tavainimene

Loetud ja kuuldud

Posted in * by tavainimene on 11/08/2011

Käsikirjad põlevad, aga halvasti. Paber on positiivses mõttes robustne meedium. Saja-aastane raamat on veel täitsa hea tervise juures ja selle lugemiseks pole vaja silmi apgreidida.

*

Vene oht? No selles mõttes küll, et Eesti on üle poolte Vene inimeste mentaalsel maakaardil impeeriumi mässuline provints, kes kamandatakse oma kohale niipea, kui pakilisemad asjad aetud saavad. Aga see on soovmõtlemine. Venemaa tervikuna on kahanemise kursil ja minevikku suunatud vaatega. Nende Suur Rahvuslik Müüt on “meie võitsime Teise maailmasõja”. Mitte “meie anname kahekümne aasta pärast inimkonnale fusioonenergia ja astume kolmekümne aasta pärast esimestena Marsi pinnale”.

*

Klassi füüsiline ruum ei soodusta paindlikke meetodeid. Kui ma ütlen, et “need, kes lugesid “Kõrboja peremeest”, palun rühmatööks tagumisse vasakusse nurka, need, kes lugesid “Elu ja armastust”, akna alla ja need, kes lugesid “Põrgupõhja uut vanapaganat”, ukse poole”, siis kulub kolmandik tunnist vastu vaidlemise, üle seletamise, aru saamise, kolimise, kolistamise, õiendamise ja maha rahunemise peale.

*

Lugemine on vaimu ja hinge trenn. Kohustusliku kirjanduse lugemise asemel raamatu põhjal tehtud filmi vaatamine on sama, mis sporditegemise asemel diivanil lesides aeroobikavideo vaatamine.

*

– Kuidas see oligi: kõik on sulle lubatud, aga mitte kõik ei ole sulle kasuks.
– Naisterahva paljad rinnad on sekundaarne sootunnus. Sama hästi võiks keelata meestel habet avalikult paljastada. Habet, mitte häbet.

– Olgu, olgu, aga ärge siis pahandage, kui politseil pole aega teie jalgrattavargust menetleda. Ta lahendab parasjagu keerulist juriidilis-antropoloogilis-semiootilis-psühholoogilist reebust, kuhu on kaasatud Karlova liputaja, kes nimetab end valesti mõistetud performansikunstnikuks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: