseid lugusid sellest, kuidas ta on kogu oma raha lastele ära andnud, sest lapselaps on haige ja sellele on vaja ravimeid osta. Küsis mu käest raha, et lastele Elvasse külla sõita – raha ei andnud, aga pakkusin talle lahkelt, et mul aega on, võin ta kohe ukse ette ära viia. Sellest ei olnud jälle tädi huvitatud ja hiljem olen teiste käest kuulnud, et raha pidi siiski pigem kõrist alla minema, miks on ka põhiline põhjus, miks saapaid ei ole. Kuigi see pole muidugi tõsiseltvõetav probleem, ka ateistile antakse kiriku hoolekandest midagi jalga, kui ta sussid jalas sinna kohale astub.

  • kaarnake said, on 28/12/2011 at 00:46

   Rents, kerjus kalkuleerib, kelle k2est ta viinaraha nuiab v kellest eemale hoiab. H2dalisi on palju jakas ylekaalus on m6ni s6ltuvus v raskem h2da, peab selgitama uurimine;/

 6. tavainimene said, on 28/12/2011 at 11:43

  Ei ole ikka minus seda kodanikujulgust, et läheks võõrale inimesele juurde ja pakuks abi. Isegi ei oska seletada, milles see tõrge on. Soovimatus tungida kutsumata võõra inimese privaatsfääri? Hirm, et “äkki tuleb kallale”? Hirm, et “äkki tuleb mingi jama”? Vastumeelsus ennast emotsionaalselt siduda (veel ühe) võõra murega?


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: