tavainimene

Jälle majandusarusaamatus

Posted in * by tavainimene on 22/06/2011

Kaja Kallas: “Miks mitte ka ettevõtlusega alustada ja ise töökohti luua. Esialgu endale, kuid hea idee korral tulevikus teistelegi.”

Tavainimene: “Oletame, et ma olen ettevõtlik ja avan kingsepatöökoja. Kas sellest tekib ühiskonnas rikkust juurde? Või on nii, et rahva maksujõuline kingaparandusnõudlus on antud tingimustel suhteliselt püsiv ja iga uus kingsepp võtaks ainult juba tegutsevatelt natuke tööd ja leiba vähemaks?”

Ei, majandusteadus on minu jaoks jätkuvalt üks tume ja hämar müsteerium.

6 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. ieska said, on 22/06/2011 at 13:37

  Mul siin näe on veel sjuuke küsimus tekkinud, et kusse see nuts tuleb ettevõtlusega alustamiseks. Vähegi tootvama töö jaoks ainult laiade lõugade soojast õhust ei piisa.

 2. tavainimene said, on 22/06/2011 at 17:51

  No kuidas need kapitali kolm allikat olidki — family, friends, fools.

 3. nodsu said, on 23/06/2011 at 16:41

  Tegelikult on töötuameti kaudu mingil moel võimalik ettevõtluse alustamise toetust saada.

  Aga mis väikeettevõtlusse puutub – ma kahtlen, kas olemasolevad ettevõtted rahuldavad nõudluse, isegi maksujõulise nõudluse ära. Võib-olla olen ma friik, kes tahab mingeid imeasju või imeteenuseid saada, aga pahatihti leian ennast kui tarbijat olukorrast, kus ma ei saa oma raha eest seda teenust või kaupa, mis mul vaja on, vaid pean kas ostma seda, mida müüakse, või olema ilma.

  Elukaaslane leidis pärast koondamist tööd mikroettevõttes, mille juht oli omal ajal vaadanud, et vaat seda-ja-seda toodet paremal tasemel kui vabriku seeriatoode keegi ei pakugi, hakkas seda ise tegema – tulemus: nõudlus ületab praegu tema tootmisvõimalused, nii et mu elukaaslane on hakanud lausa mõtlema, et nad peaks hinda tõstma, siis saaks nad vähema tööga kätte sama raha, ja ühtlasi vabaneks maksujõuetutest klientidest (kes tulevad odavama hinna peale kaupa tellima ja kui tellimus valmis, ei jaksa seda odavamatki hinda maksta).

  Tartus on üks kingsepp, kes teeb tellimise peale igasuguseid huvitavaid jalatseid, kõik tantsutrupid tellivad tema käest oma erikingi ja järjekord on pidevalt VÄHEMALT pool aastat (mis tähendab, et osa võimalikke tellijaid lööb käega ja lepib peaaegu õige poekingaga). See tarbijahulk suudaks küll paarile kingsepale veel tööd anda.

  • tavainimene said, on 27/06/2011 at 14:37

   See on see Vaba tänava töökoda? Neil oli see häda, et poolfabrikaate (tallad-kontsad) on raske saada. Ning jalatsite modelleerimist Eestis vist üldse enam ei õpetatagi. Ometi on see terve teadus. Üks kingsepp mullu talvel seletas mulle, et kui saapa konts panna näiteks vastu lauaserva, siis talla ninaosa peab lauast täpselt 13 kraadi võrra eemale koolduma. Too kingsepp oli Kaunases õppinud.

 4. kaaren said, on 24/06/2011 at 21:21

  Kingsepa näide oli päris tore. Samuti aeg-ajalt ajakirjanduses ilmuvad sydantsoojendavad, aga väga, väääga yksildased lood mõnest meistrist, kes pärast aastatepikkust tuima palgatööd töötuks jäädes asus edukalt realiseerima oma unelmate ametit. Sii tekib omalgi mõte, et äkki…
  Mul oli õnn saada töötukassa ettevõtluskoolitust, mille oluline osa oli äriplaani koostamine, sh turu-uuring, finantsanalyysid ning plaanitava tegevusala prognoos lähemas & pikemas perspektiivis. Ma veetsin ikka väga pikki tunde erialaselt nettides ning sain katarsise osaliseks – rahvas vajab toitu ning eluaset, enamaks enamus nagu kulutada ei saa. Nii et jään kyynilisele positsioonile – orjanduslik Lõuna & tööstuslik Põhi ei saa tarvitada samu termineid ega mudeleid, kui riigi yhes otsas neil puudub sisu – raha.

 5. nodsu said, on 25/06/2011 at 21:15

  Mu elukaaslasele A.-le tekkis see mikroettevõtte töökoht tänu just nimelt ettevõtluskoolitusele – ta saadeti koolituse käigus sinna ettevõttesse praktikale ja selgus, et tööd on nii palju, et tegelikult oleks teda sinna päriseks vaja. Ja ettevõtluskoolitus ei olnud üldse maha visatud maksumaksja raha, vaid ta on seal õpitud asju nüüd juba ka rakendanud, olgugi et mitte oma, vaid teise inimese ettevõttes. Need õpitud oskused võisidki üks põhjus olla, miks ta seal nii vajalikuks osutus.
  Tal oli muidugi puhver teeniva elukaaslase näol olemas (minu masuaegne tööpõud sai õnneks enne otsa kui tema koondamishüvitis), eks see aitas. Aga kui ta oleks lihtsalt hakanud tööd otsima, selle asemel et üritada ettevõtjaks saada, siis oleks ta tõenäoliselt praegugi töötu (mitu sellist tuttavat on endiselt ilma tööta), nii et see ettevõtluse õppimine ei olnud kindlasti mõttetu liigutus – arvatavasti oleksime ilma selleta ka rahaliselt palju hullemas seisus.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: