tavainimene

“Ird, K.”

Posted in * by tavainimene on 03/03/2011

Pidin kinno minema, aga sattusin hoopis teatrisse. Üldiselt ma ju teatris ei käi, Vanemuise suures majas viimati vist eelmisel sajandil. Näitlejaid nime- ega nägupidi ei tea, lavastajaid samuti mitte. Ammugi siis veel midagi rõhkude süsteemist või paarisrääkimise meetodist. Nii et Kaarel Irdist kõnelevat tükki vaatasin ma lausa kahekordselt puhta lehena — esiteks teatrivõhik, teiseks mitte-põlistartlane, kes ei mäleta siinset vipifolkloori. Ja mulle meeldis.

Klassikaline, väga tõsimeelselt teatraalne teater, kus räägitakse erilise dramaatilise lavahäälega, on minu meelest enamasti hirmutav ja piinlik. Moodne “mitteteater” kipub aga tihtipeale malevataidluseks kätte ära minema. Tartu Uus Teater doseeris teatrit ja antiteatrit kuidagi täpselt sobivas vahekorras. Kolm tundi oli kogu aeg huvitav. Mõnes kohas oleks tahtnud lausa stopp-nuppu vajutada, tagasi kerida ja vaadata, et “oot-oot, mis see siis nüüd oli”. 

Ega (kuri)kuulsa teatrimehe hingeelu päris lõpuni ei avatud, ja võib-olla ongi õigem jätta vaatajatele ruumi oma isiklike arvamuste ja arusaamade jaoks. Mitte üksnes Irdist, ka üldisemalt eesmärgist ja vahendist, autoritaarsetest juhtidest, ideeinimestest ja tõukudest, tõsiusksetest kommunistidest, küüditajatest, ekstsentrikutest, fännidest, anonüümkirjade kirjutajatest, ning superstaaride tõusust ja langusest “ajavoogude sees”.

2 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

  1. Siiri said, on 07/04/2011 at 07:43

    Nn. kavalehel kokkuvõttev lavastuse sisu ja üldine hoiak on teine, millest siin artiklikeses kirjutatakse. Kui vaatab mitteteatriskäija ja irdikauge inime, siis on muljeke suht m/v. Kavalehe sisu kokkuvõte EI kutsu vaatama? Kas Kandilist Kaarel Irdi on viitsitud ka sirvida- seal on Kaarli sisust ja saamisest üsna palju lahti kirjutet. Ma ei taha tulla vahtima isevoolu kirjutatud IRDi. Ju see polegi põhiliselt Irdist, kuigi pealkiri näitab? Nimi müüb?? Õigem oleks ju “kommunisti kasvamine või sisemine areng”! Siis tuleksin. Mina kardan NOORI teatris- näitlejax saadaxe alles neljakümneligi!? Ird EI JÄÄNUD LÕPUNI KOMMUNISTIKS!! KAVALEHT seda just väidab? Ka Olga L. ei jäänud. Kullman elas “mädanevas kapitalismis” oma normlõpuni./meile valetati, et langes kommunismiidee eest?/Tolleaegsed Kingissepad-Anveldid- Lauristinid = Noored-lollid surid IDEE eest ja oma suure EGO tõttu, mis on noorte arengus teada aeg, kuna veel jõutakse- ainult Mozartini- 3 tundi ei viitsi nende arenguhetke kõrvalt vaadata…. nähtud nende siplemisi ja karjumisi; kardavad pause, piaanot jne. – tüüpiline! Andex! Ütlesin MIKS ma ei tule. Teised tulevad ja hulgi, sest saadi auhind?! Ju siis paremat polnud? Või on koloriidse kuju kujutamine auhinna põhjusex/hea materjal/!!

  2. […] tavainimene 3.03.2011 […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: