tavainimene

Who Is This God Person Anyway?

Posted in * by tavainimene on 19/06/2011

Ammustest filosoofialoengutest on mul ähmaselt meeles, et pole mõtet küsida „mis on jumal?“, sest ainus mõistlik vastus on „see, mida nimetatakse jumalaks“. Richard Dawkins seletab oma raamatu esimeses otsas viisakalt ära, mida tema oma järgneva diskursuse käigus jumalaks nimetab: kõikjaleulatuvat, kõiketeadvat, kõikesuutvat ja lõpmata head isiksuslikku universumi kavandajat ja loojat. Aga siis tuleb Juhan Javoiš Dawkinsit arvustama ja põrutab, et „eeskätt tähistatakse sõnaga „jumal” harmooniat, kooskõla inimese ja tema keskkonna vahel“, jättes täpsustamata, kes need eeskätt tähistajad siis õige on.

Mõttearendused sellest, kuidas meie kauge eellane looduse imelist kooskõla jälgides järeldas kuskil peituva nutika ning hoolitseva geeniuse olemasolu, panid mind ausalt öeldes silmi pööritama. Jajah, aiva imetle, kui kenasti sobitus naaberkoopa Örghi säär mõõkhammastiigri lõugade vahele, kiidetud olgu harmoonia.

Edasi läks asi ainult halvemaks: „Nimetatud harmoonia eest, väljendugu see kas või mõnes hingematvalt kaunis suvehommikus, oleme mõistagi tänu võlgu looduslikule valikule, mis on miljardite aastate jooksul meie ümbert järjekindlalt välja „puhastanud” vähem kohaseid genotüüpe. Inimeste puhul kas või näiteks sääraseid, keda päiksepaisteline  suvehommik külmaks jättis. /…/ On täiesti olemas ja füüsikalise tõsiasjana eksisteeriv tegus jumal, kes igaüht meist isiklikult armastab ja meile kõigest südamest head soovib. Ja kuidas veel – lugematute elude hinnaga!“

Suvehommikust vähem vaimustuv inimene on looduslikus valikus “vähem kohane”? Vähem kohane milleks? Suvehommikutest vaimustumiseks? Või kuidas see vaimustumisvõime ellujäämisele ja paljunemisedukusele kaasa aitab?

Edasi selgub, et ega tegelikult päris kõiki inimesi harmoonia ikka ei armasta ka, kuna ta ei ole kõikvõimas. Tõtt-öelda olevat viimasel ajal tema lood kohe eriti nirud. Osalt on süüdi kiired keskkonnamuutused, osalt inimtegevus. Hmh, ja mõni lõik hiljem loeme, et ei saa olla olemas midagi üleloomulikku. Miks siis mitte arvata, et ka pandade väljasuremine toimub loodusliku valiku harmoonias? Neid on kaalutud — ja leitud kerged olevat… 

Autor möönab suuremeelselt, et ateist võib muidugi küsida, miks peaksime loodusliku valiku loodud harmooniat nimetama just sõnaga „jumal”. Jah, minul kokkuvõttes täpselt see küsimus. Ühtlasi paluks välja pakkuda uus termin Jahve, Horuse, Taara, Zeusi, Šiva ja selle ülejäänud kamba tarbeks. Ja selgitada, miks loodusliku valiku tekitatud olukorda on õigem nimetada harmooniaks, aga mitte näiteks metastabiilsuseks vms.

Arvustuse kolmes viimases lõigus jõutakse lõpuks Dawkinsi juurde ka, aga kuna too on ju algusest peale kõigest valesti aru saanud, siis millest temaga ikka rääkida.

Kui üks loodusteadlane oleks lihtsalt kirjutanud, kuidas looduses harmoonia nägemine ja selle jumalikustamine aitab temal isiklikult igavikulistele küsimustele vastata — no miks mitte. Eks ühikapidude käigus ole igasugu teooriaid sündinud. Aga praegusel kujul oli seda päris piinlik lugeda. Mida siis pidid veel tundma need, kes filosoofiast, teoloogiast ja religiooniantropoloogiast midagi teavad ka.

Advertisements

5 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. p-karu said, on 20/06/2011 at 16:41

  Võib aga olla, et inimene on natuke palju “Avatari” vaadanud. (Ma eile nägin keskmist kolmandikku ja kuidagi tuttav tundub see jutt.)

 2. sol said, on 20/06/2011 at 23:37

  Nii et üks kõneleb aiast ja teine aia august, nagu jumala-teemal enamasti välja kukub : ) Aga vähemalt ladusalt kõnelevad.

 3. tavainimene said, on 21/06/2011 at 08:57

  Kas saab olla olemas aed, mis koosneb ainuüksi august? :)

 4. kaaren said, on 21/06/2011 at 12:12

  Jah. Mul on olemas äärmiselt põnev, kõikehaarav, materjalideylene ning väga turvaline kontseptsioon aiast, mis töötab aiana ilma materiaalselt existeerimata. Proovi see olukord kuidagi jumala kujundile yle kanda ning peaxki enam-vähem täpne saama.

 5. tavainimene said, on 21/06/2011 at 15:24

  Mõne meetri laiune eimiski oleks kindlasti krundi ümber üpris tõhus piire.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: