tavainimene

Naisküsimus 2

Posted in * by tavainimene on 21/06/2011

Vestlevad Mässav Steatopüüg (MS) ja Siidsalliga Matroon (SM).

MS: Lõpuks ometi! Kogu selle idiootliku tibimeedia ja “väga püsside naiste” vahele kõlab ka mõistuse häält! Igal naisel peab olema õigus käia riides täpselt nii, nagu ta soovib, kartmata mõnitusi ja vägivalda.
SM: Ja mis see siis oleks, mida sa selle õigusega selga paneksid?
MS: Ma paneksin läbipaistva pluusi. Ja miniseeliku. Liibuva miniseeliku. Või siis läikivad kintspüksid.
SM:  Aga kullake, miks sa peaksid tahtma ennast koledamaks teha?
MS: Mis tähendab koledamaks? Ma lihtsalt tahan. Tahan vabadust olla selline, nagu ma tahan. Pealegi on ilu vaataja silmades. Ja ära matroneeri mind selle „kullakesega“.
SM:  Kullake, see on sul lihtsalt lapsik soov šokeerida. Ilu ja harmoonia on vägagi selged ja arusaadavad mõisted. Voldiline kõht ja paksud võdisevad reied pitsitava seeliku all – keegi ei pea seda ilusaks. See on esiteks inetu ja teiseks ebaviisakas teiste suhtes.
MS:  Mis on teistel asja minu riiete või kehaga?
SM:  Nii palju, et te jagate üht ja sama avalikku ruumi. Sa ei lähe ju pidžaamas turule ega dressides ooperisse. Inimene peab keskkonnaga harmoonias olema.
MS: Ooperis on, hea küll, mingid oma reeglid, aga miks ma ei või võdisevate reitega turule minna? Ajan kellelgi söögiisu pealt ära või?
SM:  See näitab, et sa ei pea lugu ei endast ega kaasinimestest. Igas inimeses on loomuomane püüd kena välja näha, naisterahvas seda enam.
MS: Haa. Ja ei tea miks siis? Miks peaks naised püüdma rohkem ilusad olla?
SM:  Sest see on neile looduse poolt antud roll. Naine on ilu looja, kodukoldesse soojuse tooja. Näed – täitsa luuletus tuli. See on osa iidsest tasakaalust, millel püsib maailm, millel püsivad perekonnad…
MS:  See on mingi kiviaegne arusaam. Kinder-küche-kirche ja nii edasi.
SM:  Traditsioonilises perekonnas kasvavad õnnelikud lapsed. Muide, välismaalased ütlevad ka, et Eestis on veel säilinud õiged naised, kes oskavad enda ilu ja naiselikkust rõhutada, mitte mingid kesksoolised tankid.
MS: „Välismaalased“ on ilmselt mingid inglise poissmehed ja nende ümber tiirlevad bimbod on nüüd siis naiselikkuse etalon? Muide, kas sa eelistaksid ilusat aga lolli ja õelat naist või kuldse südamega kesksoolist tanki?
SM:  See on demagoogiline küsimus. Ilu ei välista kuidagi ei headust ega tarkust. Me peame püüdlema kõigi kolme poole.
MS:  Sinu meelest kortsus vanainimene ei tohiks avalikus kohas liikuda?
SM:  Vanainimese kortsus palet õilistab tema elu jooksul tehtud töö. Sinu rasvunud taljet ei õilista söödud pontšikud.
MS: Aga võib-olla on see kortsus vanainimene olnud eluaeg looder ja pealegi vastiku iseloomuga? Ikka on ta õilis, mis siis, et kole?
SM: Me kõik saame kord vanaks …
MS: … aga mitte kõik meist ei saa paksuks?
SM:  Jah. See on mõtteviisi küsimus. Kui sa pead endast lugu, siis sa ei lase oma kehal muutuda inetuks ja vormituks. Pead jälgima toitumist, regulaarselt liikuma. Tahad, ma soovitan sulle ühte head dieeti?
MS:  Aga kui ma ei taha? Lihtsalt ei taha? Kui mul on elus teised huvid?
SM:  Siis ära oota, et sinu südamehaiguste ja suhkrutõve ravi teised kinni maksaksid.
MS:  Sa tahad öelda, et põlastav suhtumine tüsedatesse tuleb nende ravimise kuludest?
SM: Kindlasti on sellel suur osa.
MS:  Suitsetajatele miskipärast ei hüüa keegi tänaval järgi „hei, tõrvatünn“?
SM:  Ja siis? Mis need suitsetajad siia puutuvad?
MS:  Puutuvad nii palju, et on ju teisigi kahjulikke harjumusi peale ülekaalulisuse. Võta või solaarium. Nahavähk on viimasel aastakümnel…
SM:  Ja see peaks olema sinule vabanduseks jätkata oma ebatervislikke harjumusi?
MS:  Mitte vabanduseks. Ma ei otsigi mingit vabandust. Ma tahan lihtsalt panna selga valge miniseeliku ja joosta mööda Viru tänavat ja laulda kõva häälega hümni isikuvabadusele.
SM:  Tänaval laulmine on labane. Muide, ülekaaluline ei jõuagi kuigi kaugele joosta. Ma endiselt ei saa aru, miks sa ei taha kanda riideid, mis sind natukenegi ilusamaks teeksid.
MS:  Natukenegi ilusamaks? Et siis inimesed vaatavad, et „peletis küll, aga vähemalt püüdlik, no siis halastame talle seekord“? Ja ma peaksin selle üle õnnelik olema?
SM:  Sa vist ikka vihkad inimesi päris tõsiselt?
MS:  Mina? Ei vihka, kujuta ette. Ikka veel.
SM:  Vihkad-vihkad. Ja ennast vihkad ka. Ja üle kõige tahaksid sa olla ilus. Aga kuna sa seda ei suuda, siis tahad sa ilu mõiste üleüldse maha kiskuda ja hävitada. Et kui sina pole ilus, siis ärgu olgu miski.
MS: Taevas appi, ma ei… ma pole ju hetkekski püüdnud teistele ette kirjutada, missugused nemad olema peavad. Olgu ilusad, palun väga, kandku maitsekaid riideid ja meeldigu üksteisele.
SM:  Aga mitte sulle? Sina vaatad moodsalt, maitsekalt, stiilselt ja seksapiilselt rõivastujaid nii, et nad on “ennast maha müünud”, “süsteemi kuulekad mutrikesed”, “tühised beibed”?
MS:  Ei vaata. Ma ei vaatagi üldiselt eriti, mis kellelgi seljas on. See pole minu meelest nii väga oluline.
SM:  Kui see oluline pole, miks siis see valge miniseelik nii oluline on? Miks mitte hästi istuvad tumedad püksid ja pikk pealkantav tuunika koos mõne nägusa ehtega?
MS:  Sest see ei ole mina! Või ei, ma ei oska seda seletada. Asi polegi õieti minus. Ma tahan, et iga inimene võiks kanda roosasid retuuse ja sulgedega kübarat, kui tal mis iganes põhjusel peaks selleks tuju tulema.
SM:  No miks, miks nõutakse vabadust alati mingit tobeduste jaoks? Mitte vabadust olla targem, parem, ilusam, harmoonilisem? Roosad püksid – milleks, milleks? See on ju rumalus!
MS: See on üldise vabaduse lahutamatu osa! Täna kirjutame inimestele ette kübaramoodi, homme kirjutame ette, mida nad peavad arvama kapitalist või relvastumisest.
SM:  Ahaa!
MS: Mis ahaa?
SM:  Ma arvasingi, et asi sinna jõuab. Te tahate muudkui lõhkuda. Meie ühiskond ei kõlba teile. Aga mis teil on asemele pakkuda? Mingid naiivsed utoopiad, mis viivad ainult näljahäda ja tapatalguteni. Te ei arvesta absoluutselt inimloomuse muutumatute realiteetidega.
MS:  Kes meie? Kuule, ma ei käi mingis Retuusirevolutsionääride Keldris riigikukutamist sepitsemas. Aga ma ei arva ka, et kõik naised peaksid olema mingid kuradima kodutütred. Ma lihtsalt arvan, et natuke näiliselt eesmärgitut loomingulist hullumeelsust on ühiskonna vaimse tervise jaoks vältimatult vajalik.
SM: Ja sina oma valge miniseelikuga püüad seda hullumeelsust tagant õhutada?
MS:  Kui sa pead just nii väljenduma.
SM:  Kas maailmas veel vähe hullumeelsust on? Maailm lähebki hullumeelsuse hukka – aids, narkomaania, purunevad pered, ma ei tea mis veel. Iga teine inimene neelab antidepressante. Me vajame hädasti rohkem normaalsust. Neid lateksi ja paabulinnsulgedega liputajaid on, jumal hoidku, rohkem kui vaja. Miks keegi ei nõua rohkem normaalsust?
MS:  Normaalseid on kõik televiisoritagused täis. Väiksed kastid linnaservas. Ära sa nende puuduse pärast küll muretse. Ja nemad ei jäta kivi haaramata, kui küsitakse, kes  on patuta.
SM:  Aga nende hääl ei kosta! Tavalisest inimesest on saanud rõhutud vähemus.
MS:  Jaa, jaa, teame, „kõige diskrimineeritum on keskealine valge heteroseksuaalne mees“. Mis siis, et ta juhib endiselt enamikku suurriike, kõiki arvestatavaid sõjavägesid ja praktiliselt kogu raharinglust.
SM:  Normaalsel inimesel on ka õigused. Ma tahan õigust käia tänaval, ilma et minu silme alla ei tuleks paradeerima võrksukkades mehed ja mikrominis hiidnaised. Hea küll, käigu oma kodus nagu ise tahavad, aga milleks tulla tänavale niiviisi? See riivab minu silma. See häirib minu ilumeelt.
MS: Sulle sobiks siis hästi totalitaarne diktatuur – kõik kannavad frentši, teevad kohustuslikku võimlemist ja paksud saadetakse Arktikasse metsatööle. Tohutult harmooniat ja ilusaid inimkehasid.
SM:  Sarkasm on märk alla surutud vihast, kullake. Sa peaksid abi otsima, sinu probleemide juured on ilmselgelt sügavamal kui mingi miniseelik.
MS:  Ma ei ole endiselt sinu kullake. Ja ma palun mitte otsida mingeid, ma ei tea, freudistlikke tagamaid lihtsal inimlikul soovil anda vahelduseks riideid, mis on võib-olla ebakonventsionaalsed aga mitte ühelegi inimesele mitte kuidagi kahjulikud. Kas seda on liiga palju palutud?
SM: Konventsioonid on tsivilisatsiooni alus. Kui sa suureks kasvad, siis saad ise ka aru, kui naeruväärne on sinu puberteetlik mäss. Aita parem kodutuid loomi või istuta puu või midagi.

6 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Rents said, on 22/06/2011 at 11:33

  Ei saa norimata jätta, et SM defineerib sõna ’iidne’ väga kummaliselt – veel paarsada aastat tagasi pidid naised kõiki oma võlusid varjama ja mehed, vastupidi, kandsid riideid, millega eksponeeriti oma parimaid külgi, mis olid värvilised ja edevad jne. Traditsiooniliselt on õige mees metroseksuaal. :D

  Ja minu mässumeelset hinge häirib see, et sümbolistlikult on viimane sõna jäetud frigiidsele igavale mammile – täpselt sama sümbolistlik (aga tunduvalt vähem häiriv) oleks see, kui vestluskaaslane vastaks, et just konventsioonide lõhkumine on ajast aega tsivilisatsiooni edasi viinud. :)

  • tavainimene said, on 22/06/2011 at 15:34

   No aga diskussiooni pole keelatud jätkata ;) Tunnistan ausalt, et ma lihtsalt ei osanud seda efektse puändiga lõpetada.

 2. Rents said, on 22/06/2011 at 11:36

  P.S. Lihtsalt juhuks kui sa mõtled, miks sul viimasel ajal vähe kommentaare on – mina olen mitu päeva üritanud su blogis kommenteerida (jumalateemalist postitust ja eile seda siin) ja alles täna laseb ta mu kommi läbi. Ehk on teistel sama mure.

 3. tavainimene said, on 22/06/2011 at 17:49

  Ma siis ka igaks juhuks selgitan, et mina pole küll kedagi ega midagi ära blokkinud. Ja mulle väga meeldib, kui arvamust avaldatakse, isegi kui ma ei oska midagi mõistlikku vastu öelda.

 4. kaaren said, on 24/06/2011 at 21:27

  minu eilane komm kadus ka ära…
  Sinu plogis on 1 meeldiv joon: teema pystitus ning edasine arendus. Kui autoril on mingi seisukoht, siis hakkab see paistma alles kirjatyki lõpus, kui. Käesolev post on aga eriti kelmikas, kui mul tekkis hoopis tehniline kysimus: kuidas parandada olukorda, milles kiiduväärsete ning maailmaparandavate ideedega inimeste eneseväljendus- ning väitlemisoskus jääb alla vanemale, tihti kivistunud ning inimvihkajalikule karakterile ning satub demagoogia- ja iseendale vasturääkimise lõksu? Väitlemine on teatavasti matemaatika, enesekontrolli, elukogemuse… vaat nii.

  • tavainimene said, on 27/06/2011 at 14:32

   Matroonidega vaidlemine on nagu Sprite’i reklaam: janu ei võida kunagi…


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: