tavainimene

Avastusõpe

Posted in * by tavainimene on 08/04/2011

Positiivne on see, et vähemalt mõneks ajaks kasvab rahva hulgas huvi keemia, bioloogia ja anatoomia vastu. Mis salapärased ained on küll L-arginiin-L-püroglutamaat ja inositoolheksanikotinaat?Aga gamma-aminobutüürhape? L-lüsiinhüdrokloriid? Foorumites arutatakse asjatundlikul toonil kasvuhormooni monomeerse isovormi omadusi; kindlasti leiab nii mõnigi noor ja nugri mõistus tee kuue samba vahele, et sealt doktorikraadiga väljudes anda panus konkurentsivõimelise rahvusliku farmaatsiatööstuse rajamisele.

Advertisements

5 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. webxan said, on 09/04/2011 at 19:29

  Avastusõppe teel ei pea üksnes täppisteadusi õppima. Oleneb muidugi ka avastusõppest. Kui seda jagada nn käisilikuks ja suunatud avastusõppeks, siis on reaalselt tolku siiski vaid viimasest.

 2. tavainimene said, on 10/04/2011 at 17:54

  Nojah, ma ei ole pedagoogikaspets, ma üritasin (ilmselt ebaõnnestunult) nalja teha. Mittepedagoogi ja tavainimesena ma avastusõppesse massihariduses (30 last klassis ja õppetund 45 minutit) eriti ei usu. Ma arvan, et see võiks küll toimida päris hästi eraõpetaja/guvernandi/mentori puhul, aga ka siis on eelduseks huvitatud õppur (Gerald Durrell tuleb kohe meelde). Samas üldiselt teadlaste väitel enamikul lastest puudub 14 aasta vanuses looduslik kalduvus tunda huvi Pythagorase teoreemi vastu. Selles mõttes on suur ime, et lapsed koolis üldse midagi õpivad. Kui ikka õpivad. Sest kust need umbvõhikutest täiskasvanud muidu tulevad.

 3. webxan said, on 10/04/2011 at 22:45

  Ei, nali on siiski oma kohal. Loogiline, et kui hakata “avastama” alles 14-aastaselt, pole sellest head nahka loota. Saab, kuid hoopis teistel teemadel kui Pythagoras. Isegi Archeopteryx pole huvitav. Avastama tuleb hakata ikka selles eas, kui selleks on kõige suurem seesmine motiveeritus. Idee on selles, et väikese inimesena omandatud õpivõtted jäävad külge kogu eluks. Edaspidi, ma loodan, oskab 14-aastane mürsik juba ise aru saada, kas tal on selle Pythagorasega midagi peale hakata või mitte. Kui jah, uurib ta seda ise, ilma et keegi seda talle peaks raamatust ette lugema.

 4. tavainimene said, on 11/04/2011 at 09:20

  Mina arvasin, et inimesi tõmbavad käima erinevad jõud ja vahest 10% puhul on selleks uudishimu. Teiseks ma mõtlen, et kas ikka on sügavat mõtet üritada kahe-kolme tuhande aasta pikkust teaduse ajalugu üheksa kooliaasta jooksul uuesti üle avastada. See ju eristab inimest enamikust teistest loomaliikidest, et iga järgnev põlvkond ei pea hakkama omal nahal katsetama, missugused juurikad kõhu lippama võtavad.

  Aga ma tunnistan, et mul on arvatavasti mingid nõmedad eelarvamused. Mul on oma kooliajast meeles, et kui õpetaja tuli pärast vaheaega klassi ette ja teatas resoluutselt, et nüüd alustame sellest, et arutame, mida me juba teame ja mida teada tahame, siis said kõik kohe aru, et metoodikud on jälle mingi uue tobedusega välja tulnud. Suurem osa tunnist kulus õiendamisele ja seletamisele, sest keegi ei tahtnud midagi teada, kõik tahtsid, et see jama rutem läbi saaks ja pääseks õue mängima ja hängima, aga midagi tuli ju õpetaja rõõmuks kokku valetada. Tavaliselt sai tund enne läbi, kui oleks jõutud selleni “mida sain teada”. Ega palju ei saanud ka. Autoriteetide ootustele vastava vale genereerimise oskust see meetod kahtlemata arendas, ja kes julgeks öelda, et sellest elus kasu pole. (Peaaegu sama tunnet elan ma nüüd tööelus uuesti läbi, kui koolituse alguses tehakse ring, kus igaüks peab ütlema, mis ootused tal eesseisvale päevale on.)

 5. webxan said, on 11/04/2011 at 11:41

  Siin ongi point! Avastusõppe teel õppimine ei eeldagi seda, et koolilaps kõikide teaduste saavutustega end kurssi viib, lisaks veel kaunid kunstid, spordid jms… Avastusõppe eesmärk on hoopis salakavalam.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: