tavainimene

“Eesti romaan”

Posted in * by tavainimene on 06/06/2011

Raamatupoes sõitles halli habemega taat müüjaid. Üksikutest minuni jõudnud sõnadest võis aru saada, et ta peab poe kaubavalikut endale isiklikult solvavaks. Täna hommikul nägin sedasama sõjakat habemikku kesklinnas, ristmikul, kus ta prõmmis käega vastu foorinuppe ning pajatas kujuteldavale vestluskaaslasele, kuidas ta oli päästnud ühe Vene kindrali elu, aga ei suutnud päästa tolle mütsi. Hulludel on tihtipeale huvitavaid lugusid rääkida, kahjuks pole nad suuremad kirjamehed. Kirjanikud jälle oskavad kenasti lauseid moodustada, aga pahatihti pole neil suurt midagi öelda. Eks ta ole.

Lugesin läbi Katrina Kalda “Eesti romaani”. Sisukokkuvõte oleks umbes selline, et üheksakümnendate keskpaiga Eestis kirjutab saamatuvõitu jututreial ajalehesabasse järjejuttu, mille tegevus toimub kaheksakümnendate keskpaiga Eestis. Fiktsionaalne tegelane kirjutab oma autorist, kes kirjutab omakorda temast. Kahe maailma vahel on mitmeid ühendavaid ussiauke ning paralleeltegelasi; näpuotsatäis poliitikat, suur kogus umbekasvanud armastust ning ülisuur kogus literatuuri. (Nagu oleks “Puhastuse” kirjutanud väga noor Õnnepalu, mõtlesin vahepeal.) 

Kirjandus ongi minu meelest selle romaani peategelane. Vorm on sisu. Võim, vastupanu ja reetmine on markeeritud paari sulejoonega, tuumintriigi (Max!) mainitakse alles lõpulehekülgedel möödaminnes ja jutustaja tunnistab isegi, et see võib mõjuda kunstlikuna. Nojah, postmodernism. Tee ükskõik mida, aga võta kohe omaks. Aber so wollte ich es.

Eestiga on “Eesti romaanil” pealkirjale vaatamata vähe pistmist, peale päris- ja postsovjetliku dekoori (kommunaalkorteri kapsalõhn, polüesterlakiga kaetud puhvetkapis eksponeeritud välismaa õllepurgid ja teised tavalised kahtlusalused). No ja see kohustuslik kauge ja karmi põhjamaise piiririigi teema. Kuidas ikka mööda taevast, mis on umbne ja hall nagu vana vatiteki sisu, venib jõuetu mürkkollane päike nagu piinatud puurikana muna mädanev rebu. Tõtt-öelda ähvardas mind vahepeal kerge kunstilise kujundi üledoosi oht. Oh neid võrdlusi ja metafoore! Mitte miski pole tema ise, kõik meenutab midagi muud.

Ei, see on kindlasti hästi kirjutatud romaan. Kahtlemata. Kas mulle meeldis seda lugeda — jah, kuivõrd see tekitas minus tunde, et ma olen nüüd ka millestki kaasaegsest ja kultuursest osa saanud. Aga ma ei saa kahjuks öelda, et see minus ka tegelikult midagi puudutas. Panin raamatu kinni ja naasin kergendatud südamega oma redisepeenarde juurde, kus sitikate nähtamatud hordid olid õrnad rohelised tõusmed purenud auklikuks nagu kolhoosiesimehe südametunnistus ning ületunde tegev päike oli lõõmutanud savika mulla valkjateks kivikämpudeks, kuhu juuripidi vangistatud vesihein ootas alistunult oma vabanemist ja sellega vältimatult kaasnevat hukku.

Advertisements

3 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

  1. iibis said, on 06/06/2011 at 21:02

    See kirjeldus meenutas mulle jälle ühte veekeskuse saunas kohatud ülemeelikut prouat. Proua oli koos sõbranjega ja nägi kah igas sõnas, lausest rääkimata, sümboleid. Väga üheplaaniliselt seksuaalseid sümboleid, mida ta oma olukorras pisut piinlikkust tundvat sõbrannat ulakalt müksates üle sauna katkematult kuulutas. Paljaste inimkehade meri tiivustas teda vist veelgi takka. Terve saunatäis naisi, ontlikest rangeilmelistest prouadest itsitavate algkoolilasteni sai samuti üledoosi, kuigi kujundid polnud eriti kunstilised (või kippusid metafoorid, pehmelt öeldes, pisut kuluma). Tea kas seda prouat oleks võimalik habemiku taadiga kokku viia? Oleks neil üksteisele midagi öelda?

    (Aga raamatu vastu tärkas igatahes mõningane huvi.)

  2. tavainimene said, on 08/06/2011 at 08:51

    Raamatut soovitan, jah, lugeda, see on arvatavasti palju parem kui minu jutu järgi arvata võiks :)

  3. […] Mitmekihiline ja keeruliselt lihtne (PM, 21.05.11) Intervjuu autoriga südamelähedaselt Sehkendaja Tavainimene Rohelisemrohi Loe katkendit […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: