tavainimene

Aru puru

Posted in * by tavainimene on 29/10/2011

Lugesin Andrei Hvostovi “Sillamäe passiooni” tegelikult juba mitu nädalat tagasi. Kibe reisikiri kadunud tsivilisatsioonist. Mõtlesin tükk aega, et ega nõndanimetatud vabas maailmas sündinule-kasvanule polegi vist õieti võimalik nõukakogemust edasi anda. Välja kukub ikka mingi Bondi filmide karikatuur-USSR.

Mnjah, eks ma isegi olen tundnud teatavat pahelist mõnu, kirjeldades skandinaavlastele (peaaegu liialdamata), kuidas me keskkoolis sõjalise algõpetuse tunnis AKMi materiaalosa õppisime. Ma peaaegu nägin nende vaimusilma ees  sedasama Bondi-linti jooksmas. Kuigi tegelikult olid meil ju hoopis need… disko ja tuumasõda. (Mingis ulmekas oli vist see, et kauge tuleviku ajaloofilmis istuvad 20. sajandi lõpu mehed baaripukkidel, kõvakübarad peas ja frakisabad tagumiku all, ning imevad kõrrega viskit.)

*

Vahel jäävad loetust-kuuldust mingid suvalised killud kuhugi vahemällu ja tekitavad imelikke erroreid. Hvostov mainis kuskil oma raamatu alguses, et tema nooruses olid teismikud palju rohkem vinnidega hädas kui praegu. Siis lugesin mingit meestearsti kurtmist, et Eesti meeste viljakusnäitajad on viimase 15 aastaga järsult langenud. Täna sattusin peale uudisele, et merevette satuvad naissuguhormoone sisaldavad ravimijäägid ja neile sarnase toimega kemikaalid, mis mõjutavad olulisel määral vee-elustikku.

Noh, siit peaks stsenaariumi kokku saama küll. Sillamäel elav ajakirjanik vestleb kalurist sõbraga, kes kurdab, et võrku jääb viimasel ajal veidraid kalu, kes pole justkui emased ega ka isased. Ajakirjanik mõtleb kurisoosumi kohta kohalikku lehte nupukese kirjutada, aga põrkub vastu seletamatuid takistusi. Võib-olla varastatakse ta arvuti ära, võib-olla teeb õhtusel tänaval möödasõitev auto talle napika. Aga samal ajal hakkab kogunema ka teisi vihjeid, detaile ja andmeid. Pöördeliseks osutub hetk, kus ajakirjanik vaatab oma vana klassipilti, millel oma kaks kolmandikku poisse roosatab rikkaliku akne all. Samas kui nüüdse aja noormehed on näost kõik nõnda klaarid … Samm-sammult jõuab ajakirjanik Sillamäel, Moskvas, Floridas ja Tokyos jälgi ajades selgusele, et Maailmavalitsejate Komitee sokutab juba mõnda aega veevärkidesse antiandrogeene, lootes ühtaegu kahandada naiste sünnitus- ja meeste sõdimishimu. Sellel plaanil on võrdselt mõjukaid pooldajaid ja vastaseid, kes ei kohku oma eesmärkide nimel millestki tagasi. Kas Sillamäe mees suudab kõik päevavalgele tuua?

*

Võeh, mis tobedus. Marss-marss  “Väikest Illimari” lugema!

 

3 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. sol said, on 31/10/2011 at 10:49

  Hvostovi nõukogude lapsepõlve kirjeldused “Sillamäe passioonis” ei avaldanud mulle mingit erilist muljet. Minu enda lapsepõlv kümnend hiljem oli enam-vähem samasugune. Ent A:H. ei hoidnud värvi kokku kirjeldamaks teismelise poisi küpsemisraskusi kõigis võimalikes aspektides. Alates sobivate pükste puudumisest kuni isaprobleemini. Noorus on ikka mehe elu kõige raskem periood…

 2. tavainimene said, on 31/10/2011 at 16:19

  Jah, need “noorukist meheks” probleemid olid väga mõjuvad. Feminismiklassikud on muidu ikka hädaldanud, et naistele on nende keha (näärmed, hormoonid …) ristiks kaelas, aga selgub, et ei ole meestegi elu mingi meelakkumine.

 3. Morgie said, on 25/02/2015 at 15:53

  (Mingis ulmekas oli vist see, et kauge tuleviku ajaloofilmis istuvad 20. sajandi lõpu mehed baaripukkidel, kõvakübarad peas ja frakisabad tagumiku all, ning imevad kõrrega viskit.) –
  need on ju hipsterid.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: