tavainimene

“Hollandi tugevaim mees”

Posted in * by tavainimene on 23/11/2011

ehk “mother’s baby, father’s maybe“. Tänane PÖFFI-film oli sümpaatsete tegelastega nunnu ja õpetlik lugu vanemaks ja lapseks olemisest tänapäeva keerulises maailmas. Film on sobilik vaatamiseks koos lastega, kes on piisavalt suured, et saada aru mõistete “katseklaasilaps” ja “spermadoonor” tähendusest.

Üpris üllatustevaene ja ettearvatav linateos, mille absoluutselt üle võlli ebausutavalt ülipositiivne finaal tekitas eriti teravalt tunde, et “jah, filmis võib see ju nii olla, aga …”. Noh, lastefilmile ehk sobib see positiiv. Karmi elutõde jõuavad nad väljaspool kino õppida veel küll ja küll. Võib-olla peavadki kinos vahelduseks mõned positiivsed eeskujud olema. Muidu kukub tõesti välja nagu ühe minu väikse sugulasega, kes ei julge lugeda koolis kohustuslikku noorsookirjandust, kus pole muud kui purunevad pered, alko- ja narkoprobleemid, kiusamine ja vägivald, vaesus ja troostitus ning muu säärane sotsrealism (st mitte sotsialismi, vaid sotsiaalprobleemidesse puutuv).

Mõned traditsiooniliste pereväärtuste kaitsjad võib-olla nühivad pärast filmi lõppu prillid udust puhtaks ja asuvad vihaselt nohisedes tippima lugejakirja, kus kurdetakse manduva Lääne lodevuse päriskodust meieni leviva kõlvatu propaganda üle. Olgu ikka igal lapsel üks ema ja üks isa, üks komplekt 100% lihaseid õdesid-vendi, kõigile ühine perekonnanimi ja selge sott selle asjaga! Ei mingit õnnelike ja üksmeelsete sari- ja kärgperede reklaami! Aga hiljaks on see jutt jäänud.

Kuigi võib ka ennustada, et inimõiguste ülddeklaratsiooni tekib mingis mitte väga kauges tulevikus säte, et “igal inimesel on võõrandamatu õigus teada oma bioloogilist päritolu”. See lahendaks ühtlasi moraalse paanika teemal “kaks isa geipaari peres” — igal inimesel ongi üks ema ja üks isa, aga mõlemast soost kasu- ja tugivanemaid (notariaalselt fikseeritud erinevas mahus õiguste ja kohustustega, nt on tugivanemal nr 4 õigus last lasteaiast ära tuua, aga mitte otsustada tema vaktsineerimise üle) võib olla kuitahes palju. Jah, ja see süsteem kehtiks seni, kuni geenitehnoloogia leiab võimaluse inseneerida beebisid kokku kuitahes mitmes allikast pärinevast materjalist. Kui meid just enne mõni asteroid vms ei taba.

 

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. notsu said, on 24/11/2011 at 01:18

  ja praktikas on see tugi- ja abivanemate süsteem juba ammu töötanud.

  Mulle just üks tuttav rääkis, kuidas isarolli täitis kolm vanemat meesterahvast, üks oli vist onu – see onuvariant on muidugi väga põhja-ameerika-indiaanilik peremudel.

 2. tavainimene said, on 24/11/2011 at 22:21

  Tegelikult võiks ju kõik täiskasvanud olla kõigile lastele nagu toredad ja hoolivad onud-tädid, aga ma oletaks, et see toimks ehk alla 100liikmeliste kogukondade juures. Suurema grupi puhul inimesed kuidagi rehkendavad alateadlikult, et “kogu maailma ka ei jõua armastada” ning keskenduvad kõige lähedasematele.

 3. notsu said, on 25/11/2011 at 03:50

  Aga sõbrad tulevad ikka abina arvesse, isegi kui sugulus puudub.

 4. sol said, on 25/11/2011 at 10:04

  Päris tihti juhtub, et laps kuulub kogukonda, tal on mitu komplekti kasu-tugi-ja bioloogilisi vanemaid, muudest sugulastest, hõimlastest ja tuttavatest rääkimata, aga tegelikult on laps ikka üksi ja keegi ei hooli. Suhete kvaliteet kahjuks peretüübist ei sõltu.
  Kummaline, et kuskil leidub lapsi, kelle kasvatamine on nii suur privileeg, mille nimel hulk täiskasvanud omavahel vaidlevad-konkureerivad. Samas kui eksisteerib hoopis suurem hulk lapsi, kelle kasvatamise ja hooldamise kohustust kogu kärgvõrgustik endalt maha raputada püüab.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: