tavainimene

Huvitav teadus

Posted in * by tavainimene on 03/03/2011

Vahur Koorits kirjutab, et käsimüügi-isadustestid hakkavad kallutama sugudevahelist võimusuhet meeste kasuks: neil tekib võimalus teha kindlaks, kas laps, keda nad kasvatavad, on ikka nende oma liha ja veri. Naistel seevastu ei ole testrit, tuvastamaks, kas mees on väljapoole kodu veel järeltulijaid sigitanud.

Noh, vahel annab seesama DNA-test ju ka naisele võimaluse seada lapse isa fakti ette, et tuleb kukrut kergendada. Ja mõnele naisele annab abikaasa üleaisatööst märku elatisraha nõudega ukse taha ilmuv kohtutäitur. Aga üldiselt ikkagi huvitav mõte. Kuigi, kui ma üritasin välja rehkendada, mis on (teoorias ja praktikas) kummagi poole saadav kahju ja sanktsioonide rakendamise võimalus abikaasa resultatiivse truudusetuse ning sellest teada saamise või teadmatuse puhul, jooksis mul aju kokku. Eks varem või hiljem tuleb niikuinii üldkohustuslik riiklik DNA-andmebaas, bioloogiliste vanemate automaatne tuvastamine, emapension kõigile emadele ja ennetav elatisemaks kõigile viljakatele meestele.

Koorits kirjutab veel, et geneetiliselt tuunitud beebid on ainult aja küsimus, kuna teatud geenidest määratud omadused, näiteks pikkus,  annavad elus selgeid konkurentsieeliseid. Mulle viirastus seepeale võidupikenemine (mida enam keskmine pikkus kasvab, seda pikem peab ju edukuseks olema), mis viib paarisaja aastaga tugevdatud toruluude ja kahe südamega viie meetri pikkuste X-meesteni. Ja tekkis küsimus, et kas vanemad ikka tegelikult tahavad seda. Kas lühikest kasvu isa ikka tahaks poega, kes sünnib küll potentsiaaliga kasvada temast kümme tolli pikemaks, aga… ei ole ju justkui enam sada protsenti oma?

Kõige kindlamalt saab vist nõustuda Kooritsa väitega, et “The talk justifying it will be about ethics, safety and religion, but remember, that it’s really about money, power and sex”. Nii ta enamasti on jah.

*

Bioloogia teemadel sain täna veel kõvasti targemaks. Kirjutab populaarne psühholoog, Eesti kooliõpetajate soosituim täiendkoolitaja:

Pärilikkus määrab nii naise kui mehe aju ehituse ning ainevahetuse eripära. Viimases on eriti oluline eri hormoonide tootlikkuse tase ja tsüklilisus.

Naise kõige tugevam kaasasündinud instinkt on emainstinkt.

Emasele on loodus andnud liigi püsimise ja isasele selle uuendamise ülesande.

Kui vaadelda kella kui inimese arenguatlast, leppides kokku, et me oleme Maal elanud 24 tundi, siis sellest ajast 23 tundi ja 59 minutit oleme me elanud looduse keskel. Siit tulenevad ka need pärilikult kinnistunud kohastumused, mis ilmnevad naise ja mehe ajuosade erinevas tugevuses-nõrkuses.

Nii suudab naine siiani edukalt hakkama saada ajas ja ruumis mitme toimetusega korraga, mees aga ühe-kahega…

Tüdrukute aju otsmiku- ja kuklasagarad arenevad täiuslikumateks. Esimesed määravad ära emotsioonide regulatsiooni otsuste tegemiseni ja teistes töödeldakse aistinguid. Pole siis imestada, et naised tuginevad oma otsustes tunnetele rohkem kui mehed – nad on lihtsalt nõnda loodud.

Tüdrukutesse oleks otsekui kodeeritud surmahirm ning elujaatus.

Naisekeha hormonaalne koostis sõltub menstruaaltsüklist ja muudest asjaoludest (nt lapse nutu kuulmine, teise inimese kannatuste nägemine, rasedus, võistlemine jne), mistõttu naiste tujud on muutlikud.

Uurides tüdrukuid, kellel on neerupealiste kaasasündinud hüperplaasia – seisund, mille tõttu neerupealised toodavad sünnieelse arengu ajal liiga palju androgeeni (testosteroonitaolist hormooni) –, avastati, et nende ajud olid jäädavalt muutunud. Nad olid agressiivsemad kui nende suguõed ja teravama ruumitajuga. Need tüdrukud unistasid insenerideks ja pilootideks saamisest.

Tüdrukute hüpokampus kasvab suuremaks kui poistel ja see on põhjus, miks naistel jäävad suheldes paremini meelde nimed ja näod.

Tüdrukud ja poisid on ühtviisi andekad, kõik sõltub sellest, kuidas neid suunatakse. Siiski on tüdrukute sünniomane üld- ehk akadeemilise intelligentsuse tase ühtlasem ja äärmusi vähem kui poistel, mistõttu on tüdrukute seas vähem halvasti õppijaid, aga ka märksa vähem geeniusi.

Tüdrukuid mõjutab kodune keskkond ja olukord vähem kui poisse. Nad ei ole valu ja kannatuste suhtes nii tundlikud kui poisid.

Täiskasvanud naise orientatsioonivõime jääb mehe omale alla.

Tüdrukud ja naised lähevad elus välja eelkõige kindla peale, vältides riske.

Arvata võib, et poisid ja mehed väärtustavad elu mõneti pinnalisemalt ega oska oma tervist hoida. Pole ju meestele pärilikult kaasa antud surmahirmu ja neile on omane kõrgem riskijulgus kas või elu hinnaga.

Alles mõne viimase aasta jooksul on uute ravimeetoditega saadud tõestada, et teadvusest välja tõrjutud traumaatilised lapsepõlvekogemused talletuvad organismis ning mõjutavad inimese hilisemat elu.

Keele-eelne meeleline suhtlus tuleb kindlasti kasuks. Arvatakse, et seda tõestavad laste varases lapsepõlves jutustatud lood sünnieelse perioodi kohta.

Dr Yoshiharu Morimoto on sünnieelse õpetamise pioneer. Ta rajas 1989. aastal Osakasse selle tarvis keskuse. Kuueteistkümne aastaga kasutasid tema loodud tehnikat seitsme tuhande sündimata beebi vanemad. /…/ Alla kuueaastased lapsed on vahel rääkinud lugusid selle kohta, mis toimus nendega sünni ajal või ka eelmistes eludes.

Juba sündides on inimesel olemas hulk psühholoogilisi ja isiksuseomadusi, mis naisi meestest ja mehi naistest eristavad.

Naiste jaoks on kõnelemisel rohkem eesmärke. Kõne abil hoiab naine suhteid ning leiab uusi sõpru. Kõneledes maandab ta oma pingeid ja muremõtteid. Meeste jaoks on kõnelemine informatsiooni edastamine.

Mehed suudavad konstrueerida õige vastuse isegi siis, kui on tegemist fakti leidmisega. Naistel kas tuleb mälupilt silme ette tervikuna või siis ei tule üldse.

Tüdrukud suudavad ajada pähe ka kõik selle, millest nad ei pruugi isegi aru saada või mida elus vaja ei lähe. Poiss omandab vaistlikult elus vajamineva.

Tüdruk ütleb alati, et tark on see, kes palju teab; poiss – tark on see, kes palju oskab.

Vaat sedasi.

Tarkuse allikas:  Toivo Niiberg, “Naiseks, emaks, daamiks”, kirjastus Atlex, Tartu 2008.

See teaser (endiselt palun sõnaseppade soovitusi, mis võiks olla sõnade teaser, trailer, spoiler eestikeelne vaste) tekitab peaaegu tahtmise raamatukokku minna.

Advertisements

5 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. poliitiliselt korrektne printsess said, on 03/03/2011 at 23:21

  Jumal hoidku, see mees tõmbab ju ühekorraga terve evolutsioonibioloogia bingo lehe täis… Nii ei ole isegi enam huvitav mängida.

  http://boingboing.net/2010/04/07/evolutionary-psychol-1.html

 2. Rents said, on 03/03/2011 at 23:30

  Teravalt torkas silma ainult üks lause:”Meeste jaoks on kõnelemine informatsiooni edastamine.” – Kui see oleks tõsi, ei oleks meestel sõprsussuhteid ja enamus nende suhteid oleks vajaduspõhised (“õlut lähen jooma Raivoga, sest varsti on vaja rehve vahetada ja tean, et tal on vajalikud tööriistad olemas, küsiks talt selle kohta informatsiooni”).

 3. kaaren said, on 04/03/2011 at 08:55

  tyypiline 17. sajandi meesshovinist, kelle jaox on oluline rõhutada oma yleolekut mistahes põhjusel, millex ei pea vaeva nägema, vaid mille väidetavaltJumal Ise talle erilise yleoleku jaox annetanud on.
  Ma olen sellest jorupillist iga kell yle, sest 1) oman oluliselt rohkem käelisi oskusi, kuna 1 taoline härrake ei jaga reeglina midagi puidu- ja metallitöödest, ehitusest, haljastusest, metsandusest, sõidukitest jne jne jne, 2) oskan paremini ringi käia & luua materiaalseid väärtusi, kuna maakal on võimalust ja soovi neid oskusi arendada, selmet niisama mula ajada, 3) oman selgemat ettekujutust riigi sisejulgeolekust ja inimeste tegelikust enese- ja riigikaitsevõimest;
  4) ei sildista inimesi kunstlikult sugude alusel, kuna inimeste individuaalsed erinevused on suuremad kui soo-omased, ma ei räägi praegu suguelundite tasemel, vaid yldanatoomiast.
  5), 6) ja 7) erinevad haridusalased ja sotsiaalsed, kuid ruumi kokkuhoiu pärastei hakka täpsustama, aga kabinetis oma asja näppiv taat, kes oma teooria kirjeldusi talle endale kohaldades on hoopis mitte tubli alfaisane, vaid toitumisahela alumisse otsa jääv segaselt jorisev vanamutt, reeglina ei saa päris eluga tegeleva praktiku vastu.
  Kahjux ei saa taolisele inimesele jätta muljet, et tal ongi õigus, vaid lolli häma ajajale peab valju häälega mingigi märkuse tegema. Sest vaikimist peetaxe nõusolekux, kuid kõvahäälset lollust ei või inimeste sekka niisama levima lasta.

 4. tavainimene said, on 04/03/2011 at 12:29

  Mind hämmastas kõige rohkem tooni kategoorilisus: (kõik) mehed on niisugused ja (kõik) naised naasugused. Mitte “mehed tundsid N uuringu andmetel X situatsioonis naistega võrreldes keskmiselt n% vähem hirmu” (näide on muidugi piltlik), vaid “meestel pole surmahirmu ja naistel on”. Natuke paneb muretsema, et ega mõnel lugejal ei teki viimati soovi arvutitest või robotitest huvituvaid piigasid hormoonravile saata. No ja siis tagatipuks veel need eelmiste elude mälestused. Väga kahtlane kompott. Haltuuramaiguline, ma ütleks.

 5. Rents said, on 04/03/2011 at 15:14

  Sellele ma üldse ei mõelnud, sest eeldasin automaatselt, et jutt käib mingist statistilisest keskmisest. Aga ma olen sattunud lugema raamatut, mille autorid väitsid, et kui tüdruk huvitub robotitest, on pm kaks varianti: ta sai ema raseduse ajal liiga palju meessuguhormooni (ja võib suure tõenäosusega ka lesbiliseks osutuda) või on ta tegelikult poisslaps, kes ei saanud loote arengu esimestel etappidel piisavalt meessuguhormooni, suguorganid ei arenenud välja ja nüüd elab mees naise kehas (need pidavat pea kõik lesbid olema). Ja need autorid unustasid samuti pidevalt ära, et jutt käib ikka statistilisest keskmisest. Muuhulgas oli raamatus test, mille abil testida, kas mõtlemine on naiselik või mehelik – selgus, et minu tutvusringkonnas puuduvad naiseliku mõtlemisega naised, lisaks tegime me kõik ära abstraktse mõtlemise testi, mis pidi näitama, kas me lenduriteks sobime. USA-s vist pole eriti keeruline tark olla ja/või piloodiks saada.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: