tavainimene

“Vulkaan”

Posted in * by tavainimene on 28/11/2011

“Vulkaan” on Islandi film, mõru põhjamaine perekonnadraama. Märksõnad: vanad torisejad, abielu ja perekond, lekkiv paat, korduma kippuvad mustrid, katastroof, omastehooldus, hilinenud hellus, ohverdus ja lunastus.

Inimene on vulkaan — välja pressib ainult pisut suitsu ja punakat kuma, aga sees on miljonid tonnid tohutu surve all põrgukuumuses sulanud kivi.

*

Filmi lõputiitrite joostes tekkis uitküsimus: kuidas saavad endale “perekonnanime” need islandlased, kelle isa pole tuvastatav. Wikipedia annab lahkelt vastuse: sel juhul võib patronüümi asendada ka matronüüm.

Advertisements

6 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. p-karu said, on 29/11/2011 at 10:35

  Hakkasin kirjutama kommentaari teemal, et noh, kui inimese nimi on nt Hrönn, kesse ikka aru saab, on ta isa või ema, aga siis tegin päringu ja jõudsin välja H-nimelise kudujani, kes on ilmselgelt naine ja saanud hakkama niivõrd jabura karupükste disainiga (vt http://www.ravelry.com/patterns/library/das-monster), et lõpetasin jälle heldinult pead vangutades: tehke mis tahate ja mis nime all tahate, armsad islandlased, ma jään ikka teie andunud fänniks.

 2. tavainimene said, on 29/11/2011 at 16:32

  Elde luoja, nagu üks mu virulasest kolleeg ütleb — nende monsterpükste kohta käis see siis. Aga nimedest, jah, ei ole ju mingit põhjust, miks Lembitu (=Armastatu) peaks olema meesterahvas.

 3. kaarnas said, on 29/11/2011 at 17:22

  Eesti ajal olla kellegi synnitunnistuses kirjas “Liisu tytar”, e vallaslaps. See oli väga kohutav häbiasi, seda naist mõnitati täiskasvanud peastki. Võeh.
  Oleneb, kuidas võtta. Narri meest, mitte mehe isa või selle puudumist.
  Kuskil Prantsusmaa kylas polnud aga jälle inimeste arvestus mitte isapõhise perekonna, vaid “maja”, st talukoha e majapidamise kaupa, mille pea vajadusel oli naine. Nii et ka majas elavad teenijad ja mujalt toodud vaeslapsed olid selle pere liikmed. Ma kahjuks ei mäleta, mis raamatus see oli, põhiteemaks oli inkvisitsiooni repressioon katari usulahu vastu yhe Prantsusmaa kyla yleskirjutuste näitel.

 4. kaarnas said, on 29/11/2011 at 17:26

  Mu mälupilt sellest põnevast etnograafia-, kiriku- ja poliitika-ajalooraamatust on väga udune, lugesin seda päris ammu. Kuna ajaloos on tegelikult veresugulust sidemete loomisel, materiaalsete huvide juures jne väga oluliseks peetud, siis võis “majapidamiste”.põhine perekondade arvestus olla välismaalasest kirjutaja nägemus imeliku kolkakyla saatanlike tegemiste juures. Seda enam, et ilmselt räägiti ka erinevaid keeli ja paljustki ei saadud õieti aru.

 5. tavainimene said, on 29/11/2011 at 20:26

  Mina tean ka üht inimest, kellel isanime lahtris seisis naisenimi ja terve algkooli aja elas ta selle alanduse hirmus, et sisse astub mingi inspektor ja laseb kõigil öelda oma ees-, perekonna- ja isanime (oh neid naeruturtsatusi). Alles hilisemas eas õnnestus tal see emanimi kuidagi isanime lahtrist ära kaotada.

  Vaat ei ole nii pädev selles teemas. Kas sõjaeelsed wabariigis dokumentidesse isanime kirjutamine oli mingi tsaariaja praktika jäänuk?

 6. kaarnas said, on 30/11/2011 at 16:52

  Paljudes dokumentides see on, igasugu reisi-, talongi-, toiduabi- jm raamatutes. Yks põhjusi on, et oli palju sarnaseid ees- ja perenime komplekte. Mul on 1 ahjuvaremest leitud 40-te saksa okupatsiooni aegne osturaamat (toiduainete normid, kus ostetud kraam kirja pandi, et keegi rohkem ei saaks kui ette n’htud) ja seal on ka kodaniku ees – ja isanimi, perek nime on hiired ära söönud. Olen näinud ka yhte eelm vabariigi ajal nähtud valla vaesteabi raamatut, seal oli ka isik isanimega.
  Eks neid vorme on kindlasti veel, aga praegu asendab igast nimesid isikukood minu arvates hästi. Mõnikord on nimi intiimsem kui number.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: