tavainimene

“Ананасная вода для прекрасной дамы”

Posted in * by tavainimene on 28/04/2011

Kuskil foorumis keegi kiitis seda raamatut ja peaaegu kohe trehvas ta mulle Rahva Raamatus ette. Mõtlesin, et proovin ära.

Tegu on kogumikuga kahest pikemast ja kolmest lühemast jutust. Stiili poolest — Castaneda miksitud kokku Ilfi ja Petroviga. Ühiskondlik-poliitiline satiir, fantastika, metafüüsika ja psühhedeelia. Ja see (mulle jätkuvalt arusaamatu) simulaakrumi-sõna trügib vägisi pähe.

Pelevinilt olin varem lugenud “Generation Π”-d, mis mulle üpriski meeldis. Vist mitte niivõrd kirjanduslike kvaliteetide tõttu kui sellepärast, et huvitav oli kiigata, kuidas uuel Venemaal elatakse, pluss muidugi need teravmeelsused. Korraks tekkis veider mõte, et teatud nurga alt vaadates on end Ameerika vaimseks antagonistiks sättiv Venemaa muutunud rohkem Ameerikaks kui Ameerika ise.

Kirjanduslikust küljest on selle raamatuga samamoodi. Nagu üks arvustaja märkis — Pelevini stiil on peaaegu publitsistlikult ühetooniline, kõik tema tegelased räägivad ühe ja sama häälega. Mispeale meenub kadunud Endel Pärn, kes olla öelnud, et tema toidab oma nelja noodiga ikka pere ära, kui mõni teine ei saa kahe oktaaviga.

Mõned killud on Pelevinil kahtlemata head. (Huvitav, kas kirjanikud kollektsioneerivad vaimukusi? Loevad kähku diktofoni, et meelest ära ei läheks? Ja siis punuvad neile jutukanga ümber?) Krüptodiskursus on mõiste, mida informatsioonilise enesemääramise ja psühholoogilise kaitse fännid võiksid tõsimeeli pruukima hakata. Aga nii mõnedki sutsakad tundusid kuidagi… kaalutletult kontroversiaalsed. No nagu oleks sõnastus eelnevalt advokaadi poolt üle vaadatud. Võib-olla toimib Venemaa võimuvertikaali kriitika samamoodi kontrollitult nagu raamatus värvikalt kirjeldatud “bushismide” produktsioon “Dubya squadi” poolt?

Tuleb märkida, et kasina kultuuripagasiga tavainimese jaoks on arvustuste lugemine vähemasti sama valgustav kui raamat ise. No kust ma oleks võinud välja nuputada, et pealkiri tsiteerib Majakovskit, kes olla lubanud nomenklatuurile meelepäraste vagurate värsside treimise asemel hakata pigem baaris litsidele jooke kallama. Aga “kaunis daam” olevat Blokilt. Vaat siis. Küllap läks veel oma sadakond kultuurilist viidet ja vihjet minust lihtsalt mööda. Ei tunne ju seda moodsat ja postmoodsat elu ja kultuuri, Vene oma veel ammugi. Ses mõttes oleks hea, kui välismaa lugejate jaoks oleks kommenteeritud väljaanded. (Uhh, pagan, praegu käis vaimusilma eest läbi: hüperlinkidega e-raamatud. “Selle lõiguga tahab kirjanik meile öelda, et…”)

*

Katkend raamatust

Advertisements

2 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

  1. kaaren said, on 28/04/2011 at 20:46

    Hyperlinkidega raamat oli just see asi, millest olen ammu mõelnud & mõlgutlenud seoses e-lugeritega. Lugupeetav raamatutest & raamatutele elav kirjarahvas ehk tõesti saab endale lubada pikki päevi & nädalaid raamatumaailma tähendusrikastes avarustes veeta, kuid mina & teised ellujäämisvõitlejad peavad amatööride & juhuslike läbisõitjatena leppima vaimuilma pidusöögi riismetega. See tähendab aga, et kahtlemata gurmeeväärtusega kirjandusteose olulisem osa, alltextide & tsitaatide kiht, jääb tabamata. justnagu vaatax võõrkeelset filmi, tegelaste jutust sõnagi taipamata…

  2. tavainimene said, on 02/05/2011 at 08:49

    Jah. Aga. Samas on selles midagi… ma ei tea… nagu koolilaps, kes tahab püüdlikult õppetükki õigesti üles ütelda. Nagu pops, kes piilub mõisahäärberi ukse taga. Aga ei tohi ju endale sellist suhtumist sisse mõelda. Suveräänne vaba vaim ei vaata kunstile ja kirjandusele alt üles ega oota, et targemad pead talle seletaksid, kuidas on õige vaadata, näha ja aru saada.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: