tavainimene

Kniks-Mariihen Returns

Posted in * by tavainimene on 12/12/2011

Postimehe vahel oli  miski hariduse erileht, sirvisin seda kohvi kõrvale. Silma hakkas Arengufondi juhi lootusrikas unistamine, et aastaks 2015 võiks Eestis käia juba tõsine diskussioon inglise keelest kui teisest riigikeelest ja aastaks 2020 võiks asja ära vormistada. Kõrgharidus võiks ingliskeelseks muutuda juba varem, tegelikult eelistatavalt kohe.

Nojah. Eks vähegi arvestatav science käibki juba kogu maailmas inglise keeles. Kes jõuaks ajakohast õppekirjandust maakeelde tõlkida? Kes jõuaks eestindada iga päev tekkivaid uusi termineid, kui paljude uurimissuundade peale ei jätku miljonirahval ainumastki asjatundjat? Kes jõuaks teaduspõllul maailma suurtega võrdselt rassida, kui suur hulk energiat kulub viljatult eestikeelsuse etendamise peale? Lihtsam on tõesti maakeele kaigas progressi kodaraist tõmmata. Lõppude lõpuks: mida te tahate? Kas seda, et teie lapselapselapselapsed räägiksid vaese ja õnnetuna eesti keelt või jõuka ja õnnelikuna inglise keelt?

Võib muidugi minna ka nii, et ingliskeelsete eestlaste asemel saame mingit sorti globishi-keelse uusaadli, kes liigub valdavalt euro-ameerika kabinettides ja  kuluaarides, auditooriumides ja laboratooriumides ning käib vast korra kvartalis esivanemate maal suitsusauna-spaas, kus neid teenindab pooleldi pidžiniseerunud eesti keelt kõnelev eliitproletariaat. Ning metsades korjab euromarketite jaoks kikkapükse globaalsele marjamaale mitte mahtunud päris-maarahvas, kel pole chanterellidest aimugi.

Advertisements

8 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Hundi ulg said, on 13/12/2011 at 07:19

  Postitus igati päevakohane, kuid pealkiri oli minu jaoks eksitav, minevikus nagu ma elan.

  Olen ise näinud proua Kniks-Mariihenit. Oli kunagi selline omapärane daam Tallinnas. Sõitis tihti Kopli trammis. Sisenes trammi, astus suvalise istekoha juurde, tegi kniksu ja … istus pingil oleva inimese sülle! Terve linn teadis teda Sinu postituse pealkirjas toodud nime järgi. Proua oli pea sama legendaarne kui üks tema hingesugulane, Miss Estonia. Meenuvad ka aastakümneid hiljem linnapilti ilmestanud Mauri Raus ja teised…

 2. tavainimene said, on 13/12/2011 at 09:06

  Mina tean sellenimelist preilnat Kitzbergi külajuttudest.

 3. Hundi ulg said, on 13/12/2011 at 09:24

  Muidugi kuulub see nimi Kitzbergi loomingusse. Meie asumis sai see legendaarne proua millegipärast just selle nime. Kes teab, mis ta kodanikunimi päriselt oli. Ning ega Miss Estonia polnud ka päris iludusvõistluse kuninganna :)

  Üks Mauri põhinaljadest “Tallinna” akvaariumis. Kaks ühevanust sõbrannat baarileti taga. Mauri:
  “Proua, küll teil on ilus tütar!”

 4. tavainimene said, on 13/12/2011 at 09:31

  Väga armas. See ehk ongi suurlinna ja väikelinna eristav tunnus, et viimases tuntakse kohalikke hullukesi, ekstsentrikuid ja originaale nime-, tegu- ja nägupidi.

 5. Tõnn Sarv said, on 15/12/2011 at 13:37

  Njah, aga kui inglise keele kasutamise juurde tagasi tulla, siis võiks rahulikumalt võtta ehk.

  Inglise keelest on saamas teaduse ja haritud inimeste keel kogu maailmas – nii nagu oli seda ladina keel keskaegses Euroopas.

  Kohalike rahvaste keeltele jäävad omad ülesanded. Pole vaja muretseda nii väga.

 6. tavainimene said, on 16/12/2011 at 08:35

  Mul on ähmane oletus, et keskajast ja ladina keelest eristab meie aega ja inglise keelt üldine kirjaoskus, globaalne meelelahutustööstus ja massimeedia. Ja muidugi on haritud inimese tiitlile pretendeerijate osakaal palju suurem. Karta on, et kohalikele keeltele jääb kööginurgas ikka väga armetu paigake.

 7. sol said, on 20/12/2011 at 14:04

  Võibolla saab kunagiste rahvuskeelte oskamisest ja kasutamisest peen ja elitaarne, kasutaja päritolu ja juuri rõhutav eksklusiivne lisaväärtus? Praegu me ju vaatame alt üles neile inimestele, kes puhast võru- või setukeelt kõnelda mõistavad ja paljud trenditeadlikud suudavad murdekeele oskust osavasti imiteerida. Ehk kui rahvuskeelte tulevik ongi köögis, siis mitte valamukapi all, vaid puhvetis klaasi taga.

 8. tavainimene said, on 20/12/2011 at 14:07

  Jummal taad tiid … :)


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: