tavainimene

“Olemas on vaid lood, mida mäletatakse”

Posted in * by tavainimene on 21/11/2011

Tänane PÖFFI-film oli minu jaoks terake liiga kunstipärane. Nüüd loen tutvustusest, et “Jotuomba on väljamõeldud linn Brasiilias Vale do Paraķbas, kus 1930ndail läksid pankrotti suured kohviistandused ning kunagised jõukad linnad jäid hüljatuks, sest isegi rongid ei peatunud enam seal. Jotuomba pagar Madalena elab linnas edasi koos mälestusega oma surnud abikaasast, kes puhkab linna nüüdseks suletud surnuaias. Noor fotograaf Rita tuleb linna mahajäetud ronge otsima ja leiab eest fantastilise universumi.”

Ahsoh. No nii ta võis olla jah, kuigi seda infot minu meelest filmist otseselt välja ei tulnud. Et tegevus toimus Brasiilias — loogiline, kuivõrd räägiti portugali keelt. Aga väljamõeldud linn? Kunagine jõukus? Kohviistandused?

Neiu, kes filmi sisse juhatas, ütles, et tegu olla maagilise realismiga. Mina, ullike, hakkasingi siis kohe maagiat ja müstikat ootama. Aga ei midagi sellist, vaid üks vana naine küpsetab leiba, kõmbib kangetel jalgadel mööda raudteed, nääkleb poepidajaga, joob temaga kohvi, peetakse missat, süüakse ja kõik kordub samamoodi otsast.

Vilksas peast läbi mõte, et äkki on siis tegu mingi ajatu varjuderiigiga, kuhu satub külaline meie ajast ja maailmast. Nagu ikka — näita lollile kuud, tema vahib näppu. No ja siis ei saanudki enam pidama, keerasin oma peas ise nupust maagiat juurde. Näiteks selles stseenis, kus Rita vaatab kirikuseinal vanu surnute nimekirju, kujutasin mina ette, et ta leiab sealt ka Madalena ja Antonio nimed. Ja kui Madalena annab Ritale surnuaia võtme, siis võinuks see olla muinasjutu motiiv needuse kütkes vaevlevast linnavahist, kes otsib endale asendajat.

Nii et mina vaatasin kokkuvõttes veidi teist filmi kui Julia Murat oli teinud.

Aga need kuldsed toonid mulle meeldisid. Tuletasid miskipärast meelde ammumöödund ajal tehtud värvilisi diapositiive, mille vaatamine oli laste jaoks alati suur pidu. Nendel klõbisevates plastraamides imepiltidel oli ka eriline kuldne toon ja kõik paistis seal alati kröömikese võrra ilusam kui päris elus. Peaks need pildid üles otsima. Ainult aparaat on vist lootusetult katki ja kadunud.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: