tavainimene

Püha jama ja tavaline jama

Posted in * by tavainimene on 23/05/2011

Andres Maimik kirjutab Päevalehes, et eestlased pole sugugi maailma uskmatuim rahvas, lihtsalt meie usk olevat ebamäärase sisuga, eklektiline ja mitte millekski kohustav. Sellises esituses näeb asi tõesti kehv välja, umbes nagu mingid juhuslikest materjalidest kokku klopsitud raudteeäärsed daatšad võrdluses elegantsete mošeede ja katedraalidega. Kuigi võiks ju vaadata ka hoopis niipidi, et kõiki meie meeme võrgustikuna läbiv implitsiitne omausk on tolerantne, dünaamiliselt arenev, ressursse säästlikult taaskasutav ning keskkonnaga sobituv — suurte värinate ajastul on aiamaalapiga putka kahtlemata jätkusuutlikum kui marmorist palee.

Maimik esitab muuhulgas satiirilise loetelu asjadest, millesse eestlane usub: nõiad ja ravitsejad, vandenõuteooriad, talupojatarkus, laste andekus, oma maja, Eesti erilisus jms. Jajah, maailma elujõulisim religioon on teatavasti jalgpall.

Minul tekkis hoopis küsimus, kuidas need võrdlevad usu-uurijad oma uurimisobjekti määratlevad. Kuidas näiteks eelpoolmainitud ravitsejatega on? Kui keegi usub, et “nõidadel on salapärane vägi ravida haigusi”, siis see on (rahva)usundiline nähtus? Aga kui tema naaber usub, et “sensitiivid on oma teadvuse energiavälja kaudu ühenduses universumi fundamentaalse energia- ja infoväljaga, mis võimaldab neil energiavoogude manipuleerimise teel ravida haigusi, ning ühel päeval leiavad teadlased võimaluse seda kõik vaadelda, mõõta ja seletada”, siis see on harilik jama? Religiooni definitsioonid on ju nagu lapitekid, mida igaüks oma poole sikutab, aga ikka on kellelgi tunne, et miski on ülekohtuselt välja jäänud ja miski muu on ebaõiglaselt kaetud saanud.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: