tavainimene

Kellade kadumine

Posted in * by tavainimene on 30/09/2011

Kui laps kooli läks, sai ta endale käekella — suur laps oskas kallist asja hoida ja suurel lapsel oli, kuhu kella peale minna. Kell ise oli muidugi odav asjake, üleskeeratav ja kitsa kunstnahast rihmaga. Kellad olid kirikutel, raekodadel, vabrikutel, koolidel ja vaksalitel. Vaatasid kõrgelt üle linna ja tuletasid meelde: sa oled ajalik. Aeg kaob. Ära kaota aega.

Enam pole kodudes seinakelli, lauakelli ega äratuskelli, randmetel pole käekelli. Pole kirikuid, vabrikuid ega vaksaleidki. Linn on muutunud laiutavaks ostuparadiisiks, kus pole kohta tagant kiirustavale ja süümet torkivale tiksumisele. Kehtib ainult igavene nüüd ja kohe. Aeg on siit koos kelladega kadunud.

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. notsu said, on 01/10/2011 at 04:22

  et aeg on muutunud selliseks, nagu enne keskaegseid linnu ja nende tornikelli? ei tea, mu arvuti tuletab õudse järjekindlusega kogu aeg kellaaega meelde.

 2. tavainimene said, on 01/10/2011 at 09:16

  Eks arvutil ole jälle omad trikid inimeselt aja ära varastamiseks. Tegelikult on kellaaeg ju olemas ka mobiiltelefonis. Millest on õigupoolest saanud meelelahutuskombinaat. Nii et kui sul on juba telefon, siis pole enam vajagi, et oleks keegi, kellele helistada.

 3. kaarnake said, on 01/10/2011 at 12:36

  Huvitav.
  Pärast seda, kui mu aju mannapudrux klopiti, pole mul mh enam ajataju. Ma elan juba aastaid yhte & sedasama päeva ning kellaaeg on imelik nähtus väljastpoolt minu maailma & vajadusi. Muidugi peab köögiseinal olema suur kell & igal hommikul heliseb 2 v 3 äratust erinevatele minejatele, aga see kõik on abstraxioon teistele.
  Aeg ei vaja mind.
  Meelelahutus pole ilmselt seotud inimeste ajavajadusega, vaid sellega, et ka neid inimesi aeg ei vaja.

 4. notsu said, on 02/10/2011 at 00:47

  Taipasin kommentaare lugedes, et kõige rohkem ma kasutangi oma mobiili kella asemel. Tähtsuselt järgmine tegevus on helistamine ja/või tekstisõnumitega suhtlemine, tähtsuselt kolmas funktsioon äratuskell (jälle kell!) ja suurt midagi muud sellega teha ei saagi.

  Aga arvuti kellanäit muutub väga aktuaalseks, kui töö tähtaeg hirmsa kiirusega läheneb.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: